Czy po zdaniu FCE na A mozna uczyć w szkole?

Temat przeniesiony do archwium.
Czy ocena A z FCE uprawnia do nauki w szkole podstawowej lub średniej ?
nie uprawnia.
A jednak tak sie zdarza... (niestety) Jezeli brak nauczyciela z wyzszymi kwalifikacjami.


POzdrawiam,
Kociamama.
jakaś paranoja...FCE to jest wierzchołek góry lodowej w nauce angielskiego
Uprawnia do nauczania jedynie w młodszych klasach , ale musisz mieć spełnione jeszcze inne kryteria. Skonczone np studia uprawniające do nauki w młodszych klasach, kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, po którym masz kwalifikacje do nauczania języka angielskiego, lub studia podyplomowe języka angielskiego. No i zależy wszystko od dyrekcji.
jolcik - nie do końca łapię o co ci chodzi, ale jak ktoś ma studia skończone to nikt go o FCE nie będzie pytał ;D
Niezupełnie. Ww. studia dają możliwość nauczania w młodszych klasach, ale nie języka angielskiego, którą może jednak w tym wypadku dawać FCE. A FCE, niestety, bywa wystarczającym dowodem znajomości języka - na szczęście rzadko w liceach, ale duuuużo częściej w podstawówkach, zwłaszcza w niewielkich miejscowościach.
Dobrze jest mieć jakieś przygotowanie pedagogiczne albo chociaż być na takich studiach....ale znam gościa który studiuje zaocznie prawo i uczy w nauczaniu początkowym. Ale to jest raczej związane z tym że nie było żadnego anglisty chcąCEGO UCZYĆ W TAKIEJ DZIURZE i w tak mały m wymiarze godzin. Poza tym jets to mało opłacalne gdyż jako siła nie wykwalifikowana nie ma płaconej 100% stawki za godz. lekcyjną.....
co za bezsens, ja ucze ludzi do FC, nie sadze zeby mogli uczyc w szkole...
w szkolach sa czesto uczniowie ktorzy znaja jezyk lepiej niz taki osobnik po FC i co wtedy? kleska.... chyba samemu trzeba miec troche zdrowego rozsadku i nie porywac sie z motyka na slonce.
jakas paranoja. fakt w malych miasteczkach dyrekcja moze nie ma wyjscia.
W moim liceum co roku zmieniał sie nauczyciel od anglika i najczesiej byla to jakas praktykantka z kolegium lub anglistyki. Niektore sa tak kiepskie ze szkoda gadac, a moze to bylo dla tego ze wiekszosc ludzi miala juz CAE w kieszeni a nauczyciele chca jak zwykle isc minimum programowym!!! to my moglismy sie sami uczyc jak FCE uprawnia do nauki to co dopiero CAE- to chyba nauczyciele geniusze:))))))))))))))))))))))))!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ja mam FCE zdane na B i ucze w podstawowce, wcale nie dlatego, ze dyrekcja nie ma wyjscia, tylko dlatego, ze jest to calkiem legalne, a do uczenia w podstawowce naprawde trzeba wiedziec znacznie mniej, niz poziom FCE, liczy sie duzo innych rzeczy
np trzeba miec kwalifikacje pedagogiczne, albo je zdobyc w ciagu pierwszego roku pracy, no i skonczone studia wyzsze
chociaz zgadzam sie, ze niektorych z FCE nie dopuscilabym do uczenia kogokolwiek
prawda jest tez, ze niektorych z magisterium z anglistyki tym bardziej
pozdrawiam
Hej.
Wlasnie sie zastanawiam nad uczeniem angielskiego w podstawowce.
Tez mam tylko FCE chociaz moj poziom angielskiego jest znacznie wyzszy.
Mam skonczone studia pedagogiczne. Zastanawiam sie czy mam jakies szanse. Do CAE mam zamiar przystapic pod koniec tego roku.
Jesli szkola nie znajdzie innego kandydata musi wystapic o pozwolenie zatrudnienia osoby majacej FCE do kuratorium. Jesli takie pozwolenie dostanie (na rok) to mozesz uczyc. Radze zrobic studia podyplomowe z metodyki nauczania jezyka angielskiego. Cae otwiera bramy szkol, pod warunkiem, ze Twoim kontrkandydatem o posade nie jest osoba po filologii angielskiej.
Wnioski? cae + studia podyplomowe z metodyki (ale i tak jest sie nauczycielem tzw. II kategorii...)
to straszne, ze ludzie tylko ze znajomosci ang na poziomie CAE ucza w Polskich szkolach! No mam nadzieje ze tylko ucza poczatkujacych i elementarny poziom, bo inaczej nie moge sobie wyobrazic....
CAE to dopiero co zaawansowany poziom!
hej ludzie,chcialem wam tylko powiedziec ze wszystkie certyfikaty łacznie z CPE nie wystarcza od przyszlego roku szkolnego i nie beda uprawinialy do nauki angielskiego w podstawowkach i gimnazjach, tym bardziej w liceach.Ja ucze angola w gimnazjum od roku,zdalem FCE na A ale dyrektorka powiedziala mi ze nie moze mnie uwzglednic w projekcie godzin angola od wrzesnia poniewaz nie zaczalem licencjatu z anglistyki.Mam skonczone studia wyzsze (mgr.sztuki) i mam kurs pedagogiczny ale co z tego...Jezeli jeszcze ktos mysli ze majac certyfikat bedzie od wrzesnia uczyl to lepiej niech sie nie łudzi bo wymagany jest przynajmniej licencjat ( wg. ustawy minister Łybackiej z tego roku) Dla mnie jest to troche paranoja poniewaz nierzadko gimnazjaliści sa na poziomie starter ale mniejsza o to ...tak czy inaczej certyfikaty nie beda sie juz liczyly w szkolnictwie. Pozdrawiam i piszcie jakby co na maila,papa:)
Ale może chodzi o to że nie będziesz mógł uczyć bo masz FCE a do uczenia w szkole potrzebny jest min. CAE, chyba że ma się licencjat.
Może też być ukończony kurs kwalifikacyjny organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Alez to jakas bzdura! Czy wiesz ilu jest w Polsce nauczycieli angielskiego majacych CAE? Prawo nie dziala wstecz. Oczywiscie, moga kazac uzupelnic kwalifikacje, ale musza dac na to czas. Czy wiesz jakie bylyby w szkolach braki, gdyby zwolniono nauczycieli z certyfikatem?
Twoja pani dyrektor nie jest dobrze poinformowana. Kuratorium po prostu nie wyrazilo zgody na ujecie Twojej osoby w projekcie, bo nie masz CAE. Taka zgoda jest wazna tylko rok.
Znalazłam Rozporządzenie 10 września 2002 r o kwalifikacjach naquczycieli języków obcych.

§ 11.
2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach, o których mowa w § 2, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w § 3 i 4, z zastrzeżeniem ust. 4, posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub
2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub
b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego,
a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) legitymuje się dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu albo
4) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.
3. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 4, posiada również osoba, która legitymuje się:
1) dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w dowolnej specjalności oraz:
a) świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II lub
b) świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej zaawansowanym - wymienionym w załączniku do rozporządzenia i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
2) świadectwem dojrzałości i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II.
4. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
1) studiów magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
2) studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
b) w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych albo
3) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych,
a ponadto świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Redakcja