Modals

Temat przeniesiony do archwium.
Mam pytanie dotyczące użycia future perfect w danym kontekście:

W moim podręczniku jest napisane, że future perfect wyraża assumption (past reference). W takim razie future perfect może odnosić się do przeszłości?

Przykład:

- You must be very excited at the prospect of seeing your daughter again after so long
- Yes, I am. And she will be looking forward to seeing me again too. It's one o'clock, so her plane will have taken off already if it's on schedule.

Ja bym napisał "It's one o'clock, so her plane must have taken off already if it's on schedule"

Skoro "it's on schedule" to nie jest już to przypuszczenie, ale wniosek. A wniosek wyraża się przez must. Czy w takim razie w tym zdaniu jest błąd?

Kolejny przykład:

-The light's not on in the office. Willie must have gone home.
- No, no. I'm sure he won't have gone home yet.

Dlaczego w drugiej części jest użyty future perfect?

Wiem, że to tylko drobiazgi gramatyczne, ale na egzaminie właśnie takich jest najwięcej.
Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Moim zdaniem, jest dobrze. W dobrych książkach znajdziesz wytłumaczenie i więcej takich przykładów. Tu jest trochę o tym:
http://languagelog.ldc.upenn.edu/nll/?p=897
Quirk pisze :), że ten modalny will ma present predictive sense, który można sparafrazować jako:
it is (very) likely that ...
a więc w znaczeniu jest podobny do must.
edytowany przez labtes: 10 maj 2016
Okej, ale niestety ja muszę w tym kontekście odróżniać will i must, choć wiem, że różnica jest mała. Będę bazował na tym czy zdanie wyraża założenie czy wniosek choć jak widać po przykładach to jest tylko umowne.
Tak czy inaczej, dziękuję wam za pomoc :)
Cytat: zsuetam1
W moim podręczniku jest napisane, że future perfect wyraża assumption (past reference). {quote/]

Bardzo źle napisane.
will jest czasownikiem modalnym, wiec konstrukcja 'will have done' to po pierwsze konstrukcja modalna. Jej użycie w zdaniach typu 'by 1 o'clock they will have left' nie jest podstawowym zadaniem tej konstrukcji. Nie mozna tej konstrukcji nazywac future perfect

will have left now rozni sie od must have left now tym, że nie ma takiego nacisku, takiego upierania sie jak w must.

Cytat:
- Yes, I am. And she will be looking forward to seeing me again too. It's one o'clock, so her plane will have taken off already if it's on schedule.

Skoro "it's on schedule" to nie jest już to przypuszczenie, ale wniosek. A wniosek wyraża się przez must. Czy w takim razie w tym zdaniu jest błąd?

mylisz sie. tam jest 'IF it's on schedule', a wiec nie ma zadnego wniosku, nie ma pewnosci co do tego. 'must' znaczy wlasnie tyle, ze sie upierasz, że na pewno już wylecieli.

- No, no. I'm sure he won't have gone home yet.

Dlaczego w drugiej części jest użyty future perfect?


Bo 'can't have gone home' brzmi dokladnie tak jak 'to nie jest mozliwe, zeby juz poszedl do domu' - znowu upieranie sie, obstawanie przy swoim
Sam nazwałem tę konstrukcję future perfect ale wiem, że tu chodzi o konstrukcję modalną.
Podręcznik, a właściwie kserówki z niego są dane przez wykładowce więc wzorowałem się na teorii podanej tam, ale jak widać nie zawsze można temu ufać.

Dziękuje za wyjaśnienie, jak teraz przeglądam zadania to się to zgadza, muszę zrobić ich jeszcze dużo żeby to utrwalić :) choć różnicę z must nie jest łatwo wyczuć jeśli zadanie polega na wstawieniu odpowiedniej formy w lukę.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie