fonetyka - jak sie tego nauczyc???

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,

Jestem studentka pierwszego roku anglistyki i jak na razie najwiekszy problem sprawia mi fonetyka. Nauczylam sie tych znaczkow na pamiec, ale kiedy przychodzi do napisania wyrazu literami lub w systemie tych znaczkow to nie daje sobie z tym rady. Czy znacie jakis dobry sposob na przyswojenie sobie fonetyki??? Prosze o rade.

pozdrawiam,
Aleksandra
czy miałas z tym do czynienia w szkole średniej czy dopiero teraz.

kiedyś w liceach( kiedy na lekcjach nie używano jeszcze magnetofonów kasetowych )to te znaczki były bardziej popularne.

Może ktoś jeszcze pamięta podręczniki Smólskiej do LO. Nowe słówka wypisywało się razem z oznaczeniami fonetycznymi. A po kazdym Unicie byl dokładny opis ktoregos z tych własnie znaczków.
Niestety w szkole sredniej nie mialam fonetyki na angielskim, dlatego mam takie problemy.
Fonetyka to raczej za szumnie powiedziane
.To były tylko opisy znaków fonetycznych, ż braku kaset i ograniczonego dostepu do oryginalnego języka częsciej niz dzisiaj trzeba było zapisywac jak się wymawia.

Myślę ,że dopiero zaczęłaś studia i prawdopodobnie po raz pierwszy spotykasz sie oko w oko z tymi znaczkami to wydają ci sie one strasznie egzotyczne.
To chyba po prostu wymaga czasu żeby sie do tego przyzwyczaić.
zacznij może od tych które piszą się najdziwniej.(brak mi teraz odpowiedniej trzcionki) , żeby przełamac pierwsze lody.
Ciekawa jestem jakie książki do tego przedmiotu wam polecono.
I jak wyglądaja sprawdziany lub testy( nie studiowałam na filologii)
czy dyktuja i każą zapisywać fonetycznie czy jeszcze jakoś inaczej.
Myślę . że ktos z starszych lat na pewno się odezwie.Ja tez chetnie poczytam.
Pozdrowienia
Fonetyke testuje sie w ten sposob, ze np. daje sie slowa zapisane normalnie a studenci musza zapisac je fonetycznie, daje sie tekst do przeczytania napisany tylko sybolami fonetycznymi, daje sie transkrybcje fonetyczna i trzeba zapisac wyraz. Zaznacza sie jaki dzwiek jest w danym wyrazie po wysluchaniu wykowy itd.

PZdr,
KOciamama.
hej!

Dokladnie tak jak opisalas beda wygladaly moje testy. Potrafie zapisac te znaczki, ale kiedy przychodzi do ich odczytywania z nawiasow zaczynaja sie schody. Polecono mi niewiele ksiazek:
1. Roach: "English Phonetics and Phonology"
2. Glimson: "An introduction to the Pronunciation of English"
3. Sobkowiak: "English Phonetics for Poles"

Jeszcze nie zaopatrzylam sie w te pozycje, bo jestem na etapie ich poszukiwania. Moze ktoras z nich jest warta szczegolnej uwagi?

regards,
Ola
Nie martw sie, przywyczaisz sie do symboli fonetycznych. Kady symbol odpowiada danemu dzwiekowi, wiec jest jakby logiczniejszy niz pisownia angielska. Jezeli bedziesz poprawnie wymawiac slowa, to bedziesz umiala je zapisywac.

PZdr,
Kociamama.
Najlepiej zaopatrz sie w slownik wymowy na plytce. Ja mam Cambridge i jestem zadowolona, jest razem z dzwiekiem.

Moze How NOw BRown Cow sie tez nada? ROach i Gimson sa bardziej teoretyczne.

PZdr,
KOciamama.
Ja też będę korzystać z How now brown cow;) i dowiedziałam się również, od mojego wykładowcy, że skoro chcemy być anglistami to powinniśmy jednak zakupić Gimsona:) ale szkoda, że ta książka jest taka droga.
fonetyka nie jest taka trudna. musisz tylko pamietac o akcentach w wyrazie. tylko akcent jest poddawany transkrypcji. w pozostalych nieakcentowanych wyrazach trzeba uzyc albo "shwa" albo krotkie I. w jednosylabowych wyrazach zawsze bedzie akcent bo jest tylko jedna sylaba. ale nie martw sie im dluzej bedziesz sie uczyc tym nabierzesz wprawy. ja na poczatku tez tego nie rozumialam a pozniej to byl moj ulubiony przedmiot. niestety mialam go tylko rok. mam nadzieje ze to zalapiesz. powodzenia.
Czy moglabys podac mi jakies strony www gdzie mozna poczytac o fonetyce?rndziekuje
Zerknij sobie na stronkę:
Myśle, że ci się przyda:

http://elex.amu.edu.pl/ifa/pigulka/spis_tresci.htm
Ja tez w liceum nie mialem zapisu fonetycznego, jednak mialem ogromne problemy z wymowa i musialem, chcac - niechcac, opanowac te znaczki. To naprawde nic trudnego.
jakie przedmioty są na filologii angielskiej?
a ja mam w poniedziałek egzamin z fonetyki teoretycznej i wlasnie zakuwam
sporo tegoi...
[wpis usunięty]
[wpis usunięty]
[wpis usunięty]
dzieki wielkie!
Jeśli chodzi o nauke fonetyki, to bardzo gorąco polecam słownik fonetyczny

LONGMAN "Pronunciation Dictionary' J.C.WELLS (niebieska okładka)
Zawiera on slowka angielskie przetranskrybowane zarówno w British jak i Americamn English + ciekawe statystyki i porady i opisy zjawsisk fonetycznych.
Moim zdaniem słownik ten to biblia każdego anglisty ;-]

Pozdrawiam mam ndzieję, że symbole IPA juz nie takie straszne :)
My (filologia angielska UAM) uczyliśmy się... wierszyków.
Uwielbiałam je.., to szło mniej więcej tak:
Dearest creature in creation, Study English pronunciation. I will teach you in my verse Sounds like corpse, corps, horse, and worse. I will keep you, Suzy, busy, Make your head with heat grow dizzy. Tear in eye, your dress will tear. So shall I! Oh hear my prayer.

Just compare heart, beard, and heard, Dies and diet, lord and word, Sword and sward, retain and Britain. (Mind the latter, how it's written.) Now I surely will not plague you With such words as plaque and ague. But be careful how you speak: Say break and steak, but bleak and streak; Cloven, oven, how and low, Script, receipt, show, poem, and toe.

No i tych wyjątków jest mnóstwo - zobacz jak chcesz program say it right, tam one są każdy po kolei omówiony - także ogólnie można błyszczeć na zajęciach... na stronach super memo znajdziesz albo tu też chyba można kupić www.sayitright.eu
Temat przeniesiony do archwium.

« 

CAE