article

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć wszystkim, mam takie pytanie - może mi ktoś powiedzieć jak powinno się pisać artykuł ??:P niby tak ogólnie to się wie ale może wiecie jakie są konkretnie wyznaczniki, styl itp. Chodzi mi o generalne wskazówki jak sobie z takim rodzajem poradzić ;) Mam nadzieję że ktoś się zlituje i podzieli tymi informacjami :D
Styl bardziej nieformalny. Poza tym tak jak w innych formach wypowiedzi: pierwszy akapit wprowadzający, kolejne opisujące to o czym masz pisać w poleceniu i podsumowanie. Generalnie to forma artykułu gazetowego. Masz napisać coś, co nadaje siędo opublikowania w gazecie i zachowa zgodność z poleceniem.
Ahaa, dziękuję bardzo :D
Styl nie końiecznie nieformalny - zalezy od task. Jak piszesz do gazety dla młodych, studentów, ... to może być nieformalny, jak adresatem są dorośli styl bardziej formalny. Na początku tytuł, w tekście mgą być subheadings. No i stosuj techniki narracyjne: rhetorical question, użycie osoby "you", direct speach, tworzenie tzw. "atmosfery'
Styl oczywiście bardzo zależy od tego do kogo jest adresowana gazeta i artykuł. Ale najlepiej oczywiście zobaczyć przykłady, np. www.bbcnews.com.

Z tego co wiem wstęp nie powinien być za długi, 2 zdania powinny wystarczyć.
Poza tym ważne jest żeby wstęp rzucał się w oczy i zachęcał do przeczytania artykułu. Warto zacząć od jakiegoś pytania, jakiegoś sloganu lub jakiejś w skrócie ujętej informacji.

Nie należy też przesadzać z długością zdań. Język (czy mniej czy bardziej formalny) powinien być prosty. Nie należy używać zwrotów z listów formalnych ale też należy zawsze uważać z językiem nieformalnym.

I przede wszystkim wyobrazić sobie target readera i pisać artykuł, żeby był zarówno 'informative' jak i do pewnego stopnia 'entertaining'.

Dzięki za pytanie. Tyle pamiętam z różnych źródeł ale poczytaj sobie jeszcze jak inni to piszą:)

« 

Brak wkładu własnego

 »

Praca za granicą