pres per vs p simple

Temat przeniesiony do archwium.
Wytlumaczcie mi na czym polega roznica. Miedzy tymi zdaniami:

he has hurt me i he hurt me. I jakie jest ich dokladne tlumaczenie - jednego i drugiego.

Jezeli nie wiesz albo nie chesz napisac odpowiedzi to nie odpowiadaj...!
Oczekuje merytorycznej odpowiedzi <---- zanim zszarpiesz mi nerwy przeczytaj to zdanie
edytowany przez big.f00t: 23 lut 2017
zdanie w perfect sugeruje, ze jeszcze mozemy byc z to osoba ktora nas zranila albo to jest świeże lub tak bardzo to odczuliśmy że do dzisiaj czujemy się zranieni. Jest dużo forów w internecie zatytułowanych : How to tell sb that he has hurt you.
He hurt me sugeruje , ze to nie jest takie świeże w czasie albo przynajmniej w naszym odczuciu. Nie ma to już takiego znaczenia.
Chociaż jest tysiące przykładów zrozpaczonych nastolatek, które dopiero rzucił chłopak i mówią; He hurt me so bad. Pewnie odnoszą się do tego jednego punktu w przeszłości kiedy chłopak coś powiedział, zrobił.
-_- dostalem -1 za zadanie pytania. WoW.

My boyfriend hurt me. < -- na jakiej podstawie to zdanie sugeruje ze juz nie sa w zwiazku ?
(He hurt me (w srode) <-- na njakiej podstawie mowisz ze zerwali ze soba?)
My boyfriend has hurt me. < -- My boyfirend sugeruje ze nadal sa w zwiazku looool! <--- zmienmy to
He has hurt me. <--- gdzie jest informacja ze sa teraz w zwiazku ?
(I have had a boyfriend and he has hurted me<-- na jakiej podstawie mowisz ze nie sa w zwiazku albo ze sa w zwiazku hehehehehhe (sorry nie moge sie przestac smiac ?)

*Czekam az ktos z tego forum odpowie poprawnie. Zalamie sie jak nikt tego nie wie...
edytowany przez big.f00t: 23 lut 2017
sorry napisalem *hurted powinno byc hurt...sorry HURTED jest ok ...to samo co hurt.
edytowany przez big.f00t: 23 lut 2017
big.f00t - naprawdę nie ironizuj
jami.... dość dobrze to wyjaśnił. Nie chodzi tu o to czy są w związku czy nie to tego nie wiemy i nie tego dotyczyło twoje początkowe pytanie. Oba znaczą dokładnie to samo ale użycie zleży od kontekstu.
He hurt me. Oznacza przeszłość. Coś co już się skończyło, rano, wczoraj. Nie ważne.
He has hurt me. Wskazuje na niedawne doznanie krzywdy, np. przed momentem.

Oba zdania są poprawne i ich użycie zależy od mówiącego co ma na myśli. Możemy się bawić w takie wymyślanie przeróżnych sytuacji ale rozumiem że nie o to ci chodzi.

Pamiętam że kiedyś był wątek: did you hear it czy have you heard that: past simple jest poprawy. PP użyją Amerykanie, jeśli w ogóle.

"Hurted" sorry ale nikogo nie oszukasz. We współczesnej odmianie jest to czasownik nieregularny.
Hurted ... przeczytalem gdzie w googlach ale mnie zmylilo(sorry).Jestem trollem :D Trolle sa bardzo wazne. Bo tylko trolle mowia prawde w dzisiejszych czasach - Milo Yiannopoulos.
@Nike_x94
Wiekszosc materialow to rubbish a to od jamiroquai23 to jedyny merytorycny post na ten temat.(bravo)
jamiroquai23 - Wytlumaczyl to na zasadzie osi czasu ale ta os czasu moze byc trudna do zrozumienia dla L2.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Kiedy L1 uzywaja PP a kiedy PS zeby to przekazac w taki sposob zeby kazdy biegle uzywal PP vs PS poprawnie:
(moze komus sie przyda)
1. Jak mowisz w PP to tak jakbys powiedzial: "I have the experience of ..."(ewentualnie jak dlugo ale zapomnijmy o tym narazie)
2. PS to jest kiedy masz na mysli konkretne wydarzenie.(odpowiadasz na pyt. KIEDY)

PP:I have the experience of: I have done my homework. I have been there. I have been hurted. I have seen this film. I have eaten etc...
PS: I did my homework(kiedy?) I was there(kiedy?) I was hurt(kiedy?) I saw this fim(kiedy?) I ate(kiedy?) etc...

Ten framework dziala powyzej ale trzeba sie osluchac jak to w praktyce wyglada zeby zalapac i wbic sobie do glowy.

Ale oczywiscie zaraz zaczna pisac wulgaryzmy w moja strone...ze sie nie znam itd. Nie rozumiem tych ludzi na tym forum serio ... Tak apropo te rzeczy skopiowalem z Lekcji na YT i z englishpage.com....
Ja nie wiem dla tych ludzi nie ma znaczenia co pisze ... wazne zeby mnie zbluzgac ... Dziwne...to jest naprawde dziwne zachowanie... Ja jestem dosyc ekscentryczny ale nikt mnie nie wkurzyl na tym forum zeby nazwac go Idiota np. ... Bo napisales cos zle na forum ? Nawet jeze;li napiszesz zle to nie zaslugujesz na texty typu Idiota...nie znasz sie...i generalnie wulgarne texty.

Ja czuje sie naprawde zrelaxowany. Wiec nie martw sie ,ze sie przejmuje ... Nie mam wystarczajaco duzo danych na temat mojej sytuacji zeby sie przejmowac ...hehhehehehe right ...right ...right?????



Peace -_-
edytowany przez big.f00t: 24 lut 2017
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa