Ocena wymowy - jakie przyjąć kryteria?

Temat przeniesiony do archwium.
Hej,
planuję przeprowadzić badanie, w którym potrzebuję ocenić wymowę mówców. Chodzi konkretnie o ocenę ZROZUMIAŁOŚCI wymowy dla odbiorców . Zastanawiam się, jak do tego podejść - jakie przyjąć kryteria, jaką skalę (np. 1-3, 1-5), jakie elementy brać pod uwagę, jaki wzorzec (AmE, BrE, a może mieszany).

Byłabym wdzięczna za wszelkie wskazówki, pomysły, odniesienia do materiałów pomocniczych, artykułów itp.
ucząc się języka , nie moze być zaden mieszany . Tzn albo wymawiasz w akcencie amerykańskim albo w brytyjskim albo uczysz tak albo tak . Miałam profesora z kultury amerykanskiej , który własnie mówił takim akcentem american english , a miałam np doktora z rozumienia tekstu i mówił akcentem typowym british . mnie bardziej podoba się to drugie , poza tym przygotowując sie do matury i chodząc do szkoly języowej pi school w wawie - bardziej tez nas uczyli tego drugiego akcentu . Choć niektórzy się śmiali , że angielski polaków jest taki mid-atlantic czyli ani brytyjski ani amerykański . bedąc na studiach tak jak wspomniałam wyjątkiem był prof. z kultury amerykańskiej
Cytat:
ucząc się języka , nie moze być zaden mieszany . Tzn albo wymawiasz w akcencie amerykańskim albo w brytyjskim albo uczysz tak albo tak

...racja, ale jeszcze jest Szkocja ,Walia, Irladnia ( pólnocna i południowa) , wymowa dość znacznie się rożni .
no i jeszcze sa Indie, Singapur, Australia, Nowa Zelandia ...gdzie tez mowia po ang.