Ćwiczenia online - Present Perfect - zastosowanie

Polecenie: Fill in Present Perfect and Present Perfect Continuous.
poziom ćwiczenia: 0

Opis gramatyki: Present Perfect - zastosowanie

  1. We know Doctor Jones for twenty years.

  2. Dana not/hear from Mike since June 12th.

  3. I'm out of breath! I repair the roof for four hours.

  4. Tom stay at the Ritz for two days.

  5. Oh my God! I lose all the money I had on me.

  1. Darling, you look so pale. You work too hard lately.

  2. My sister make a reservation for you.

  3. Jessie is exhausted because she climb the mountain all day.

  4. Josh learn how to walk again since he had that terrible accident.

  5. Danny learn a lot about IT lately.

Więcej ćwiczeń dla Present Perfect - zastosowanie:

Zobacz także: Opis gramatyki: Present Perfect - zastosowanie lub wszystkie Present Perfect ćwiczenia

Komentarze (8)

M.Budzynska
03 lis 2018

Czy ktoś wytłumaczy mi zdanie 9 i 10?

LukPlayAgain
13 kwi 2018

p[aj

LukPlayAgain
13 kwi 2018

@PabloEscobar35
Przecież "know" to czasownik, który nigdy nie wystąpi w formie continuous, tak jak zmysły (see, hear), uczucia (love, hate) i operacje umysłowe (understand, believe). Nigdy nie powiesz "I have been knowing", to jest niepoprawne. Zawsze "I have known". A gdybyś na stypie mówił o osobie zmarłej, to by było w Past Simple "I knew", bo ten czas określa zamkniętą przeszłość.

PabloEscobar35
06 mar 2018

Moim zdaniem w zdaniu nr 1 powinien być czas PPC a nie PP. Przecież znamy doktora Jones do chwili obecnej i nic się nie zmieniło. No chyba że umarł ...to wtedy na stypie powiemy "We have known Dr. Jones for twenty years". Oświećcie mnie jak jestem w błędzie.

sirmatthew
19 gru 2017

I jeszcze komentarz jeden do różnicy między PPS i PP. Zauważyłem, że czasu PPS w przeciwieństwie do czasu PP najczęściej używa się gdy mowa o czynnościach, których wykonywanie trwa od jakiegoś czasu, ale niezbyt długiego, np. od godziny, od dzisiejszego ranka, od wczoraj.
Chociaż są wyjątki, bo np. zdanie: "Pracuję tutaj od trzech lat." można powiedzieć zarówno w czasie PP jak i PPS, czyli: "I have worked here for three years - to czas PP" i "I have been working here for three years - to czas PPS". Dlatego też uważam, że zdanie 4 można napisać zarówno w czasie PP jak i PPS. Bardzo proszę wyprowadzić mnie z błędu jeżeli jednak się mylę. Te czasy w pewnych momentach bardzo się przenikają.

sirmatthew
19 gru 2017

Mikolj. W ostatnim zdaniu wydaje mi się, ze raczej jest oczywiste użycie czasu PP. Mowa tutaj o skończonym działaniu i nie ma negatywnego skutku - Tom uczył się dużo ostatnio. Gdyby zdanie stworzone było np. w taki sposób - Tom oślepł, bo ostatnio dużo się uczył - to wtedy należałoby to powiedzieć w czasie PPS, bo mamy tutaj negatywny skutek.

Mikolj
28 lis 2017

Podpinam się pod komentarz wyżej. Nie rozumiem również dlaczego nie mogę użyć PPC w zadaniu 10. Danny has been learning a lot about IT lately. Ktoś?

sirmatthew
27 lis 2017

Nie czaję, dlaczego w tym zdaniu - "Tom has been staying at the Ritz for two days" musi być użyty czas PPS. Przecież równie dobrze można to powiedzieć w czasie PP: Tom has stayed at the Ritz for two days. Nie ma tutaj przecież negatywnego skutku. Ktoś coś ?

Skomentuj

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.