List formalny

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!
Mamy takie zadanko że trzeba napisać list formalny po angielsku, a ja kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać.
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to się pisze, o czym trzeba pamiętać, oraz jakich błędów unikać.
Jeśli ktoś może mi pomóc to bardzo proszę. :)
Witam !

O to plan:)) :

1.Greeting (Pozdrowienia) - użyj formalnych życzen,nie uzywaj pierwszego(takiego bezposredniego) imienia.Np. Dear Sir/Madam or Dear Mr.Jones or Dear Mr/Ms/Miss/Mrs/Dr Brown, etc..

2.W pierwszym paragrafie odwołaj sie do tego dlaczego piszesz,np.Gdzie zobaczyłeś ogloszenie , dlaczego piszesz ten list...

Możesz rozpocząć następującymi zwrotami:

"I am writing to You in connection with..."
"I am writing with regard to/in regard to/with reference to..."
"I am writing to ask if You could inform me about..."
"I am writing to enquire about..."
"I am writng for more information about.."
"I was interested in your advertisement in..."
"I woul appreciate some further information about..."
"Reffering to Your advertisement published in..."


2.W drugim do trzeciego(lub wiecej,zalezy od Ciebie) paragrafie pytasz o dokladne informacje,ktore Cie interesuja w grzeczny sposób np.Czego chcesz sie dowiedziec, co jest najwazniejsze a co najmniej,etc...

Uzywaj tu najlepiej zwrotów:
"I would like to know/ask You for..."
"I would be grateful if You could inform me..."
"I would aprreciate it if..."
"I would be interested in knowing..."
"It would help/ assist me if..."
"I would like to send me..."

W ostatnim (zamykającym) paragrafie napisz o rzeczach, ktore chcesz jeszcze pdkreślić - rzeczy ktore chcesz jeszcze powtórzyć,itp..

Przed ostatecznym zakonczeniem użyj jednego ze zwrotów:
"I would be very grateful if You could /would reply as soon as possible."
"Thanking Yu for Your time and assistance."
"Thanking you in advance for Your assistance/co-operation."
"I would like to thank You in advance"
"I look forward to Your reply at Your earliest convenience."
"I look forward to hearing from You"

I podpis:

*Yours faithfully( jezeli nie znasz nazwiska ani imienia osoby do ktorej piszesz i we wstepie napisales"Dear Sir/Madam/Mr?Miss etc...)

*Your sincerely( Jezeli znasz imie i na wstepie zwrociles sie do osoby jako np."Dear Mr Brown"etc..)


Pamietaj ,ze w listach formalnych nie uzywamy tzw."sciagnietych form"np."shouldn't"/"won't"/"aren't" tylko pełne czyli "are not"/will not/ etc...

Uzyj takze tzw."linking words" by tekst wydawał sie bardziej "płynny" i byl przyejmniejszy do odczytania ;) Linking words ,np:

*firstly/first of all/to begin with/secondly/in addition/also/as well/furthermore/moreover/finally etc...

Nie uzywaj raczej phrasal verbs,bo wiekszosc jest nieformalna...


I to chyba tyle...Uuuuhhh...:)

Pzdr;)
Nooo, wielkie dzięki, ale się napracowałaś.

:D
hej!! przeglądałam Twoją pracę o tym liści formalnym i bardzo mi się spodobała Twoja pomoc więc ja też chciałabym z niej skorzystać!! potrzebuje list formalny w rótym pisze że chce pracować w Akademi Kaskaderskiej!! była bym bardzo wdzięczna za napisanie takiego listu!! jeżeli mogłabyś mi to zrobić na niedziele była bym bardzo wdzięczna!! jeżeli nie to odpiswz że nie dasz rady!! moj adres email to [email] pozdrowionka!!!papa
you nie You.

W angielskim nie pisze sie ty/tobie/ci z duzej litery. To tylko "I" jest takie wazne.
ale mozna tez pisac z duzej litery i sie nie wymadrzaj :>
naprawde tego sie nie praktykuje.
eva74 i mg majÄ… racjÄ™.
Chyba nie ma o czym dyskutować ten kto przepisuje ten list zrobi pewnie tyyle błedów że ten jeden nic nie znaczy :D
"Writing" czsem nie pisze sie przez tt?
Nie. Gdyby bylo "writting" to czytaloby siÄ™ " rytyn' "
wskazówki do napisania listu formalnego są bardzo pomocne
ogromne dzieki
ale zgadzam sie z poprzednikiem,
tylko w polskim pismiennictwiem mozemy uzywac zwrotów osobowych pisamych z wielkiej litery
w jezyku angielskim moga za to odjac punkty na maturze
przynajmiej tak mi tlumaczyla nauczycielka z angielskiego
>ale mozna tez pisac z duzej litery i sie nie wymadrzaj :>

Nie można :-) W języku angielskim kapitalizuje się tylko "I", ale "you" zawsze piszemy z małej litery, chyba że znajduje się na początku zdania.
Tak bardzo ładnie napisane...skorzystam z tego chetnie, bo na jutro mam napisać list, a co do You i you, z duzej litery pisze sie tylko "I"(ja) a you piszemy zawsze z małej, chyba,że jest na początku zdania, tak jak to pisali przedmówcy...pozdrawiam
A znacie moze te wsyztskie zwroty do listu formalnego,bo tu jest ich troszke malo i nieprzetlumaczone do czego. Chodzi mi o zwroty do np.podania o prace,odwolania sie,pisania skargi,przeprosin i cos w tym rodzaju. Prosilabym o pomoc =)* z gory dzieki.
Nie można, gdyż jest to traktowane jako bład :) dziękuje a uwagę :)
Prosze bardzo oto zwroty:

1.Podanie o pracÄ™
a)I am writing in response to/ with regard to your advertisement which appeared in (nazwa pisma) on (data) - Piszę w odpowiedzi na/ w odniesieniu do Waszego ogłoszenia które ukazało sie w czasopiśmie.... dnia ...
b)I would like to apply for the post of/ position of ... - Chciałbym / Chciałabym ubiegać sie o pozycję ....

2. Reklamacja
a) I am writing to complain about - piszę do państwa z reklamacja dotyczaca
b) I want to express my strong dissatisfaction with .. - Chce wyrazić swoje głębokie niezadowolenie z ....
c)I would therefore be grateful if you could consider a full refund of 100 zl. - Dlatego byłbym wdzięczny gdybyście państwo mogli rozważyc całkowity zwrot pieniedzy w wysokości 100zł
d) I demand a full refund. - Żądam całkowitego zwrotu moich pieniedzy.

3. Zaproszenie
a) You are invited to attend (a conference). - Jest Pan/i zaproszony/a do uczestnictwa w (koferencji)
b) I would be delighted to attend ... - było by mi niezmiernie miło uczestniczyć w ...
c) I am afraid I am unable to attend ... - Obawiam sie że nie bede mógł uczestniczyć w ....

4. Przeprosiny
a) I am writing to you about/ with reference to / with regard to .... - pisze do ciebie w sprawie/ w odniesieniu do / w zwiazku z ...
b) I would like to apologise for ... Chciałbym przeprosić za ....
c) Please accept my sincere apology - prosze przyjac moje szczere przeprosiny.

No wiec to by było na tyle.
ty magda nie szalej tak hihi:)pozdrawiam n.k
ja też mam napisać list formalny
a jezeli nie wiem czy kobieta do ktorej pisze jest mezatka to jak napisac miss czy ms?
,,Writting'' jest wtedy dobrze ,gdy mówimy o czasie teraźniejszym...
a jak napisać list do redaktora????????? czy ktoś mi pomoże go napisać?????
czy jest ktoÅ› dobry z angielskiego?
Cytat: dziubasek912
czy jest ktoÅ› dobry z angielskiego?

,... nie, tutaj takich ludzi nie ma. ;-)
Temat przeniesiony do archwium.

 »

CAE - sesja letnia 2005