Report- jak napisać?

Temat przeniesiony do archwium.
Wiem, że to już troche poźno na nauke pisania reportu, ale nie lubie writingu.
Wiec dlatego prosze o jakies ogólne porady jak sie piszę ten REPORT??? jakies linki z przykładami itd.

poza tym mam pytanie czy ten report :) moze pojawić sie w czesci obowiązkowej writingu? mam na mysli tej gdzie nie ma innych tematów, tylko 1. ???? part 1? czy tez wystepuje on tylko w tematach do wybory part 2?
Musze Cie zmartwic - nam lektorka na kusie powiedziala, ze w 1 czesci moze byc report...
Raport to pismo formalne mające na celu ocenę czegoś.

Może się on pojawić zarówno w part 1 jak i 2 (w part 1 raczej rzadko, chociaż w zeszłym roku był:))
W reporcie najważniejszy jest bezosobowy, formalny j ęzyk (The aim of this report is to present blabla...) a także wyraźny podział na paragrafy z nagłówkami i wypunktowanie poszczególnych części. Tak przynajmniej podają książki przygotowujące do egz. W sumie nie wygląda to tak strasznie, warto nauczyć się schematu i na pewno nie jest jeszcze za późno. Pozdrawiam i głowa do góry :)
aco jeszcze oprocz raoprtu moze sie pojawic w cz.1? JAKIES SUGESTIE?
a w drugiej części czy zawsze jest artykuł????
No wlasnie, czy w ogóle jest jakaś lista form, które pojawiają się w 1szej części, a nie w 2, albo -co ważniejsze- w 2, ale nie w 1? Pewnie nie... W tamtym roku moja koleżanka miała w 1szej części memo i nie za bardzo wiedziała, co to jest, bo na kursie jej tego nie nauczyli... Co jeszcze może być z tych mniej popularnych form? Leaflet, broszura- coś jeszcze? Jej, nawet nie mam poprawnych wzorów tych form... Skąd ja je wytrzasnę na jutro??
Witam.
U mnie jest tak samo nie mam specjalnie skad tego wziąć. Co to jest właściwie to memo??? Gdzieś o tym słyszałem ale nic za bardzo nie wiem?
Memo to to samo co note, ok. 50 słów, zaczyna się zazwyczaj: Just a quick note to let you know...a kończy:Let me know if there\'s anything you want me to add. Hope you approve! Albo coś w tym stylu. Fairly informal.
Z oficjalnych informacji wynika, że w cz 1 i 2 może być dosłownie wszystko (leaflet. article, letter, report, review itd.). Na stronie British Council są \"sample papers\" do ściągnięcia i tam wszystko jest wyjaśnione naprawdę dokładnie
moze wiecie cos o memo ale formalnym?
w memo sa skroty
asap-as soon as possible
e.g.-egzempli gratia-na przyklad
etc.
pto-please turn over
NB-nota bene
i.e.-id est -to jest
incl.-including
sts.-students
exs.-exams

LEAFLET
title
wstep
subheadings-nad paragrafami
wnioski

BROCHURE
wstep-state topic of article
paragrafy-opis
parag-wyjasnienie dlaczego warto
conclusion
czy jest jakas strona z przykladowymi pracami do writing?
nie przechodzilam zadnego kursu i obaiwam sie ze moge miec problem, bowiem nie bardzo wiem jak powinien wygladac report, article i ta cala reszta.
ratunku, to juz jutro, a aj nigdzie nie moge nic znalesc!
a propos \"memorandum\"

http://www.policecareer.co.uk/assessmentcentre/samplememo.asp

Nie spotkalam sie jeszcze ze skrotami sts. i exs. ale \"internal memos\" moga zawierac specyficzne skroty nie uzywane w innych zakladach/placowkach nawet tego samego typu, jak szkola.

\"Leaflets\" i \"brochures\" moga miec rozny \"sklad\" zaleznie od funkcji jaka maja pelnic.
Przyklad z pracy (bardzo \"informal\"), tak zeby pokazac jak memo MOZE wygladac:

From:
To:
cc:
Date:
Subject:
---------------------------------
You\'ve done a similar thing to this last September so you should find it lemon squeezy.

Attached is a survey for the teaching staff to give out in their classes.

Would you please make sure that the tutor for every course you are responsible for gets:
* a memo (also attached)
* enough surveys for each of their classes
* an A4 brown envelope to return the forms

You might want to complete the Name and Course details. It\'ll probably make it easier for you to keep a track of what yu\'re giving out.

I will be monitoring the return of the surveys to make sure every tutor gets their class to fill them in and, as you will see from the memo, if they aren\'t returned it will be followed up by me and then by the tutor\'s manager (Fran or Liz). It is therefore important that admin make sure the tutors get them next week.

Julie-Ann, the Health Place courses don\'t need these.

Any problems with this or queries, just ask.

Thanks

na stronie http://www.cambridgeesol.org/support/dloads/cae/ dotyczącej writingu znalazłam przykładowe :
- memo, report, article, leaflet, competition entry, formal letter
plus sposoby ich oceniania.
można sie chociaz przyjrzeć jak ogólnie te rodzaje wyglądają.
Nie ma czegos takiego jak \"formalne/nieformalne\" memo. To jest taki dokument, ktory sluzy porozumiewaniu sie wewnatrz jakiejs spolecznosci: zaklad pracy, klub emeryta czy szkola :) Pisze sie ogolne informacje np. ze beda badania lekarskie i w to: all people concerned a w cc: pielegniarka szkolna (zeby wiedziala, ze cos sie dzieje ;-)
Memo to jest cos w rodzaju ogloszenia, notatki - mozna go rozdac kazdemu do reki, ale rowniez na tablicy ogloszen bedzie dobrze wygladac.
Moze byc podpisane, albo nie.
I jeszcze jeden pomysl na memo: moze pisac sekretarka w imieniu szefa o jakiejs wizycie, wydarzeniu, albo przestrzec przed wczesniejszym wychodzeniu z pracy :P
Nie ma sie co martwic MEMO na serio! Poza tym male prawdopodobienstwo ze jutro bedzie ;-)
o ile dobrze przeczytalem ze specyfikacji writingu, wyglada to tak:
czesc pierwsza to zawsze list-formalny lub nieformalny. jest jeden temat i na niego trzeba napisac
druga czesc to krotsza forma, np. leaflet, report, memo etc.-sa 4 tematy(i zazwyczaj zarazem 4 formy) do wyboru, a my piszemy oczywiscie jedna z nich. dlatego jesli nie czujesz sie zbyt mocno, zawsze mozesz nie pisac reportu.


pozdrowienia dla wszystkich, zycze powodzenia na pozostalych egzaminach!
chyba zle prezczytales z tego co wiem to sa dwie formy pisemne w part 1(krotsza jak note i dluzsza) a w aprt 2 jest do wyboru duzy aarykul lub np report itp
ive mentioned about \"sample memos\". Would You be so kind and sent me link where can i find it, but precisely, pleez. It urgent.thnx
Greetings
Peter

[email]
Temat przeniesiony do archwium.

 »

FCE - sesja letnia 2004