dokumenty, formalności

Temat przeniesiony do archwium.
witam.
późno się obejrzałam (tzn cały czas myslałam, że mam dużo czasu i doszła do tego praca i tak jakoś dowlokło to sie do końca). wyjeżdżam (już 5 paździrnika) do UK do pracy jako au pairka ale nie przez biuro tlyko do poznanej prywatnie rodzinki. mam pytanie i byłabym wdzięczna gdybyście mi jak najszybciej na nie odpoiwedzieli. może się orientujecie jakie dokumenty i formalności przed wyjazdem trzeba załatawiać? wiem, że głupio pytam i wielu z Was puka się w głowę co za idiotka to pisze ale nie chciałabym mamy potm prosić, zeby dosyłała, bo wolałabym sama to załatwić. do NFZu chyba muszę złożyć wniosek o kartę zdrowia ale mówili, ze to nie prblem. czy muszę coś z naszymi urzędami (pracy, ZUSem) załtwiać, żeby [raca była legalna? czy musze gdzieś coś zglaszać czy coś? jak tam podatki? czy będzie przysługiwała mi tam opieka medyczna (np. dermatolog). zaznaczam też, że jadę na rok, bo wzięłam na studiach gap year i chciałabym trochę z językiem się oswoić ale od 2007 zaczynam studia. byłabym wdzięczna za odpowiedź.
pozdrawiam.
No wiec powiem ci co ja zalatwialam:)rnKarta zdrowia NFZu- dostaniesz ja, ale tylko do tego momentu do kiedy masz wazna np. legitymacje studencka lub szkolna, nalatalam sie przed wyjazdem po NFZ, UP itp Chyba ze oczywiscie ktos tu na miejscu bedzie placil za ciebie skladki (babka w w NFZ powiedziala mi ze to ok 70zl miesiecznie - ale nie wiem dokladnie czy to prawda). Ja wykupilam karte euro26 i tylka ja tu mam, rodzina mi jednak powiedziala ze jakby cos sie dzialo to oni sa zobowiazani za to zaplacic. Praca legalna - podpisanie umowy z rodzina, ja w sumie nie podpisalam umowy ale mam warunki takie jak byla ich au-pair ktora byla z umowa... Au-pair z tego co sie orientuje nie placi podatkow - zbyt malo zarabia.
wlasnei doczytalam ze bierzesz dziekanke tak? wiec musisz kogos prosic o podbijanie legitymacji co pol roku i o wyrabianie kart NFZ co pol roku i dosylanie Ci ich (moja kumepla tutaj -Szkocja- tak robi):)
wlasnei doczytalam ze bierzesz dziekanke tak? wiec musisz kogos prosic o podbijanie legitymacji co pol roku i o wyrabianie kart NFZ co pol roku i dosylanie Ci ich (moja kumepla tutaj -Szkocja- tak robi):)
dzięki śliczne Oleńka :) z tym NFZ to musze dpo nich jeszcze raz zadzwnić. raz dzwonilłam al niejasno coś mi babka wytłumaczyła i nie do końca wiem jak mam wypełnić formularz w rpau miejscach. co do umowy, to chyba nie bede podpisywać choć jasno kokreśli się warunki na początku. kartę euro26 też wykupiłam ale boję się, że to za mało. no nic. to wychodzi, ze wszystko załatwione..chyba. nie trzeba nigdzie wurzędach zgłaszać czegoś takiego, podatków odprowadzać tutaj? ja nie wiem nawet takich rzeczy, więc nie pukajcie się w głowę, czytając to :) słyszalam też, że niektór rodzinki (bo chciałabym wieczorami dorabiać() chcą zaświadczenie o niekaralności... to prawda?