Anki !! (Mnemosyne Supermemo)

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 421
poprzednia |
Anki to program typu SP (Spaced Repetition), czyli tak jak w SuperMemo w zależności od odpowiedzi wybiera odpowiednią datę następnej powtórki. Anki jest programem Freeware, czyli jest za darmo. Można oczywiście wesprzeć finansowo autora. Na stronie Anki jest informacja jak to zrobić.

strona: http://ichi2.net/anki/
forum: http://groups.google.com/group/ankisrs

Po dwóch latach spędzony z Supermemo, postanowiłam rozstać się z tym programem. jak to mówią "przesiadam się na" Anki.

W porównaniu z Supermemo, Anki ma bardzo nowoczesny wygląd, "ładny dla oka". Oczywiście nie jest to najważniejsza rzecz w tego typu programach, ale wydaje mi się, że liczy się. Niby dlaczego mamy uczyć się przy pomocy programu, który jest brzydki. To zawsze wpływa jakoś podświadomie na użytkownika i jego motywację. Twórcy Supermemo chyba nie bardzo w to wierzą, bo na Wiki Supermemo są ich odpowiedzi na emaile użytkowników, którzy prosili o jakiś lepszy wygląd i "design", i można je streścić mniej więcej tak, że nie ma to sensu gdyż nie będą marnować czasu na "upiększanie", kiedy najważniejsze w/g nich jest ulepszanie samego algorytmu i wymyślanie i ulepszanie funkcji związanych z samym uczeniem się. Nie przeczę, że jest to ważne, ale gdyby wszyscy tak myśleli, to do dzisiaj używalibyśmy cały czas systemów operacyjnych z grafiką jak w DOSie albo Windows 95/98, a tak nie jest więc chyba "upiększacze" mają jakieś znaczenie dla komfortu użytkowania. Sądzę, że wygląd i "design" ma znaczenie. Program musi być w miarę prosty w użyciu z rozsądną ilością opcji. Niestety w Supermemo tak nie jest. Jest on bardzo trudny w użyciu. Nie chodzi mi oczywiście o najprostsze użycie (np. Alt+A - dodawanie nowego elementu). Chodzi mi ogólnie o wszystkie opcje. Pełno tego, nie wiadomo w ogóle po co jest to wszystko i jest to tak beznadziejnie zaprojektowane, że nie działa w sposób intuicyjny. Jednym słowem mordęga. Oczywiście można się do tego przyzwyczaić, tak jak można się przyzwyczaić do amputowanej nogi,

Nie chcę już nawet wspominać o tym , że Supermemo wciąż nie ma (a jest już rok 2010) pełnego wsparcia dla Unicode.

Supermemo często mi się zawieszał i w ogóle ciągle coś mi się tam "chrzaniło", albo jakaś opcja nie działała jak należy, albo nagle pojawiały się jakieś komunikaty o błędach. Znosiłam to jakoś, bo nie była w zasadzie innej sensownej alternatywy. Teraz jest Anki. Ma bardzo ładnie zaprojektowany interfejs użytkownika, opcje są przemyślane i łatwe w użyciu. Wszystko jest tam bardzo intuicyjne. W bardzo prosty sposób można tworzyć "templates" (to się tam nazywa "models").Nie ma najmniejszego problemu z obsługą Unicode
W porównaniu z autorami Supermemo, autor Anki - Damien Elmes - jest bardzo otwarty na poprawki i ukazują się one bardzo często. Zdjęcia na stronie internetowej mogą być trochę mylące, gdyż pokazują w Anki japońskie wyrazy i zdania, co w połączeniu z nazwą może sprawiać wrażenie, ze to jakiś japoński program do nauki wschodnich języków. Nie. podobnie jak z Supermemo można się z nim uczyć wszystkich języków i nie tylko języków.

Oczywiście moja ocena jest subiektywna, ale zbieżna z ocena wielu innych użytkowników Supermemo.

Zresztą nie chodzi tylko o wygląd, "design" i opcje. Program oparty jest np. na wczesnym algorytmie Supermemo SM-2 z małymi zmianami (podobnie zresztą jak Mnemosyne, co o czymś świadczy), podczas gdy najnowsze Supermemo wykorzystuje algorytm SM-11. Nie jest wcale powiedziane, że SM-11 jest lepszy od wcześniejszych algorytmów. Tutaj jest interesująca dyskusja na ten temat - to jest FAQ na stronie Anki, na samym dole jest ta dyskusja:

http://ichi2.net/anki/wiki/FrequentlyAskedQuestions#What_spaced_repetition_algorithm_does_Anki_use.3F

W tym artykule Damien Elmes wyjaśnia dlaczego użył algorytmu SM-2 i w zasadzie zgadzam się z nim, gdyż to co pisze potwierdza mniej więcej moje spostrzeżenia z dwuletniej pracy z Supermemo.

Anki ma możliwość automatycznego ściągania kolekcji (to się tam nazywa 'Decks', czyli talie kart/fiszek) z internetu zupełnie za darmo. jest tam wiele baz do ściągnięcia. Wiele z nich dotyczy nauki Japońskiego, ale sporo jest także do angielskiego, francuskiego, niemieckiego, czy np. hebrajskiego i innych. Powtarzam. Wszystko to jest za darmo. Można jeszcze dodatkowo ściągnąć pluginy (wtyczki), które usprawniają lub zmieniają pewne aspekty działania programu.

Ściągnijcie, zainstalujcie i wypróbujcie, a może wam się spodoba.

Chodzi o to, żeby orientować się w tym, w programach tego rodzaju, znać ich plusy i minusy i nie trwać ślepo przy programach, które niekoniecznie są najlepsze.

Podam jeszcze kilka użytecznych linków (po angielsku):

recenzja Supermemo, Anki i Mnemosyne:
http://nihongoperapera.com/mnemosyne-anki-review.html

recenzja Anki i Mnemosyne;
http://www.xamuel.com/anki-vs-mnemosyne/

forum poświęcone językom, dyskusją na temat Supermemo, Anki i Mnemosyne:
http://how-to-learn-any-language.com/forum/forum_posts.asp?TID=7519&PN=0&TPN=1

strona Mnemosyne (inny podobny do Supermemo i Anki freewarowy program, moim zdaniem gorszy od Anki):
http://www.mnemosyne-proj.org/

Cóż, to na razie na tyle. Moje trzy grosze...:)
Właśnie ostatnio testuję sobie działanie tych programów. Kilka dni temu zachwalał go użytkownik lejo. Mają swoje zalety. Jednak nie ma w nich opcji sprawdzania pisowni - przynajmniej nie udało mi się tego odkryć. Poza tym nie wklejają się poprawnie znaki wymowy IPA. Może znasz na to jakiś sposób?
Jeszcze mam pytanie czy można w nich zamieniać pytanie z odpowiedzią? I do czego służy opcja Luki F9 w Anki?
Mogę jedynie wstawić się za Anki, bo używam go od jakiegoś czasu i jest to obecnie mój podstawowy program do nauki. Znam go więc dość dobrze. Natomiast Mnemosyne znam tylko trochę. Miałam go zainstalowany przez kilka dni dla porównania z Anki, ale odinstalowałam, bo bardziej spodobał mi się Anki.

W Anki wszystkie znaki Unicode (czyli np. fonetyczne) wklejają się bez problemów. Testowałam to przez kopiowanie ze słowników Longman i Cambridge oraz bezpośrednio z tabeli znaków Windows. Działa bez zarzutu. Ale. Musisz mieć ustawioną w Anki odpowiednią czcionkę (Font). Idź do Sttings/Fonts & Colors i tam zarówno w zakładce Cards, jak i Fields ustaw czcionkę. Ja używam Lucida Sans Unicode, bo ona zawiera większość, jeśli nie wszystkie znaki IPA. Musisz to zrobić dla każdego 'Field'. Poeksperymentuj trochę. Na pewno Ci się w końcu uda.

W Anki można sprawdzać pisownie. Idź do 'Deck Properties' Tam możesz ułożyć sobie sam 'Model'. To jest coś takiego jak 'Template' w Supermemo. Jeśli nic tam nie zmieniałeś i nie dodawałeś, to powinien być Model Basic. klikniej na niego i naciśnij klawisz 'Edit'. Nastepnie, wybierz zakładkę "Card Templates" i tam na dole będziesz miał rozwijaną listę kilku opcji. Jeśli nic tu wcześniej nie zmieniałeś to powinno być "Don't ask me to type in the Answer". Zmień to na 'Compare withe the field Front' albo 'Compare with the field Back' i masz sprawdzanie pisowni. Teraz za każdym razem program będzie ci umożliwiał wpisanie wyrazu i porówna go albo z tym co jest w 'Question' albo w 'Answer'. Musisz trochę z tym poeksperymentować zanim zaczniesz na poważnie tworzyć swój Deck (kolekcję).

Pzdr

PS
Daj znać, czy Ci się udało.
Tak. Anki może to zrobić to dla Ciebie automatycznie. Jak jesteś w Card Templates, to spójrz na górę. Tam powinno być coś takiego (jeśli niczego nie zmieniałeś):
Card 1 (Forward): used 0 times
Card 2 (Reverse): used 0 times (disabled)

Z takim ustawieniem Anki będzie dodawał ci pytania tylko w jędną stronę, bo 'disabled' oznacza "wyłaczony". Czyli będziesz miał tylko Q->A, Możesz to tak zostawić. Jeśli zostawisz tak, to i tak będziesz mógł ręcznie zrobić pytanie w druga stronę tylko muszisz dodać przynajmniej jedno pytanie i odpowiedź i pójść do Edit/Browse items. Tutaj masz listę swoich pytań i odpowiedzi, wybierasz jakąś parę i u góry ikonę 'Generate Cards' (po prawej od zielonego krzyżyka), potem 'reverse' i masz pytanie w drugą stronę.
Jeśli w 'Card Templates' usunąłbyś tą opcję 'Disabled' to Anki automatycznie utworzyłaby parę pytań w obie strony.

Korzystając z opcji w Settings/Deck Properties możesz dowolnie zmieniać Modele (Templates) - dodawać dodatkowe pola z danymi, zmieniać ich kolejność itp.

Pzdr
F9 służy do tworzenia w automatyczny sposób zdań testowych typu 'cloze' tzn, czegoś w tym stylu:

Q: John [...] to the cinema.
A: went

Jedyna różnica polega na tym, że Anki w 'Answer' podaje całe zdanie, tzn:
Q: John [...] to the cinema.
A: John *went* to the cinema.

'went' jest pogrubione i koloru niebieskiego, żeby się wyróźniało
A tak w ogóle to jest instrukcja obsługi Anki na video:

http://ichi2.net/anki/screencast1.html
Udało mi się. Bardzo dziękuję za wyczerpujący opis. A korzystasz może z Anki na jakimś telefonie. Czy ta wersja na IPhona (iAnki)też ma takie same opcje czy też jest jakoś okrojona?
Tego nie wiem. Nie korzystałam z Anki na komórkach. Może kiedyś...
świetny temat, wiele praktycznych porad.

Zapomniałeś podać o możliwości rejestracji na stronie www autora i synchronizacji swojej bazy z internetem, tak, że w przypadku formatu itp itd nic nie tracisz jak i możesz obsługiwać on-line z komórki.

Wadą Anki w komórce jest to, że nie obsługuje dźwięków. Mi to działa na nerwy. Poza tym ma raczej zbliżoną funkcjonalność.

Cieszy mnie, że zaczyna się pojawiać coraz więcej takich tematów ponieważ myślę, że popularność supermemo i PH w PL rozleniwiła twórców. Już dziś wiadomo, że SM nie cieszy się popularnością za granicą, wiadomo czemu, jak masz darmowe programy w których 95% funkcji jest taka sama albo ładniejsza i prostsza w użyciu a pozostałe 5% to kwestia indywidualnych preferencji lub dodatkowych wtyczek, to po co używać płatnego? Nie wiadomo tylko czemu cieszy się taką popularnością wśród Polaków (dobre bo polskie? ):D Wydaje mi się, że twórcy uznali, że cokolwiek robią z SM to i tak się będzie w PL sprzedawać nie ważne czego chcą użytkownicy. Cieszy mnie więc, że ludzie nie tylko stwierdzają, że nie ma co przepłacać ale i pokazują w jakim zakresie DARMOWE programy mogą być lepsze. A mogą i są.

I nie jest to mój osobisty atak na SM, używałem go przez lata i ceniłem wielkość bazy danych. Ale odkąd mam porównanie straciłem zainteresowanie tym skomplikowanym programem. A na pewnym poziomie baza danych przestaje mieć znaczenie i istotniejsze jest posiadanie własnej.
Wiesz, ja czasami myślę, że istnieje jakiś spisek, żeby omamić ludzi i wmówić im, że najlepszy jest SuperMemo lub Prof Henry :)

Zresztą, może fakt, że Anki i Mnemosyne są Freeware też odgrywa jakąś rolę. Niektórzy ludzie czasami podchodzą nieufnie do programów Freeware. Myślą sobie, że jeśli są one za darmo, to na pewno muszą być słabe. Oczywiście tak nie jest. Prawda jest taka, że często są one lepsze niż, to za co musimy zapłacić.
wiesz nie wiem jak z tymi programami jest ale wiem jak bylo na pewnym forum o sporcie. Szybko firmy sie zorientowaly ze zamiast wykupywac coraz wiecej drogich reklam swoich suplementow wystarczylo ze dali jakies gratisowe odzywki lub pare groszy osobom ktore cieszyly sie uznaniem na forum w zamian te osoby w kazdym temacie wpisywaly cos w stylu:
no ja bym wzial ta odzwyke tej firmy bo tez mialem taki problem jak ty i testowalem rozne suplementy i po tej czulem kolosalna roznice

i tak sie to toczylo, oczywiscie powodowalo to samonakrecajaca sie spirale, bo jak ktos kupil ten produkt zarekomendowany mu na forum a nie mial porowania z innymi a pordukt dawal pewien efekt no to potem tez go chwalil....
Można tak jak w SM mieć widok na "drzewo" z jednostkami - robić jakieś rozdziały itp czy wszystko wrzuca się do 1 bazy i nie ma możliwości segregowania tego ?
Pod tym względem Anki jest trochę podobny do SMUX. Kolekcje albo bazy danych nazywają się w Anki Decks (czyli talie fiszek). Tak jak w SMUX możesz mieć zainstalowane różne Decks np. w SMUX możesz mieć Angielski No Problem, Angielski FCE i Francuski Pas de Probleme. Tak samo w Anki możesz sobie utworzyć np. Angielski, Francuski, Historia. Każdy taki Deck możesz sobie osobno skonfigurować. Możesz np. ustawić sobie osobno ile Anki ma Ci codziennie podawać fiszek z każdego Decku, np. z Decku Angielski - 15, z Decku Francuski - 10 a z Historii - 5.

Nie ma drzewka, ale jest przeglądarka (Browser), gdzie masz listę wszystkich fiszek z danego Decku. Można je sortować na kilkanaście różnych sposobów, wyświetlając tylko pewne grupy fiszek.

Poza tym są tzw. 'Tags'. Są to po prostu dodatkowe informacje (słowa), które możesz dołączyć do jakiejkolwiek fiszki "naznaczając ją". Te 'tagi' nie są widoczne w czasie sprawdzania wiedzy, tylko w przeglądarce (chociaż można tak skonfigurować Anki, że w czasie sprawdzania wiedzy też będą widoczne). Dzięki tagom możesz w łatwy sposób sortować i wyświetlać fiszki. Np. cześć fiszek możesz naznaczyć tagiem "family" i to będą słówka związane z tematem rodzina, inne możesz naznaczyć tagiem "sport" i to będą słówka związane z tematyką sportu, jeszcze inne np. verbs (czsowniki), itp. Potem w przeglądarce wpisujesz jakiś tag, np. 'family' i wyświetlają ci się wszystkie słówka związane z tą tematyką, itd.

Pzdr
Oczywiście każda fiszka może mieć wiele tagów, niekoniecznie jeden. W ten sposób jeden wyraz może należeć do różnych grup tematycznych i wyświetlać się za każdym razem, kiedy wpisujesz te tagi.
Dzięki za odpowiedź, o to mi chodziło.
Zacznę tworzyć bazę do języka rosyjskiego w Anki, bo mi się o wiele bardziej podoba od SuperMemo (MSM/UX) no i w dodatku mogę korzystać z niego na różnych platformach (Windows, telefon, internet) co jest dla mnie bardzo ważne.

Powiedz mi jeszcze jedno - aby zrobić kopie postępów w nauce wystarczy skopiować plik z bazą (np rosyjski.anki) ?
Pliki Anki są w trzech różnych folderach:

1. folder z programem głównym - domyślnie C:/Program Files/Anki
2) C:\Documents and Settings\XXXXXX\Moje dokumenty\Anki\ (są tu decki i pliki mutimedialne)
3) c:\Documents and Settings\XXXXXX\Dane aplikacji\.anki\ (są tu pluginy, plik config, oraz pliki backups)

Jeśli masz jakieś pliki multimedialne (np. mp3) to musisz skopiować także te pliki. Podobnie jeśli masz jakieś pluginy na jednym komputerze, dobrze byłoby też je mieć na innym, na którym będziesz pracował.

Z tego co wiem, plik config nie jest taki strasznie istotny, bo zawiera dane nie związane z Deckami (np listę ostatnio otwieranych plików, ustawienia okien programu, itp), wszystkie dane Decków są w plikach z rozszerzeniem .anki.

Musiałbyś zatem przekopiować pliki Decków, czyli .anki oraz foldery z plikami multimedialnymi .media (jeśli nie dodawałeś plików multimedialnych to tych folderów nie będzie).

Istnieje opcja 'Export', którą możesz wykorzystać, oraz 'Sync' - synchronizacja internetowa, jednak nigdy jeszcze z nich nie korzystałam. Z tego, co dowiedziałam się na forum Anki 'Sync' nie przenosi plików multimedialnych, 'Export' podobno tak.

Jak zdobędziesz doświadczenie w przenoszeniu swoich baz, to podziel się doświadczeniami.

Pzdr
Te foldery są oczywiście takie:

1. folder z programem głównym - domyślnie c:/Program Files/Anki
2) c:/Documents and Settings/XXXXXX/Moje dokumenty/Anki (są tu decki i pliki mutimedialne)
3) c:/Documents and Settings/XXXXXX/Dane aplikacji/.anki (są tu pluginy, plik config, oraz pliki backups)
Jeszcze jedno. W Anki powtórki są trochę inaczej wyznaczane niż w Supermemo albo Mnemosyne. Dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do pracy z Supermemo może się to wydać z początku dziwne. W Supermemo (i Mnemosyne) podstawowym okresem powtórkowym jest dzień, tzn. powtórki wyznaczane są na kolejne dni. Jeśli zrobimy powtórki np. we Wtorek, to następną serią dostaniemy dopiero w Środę.

W Anki podstawowym okresem powtórkowym są minuty, godziny i dnie. Oznacza to, że jeśli dobrze znasz słówko to oczywiście Anki wyznaczy ci powtórkę za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, itp dni, tak jak w Supermemo. Jednak jeśli masz trudności ze słówkiem Anki może wyznaczyć następną powtórkę za 10 minut, albo 30 minut, albo np. 9 godzin. Jest to poważna różnica w stosunku do Supermemo i Mnemosyne (dokładniej jest to omówione w recenzjach, do których linki podałam powyżej). Nie oznacza to oczywiście, że trzeba koniecznie zrobić takie powtórki za 30 minut lub 9 godzin. Nawet jeśli się opóźnimy (bo np. nie mamy akurat wtedy czasu i zrobimy powtórki za 13,5 godziny) Anki poradzi z tym sobie. Pod tym względem jest bardziej wyrozumiałe i elastyczne niż Supermemo.

Mnie to akurat się podoba i przypomina mi trochę uczenie się języków z Audio kursami Pimsleura, gdzie odstępy pomiędzy powtórkami liczy się w minutach.

Jest jeszcze specjalny tryb 'Cram', czyli 'zakuwanie', jeśli chcemy szybko przygotować się do np. testu na "za parę dni" (ten tryb nie działa już według algorytmu SM-2). Wybieramy tą opcję, potem podajemy 'tagi' wyrazów, które chcemy szybko opanować (czyli, trzeba najpierw w przeglądarce wybrać sobie wyrazy i naznaczyć je jakimś tagiem). Następnie Anki tworzy z tych wyrazów osobny Deck i przeprowadza bardzo częste, intensywne powtórki, co jakieś 20, 30 min.

Pzdr
Zapytalem na forum Anki jak zrobic baze w ktorej po udzieleniu odpowiedzi bedzie sie pokazywac przykladowe zdanie z uzyciem tego wyrazu:

http://groups.google.co.uk/group/ankisrs/browse_thread/thread/69e26cea3d8341af

chlopaki dokladnie mi opisali, jutro sprobuje. Caly problem byl w tym ze kartki tu dzialaja w dwie strony (facts), a nie chcialem zeby mi sie to zdanie wyswietlalo normalnie bo by mi ulatwialo odpowiedz w ktoras strone. Ten program ma naprawde duze mozliwosci, bez pluginow i tym podobnych juz jest dobry, jak troche poweszyc to jak widac wszystko da sie zrobic na kilka sposobow w nim.
W Anki można zrobić, aby program tworzył automatycznie 2 wersje: Pytanie - Odpowiedz, Odpowiedz - Pytanie tzn aby było można ćwiczyć w 2 strony, ale przez to mam 1 słówko jako 2 karty (np здравствуйте - witam, witam - здравствуйте). Jest możliwość aby program nie tworzył 2 kart, tylko automatycznie raz brał pytanie - odpowiedz a raz odpowiedz - pytanie ?
Bo w tym przypadku tak na prawdę przerabiam 2 razy tą samą kartę, tyle że w innej kolejności a szczerze mówiąc wolałbym, aby program raz mi brał pytanie - odpowiedz, a raz odpowiedz - pytanie.
Jeszcze mam pytanko odnośnie tagów.
Jak wpisuje jako tag nazwę rozdziału np "Mam 21 lat" to każdy wyraz jest osobnym tagiem przez co wyszukiwanie staje się trudne/bezsensowne - jest możliwość aby program nie dzielił tagów na pojedyncze wyrazy? - aby wyszukując po tagach pojawiło się "Mam 21 lat" a nie "Mam" "21" "lat" ?
Co do drugiego pytania zasada jest prosta, tagi oddzielasz spacją. Więc ustal sobie, że piszesz bez spacji i wpisz: Mam21lat a jak chcesz żeby wyszukało po każdym z 3 wyrazów wpisz: Mam 21 lat. Podejrzewam, że jako jeden tag odczyta także: Mam;21;lat labo Mam_21_lat więc sprawdź to. Możliwe, że są inne opcje ale po co sobie życie komplikować.

Co do twojego pierwszego pytania na 90% jest to: deck propeties>>card templates i skasuj opcje card2 teraz zawsze co wpiszesz w question i answer w takim ukladzie to bedziesz miec.

Mi tez to przeszkadzalo bo czasem wrzucal mi ten sam wyraz niemal pod rzad, zwiekszylem mu odstep czasowy dla dwoch kart z tego samego faktu do 20 min i powinno byc spoko.
"Co do twojego pierwszego pytania na 90% jest to: deck
>propeties>>card templates i skasuj opcje card2 teraz zawsze co
>wpiszesz w question i answer w takim ukladzie to bedziesz miec. "

OK, ale robiąc to będę miał tylko np Pytanie: kot Odpowiedz: cat i nie będzie w 2gą stronę się pojawiało ?
Konkretnie chodzi mi o to, czy tworząc formę Pytanie - Odpowiedz (jako 1 jednostkę) jest możliwość aby program czasem wyświetlał to w takiej formie, a czasem w formie Odpowiedź - Pytanie (bez tworzenia dodatkowej jednostki)?
da sie

settings>>deck propeties >> modules >> add

teraz wybeirz coby basic

powstanie ci drugi modul, wejdz w niego (kliknij i edit) zmien nazwe na : XYZ, wejdz w nim w card templates i skasuj card 2

teras masz dwa moduly: Basic (ktory andaal tworzy dwie karty z jednego faktu) i XYZ ktory zawsze daje ci tylko: Q- A (bez opcji A-Q)

w trakcie dodawania nowego materialu, teraz masz pod jednym kliknieciem u gory wybor czy dla danego wyrazu chcesz skorzystac z basic czy z XYZ

mam nadzieje ze opisalem to dosc jasno jak cos to pytaj
Nie do końca mi o to chodzi. Napisałem jeszcze na forum programu:
http://groups.google.com/group/ankisrs/browse_thread/thread/2bbddf0be3e3c24d

I otrzymałem odp. Program może tworzyć automatycznie 2gą kartę z zamienioną kolejnością i obie karty będą włączone w proces nauki a nie tak jak myślałem - że będzie po prostu 1 karta do nauki a program będzie zmieniał sobie pola pytanie-odpowiedź. Teoretycznie to nie problem, w praktyce moja baza zamiast 100 będzie miała 200 elementów do nauki, no ale OK, to nie problem.

Dziękuje za waszą pomoc, teraz już jestem w 100% przekonany do tego programu i porzucam SuperMemo które jest toporne i nie działa na wielu platformach (brak synchronizacji).
Te powtórki za 10, 20 minut, czy za 8, 10, 15 godzin są jakieś nielogiczne. Czy zdobędziesz się na to, żeby nastawić budzik n 2.00, bo właśnie na tę godzinę autor Anki wyznaczył Ci powtórkę 3 słówek. A może zrezygnujesz z tego samego powodu z treningu sportowego, randki lub pogaduszek z koleżanką. Przecież to nie ma żadnego sensu.

SuperMemo wyznacza powtórki wg specjalnego algorytmu, który zależy od obserwacji twoich postępów od początku nauki z tym programem. Słowa, których znajomość w danej sesji oceniasz negatywnie (w MSM na 0,1,2, lub 3) wprowadza do podzbioru przeznaczonego do "final drills" czyli do powtórzenia jeszcze w tej samej sesji.
Naukę należy kontynuować do zapamiętania wszystkich "final drills".

I to jest logiczne. Powtórki za 8, 9 godzin wprowadzić mógł tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o organizacji dnia ucznia czy studenta.
Prof. Henry ma taką opcję, o której piszesz i w nim też można sobie robić swoją bazę. Jeden element może wystąpić w procesie nauki w różnych ćwiczeniach. Chociaż Henry z kolei ma inne ograniczenia. Ale powiem ci, że to ile baza ma elementów nie powinno być problemem. W sumie i tak jeśli pamiętasz dany element to dajesz mu dobrą ocenę i wystąpi dopiero po dłuższym okresie czasu i potem coraz dłuższym. Mi często zdarza się, że właśnie pamiętam znaczenie danego słówka z ang na pl, a nie mogę sobie przypomnieć angielskiego słowa gdy tłumaczę coś z pl na ang. Tak jakby dla pamięci były to różne jednostki, zachodziły różne procesy przypominania. W sumie wiele zależy od tego jak wprowadzamy do pamięci daną treść, a co za tym idzie wcześniej do bazy, tzn. w jakim kontekście itd. Podejrzewam, że ty masz takie same obserwacje skoro pytasz o takie opcje.
Anki przecież korzysta z algorytmu SuperMemo. Autor na swojej stronie napisał także, że program wyznacza powtórki za X godzin, ale należy uczyć się z programem raz dziennie a nie co X godzin.

A teraz pytanie do os, ktore korzystają z Anki:
1. Jest może gdzieś tam jakiś kalendarz, aby zobaczyć ile jest powtórek na każdy dzień ?
2. Mam ustawione 20 nowych słówek dziennie, a co jeżeli nie chce robić wszystkich 20 tylko chcę po 10 skończyć i przejść do powtórki tego, czego nie umiałem wśród tych 10 których się dzisiaj uczyłem ?
Jeżeli chodzi o naukę przez internet i dźwięki to można to zrobić - wystarczy mieć jakiś serwer albo miejsce na pliki (a autor pisze, że może to być darmowy dropbox), a opis jak to zrobić jest na: http://ichi2.net/anki/wiki/MediaSupport
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 421
poprzednia |

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie