Przygotowanie do CAE

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.

Chciałbym uzyskać kilka informacji na temat przygotowania do takiego egzaminu.

1. Podręcznik do nauki - pierwsza myśl to Angielski. Target CAE + CD (Edgard). Możliwe, że to trochę przez to, że do FCE B2 przygotowywałem się z ich materiałami. Zaciekawiło mnie, dlaczego dostępność tego podręcznika nieco spadła - mam na myśli to, że np. w Empiku czy innych tego typu sklepach już go nie ma. Nie znalazłem żadnych informacji na temat faktycznych zmian z formie egzaminu - czy mam rozumieć, że został po prostu wyprzedany czy też raczej wycofany ze względu na jakieś zmiany? Zamiast tego widzę raczej podręczniki do CPE co zdecydowanie wykracza poza mój aktualny poziom - a z tego co wiem, jest to już poziom C2. Może ktoś mógłby dodać własne rekomendacje?

2. Sposób przygotowania - samodzielnie/poprzez szkołę językową. Aktualnie przebywam w Katowicach - szkół jest bardzo dużo a opinie dość pozytywne w większości szkół. Czy jest ktoś kto korzystał z tej formy, może mógłby polecić + napisać kilka słów od siebie w temacie tego jak to tam wygląda, czy rzeczywiście warto?

3. Wszelkie wskazówki/podpowiedzi/linki od osób które cieszą się już tym certyfikatem mile widziane, sam oczywiście dotarłem już do sporej ilości opinii czy materiałów w których można się sporo dowiedzieć, ale jeśli ktoś chciałby dodać coś od siebie na pewno zwrócę na to uwagę.

Za wszelką pomoc i odpowiedzi bardzo dziękuję :)
Cześć! Tytułem wstępu: znam biegle ang. (zdane CAE kilka lat temu) i niemiecki (C1). Do CAE przygotowywałam się głównie sama i :
1) podręcznik - ja bym poleciła Upstream Advanced od Express Publishing, 2) Language Practice for Advanced, English Grammar and Vocabulary od Macmillana - dokładne recenzje i to jak z tego korzystać samodzielnie jest opisane w poście na moim blogu (link na samym dole)
2) ja akurat przygotowałam się sama i wbrew pozorom to polecam, chyba że wykupisz lekcje z nauczycielem raz w tygodniu aby ćwiczyć mówienie i ktoś sprawdzał Twoje prace pisemne
3)nie ukrywam, że wszystko naprawdę opisałam na swoim blogu, na którym NIE zarabiam, jest prowadzony na darmowej platformie jako hobby (kocham języki obce). Ale polecam oprócz tego: robić arkusze egzaminacyjne i przede wszystkim otaczać się żywym angielskim. ;-)
Mam nadzieję, że nie dostanę bana, ale tutaj link :
https://coffeewithmillie.blogspot.com/2021/05/moja-baza-do-certyfikatu-cae-konkrety.html
A i jeszcze jedna rzecz, bo nie doczytałam - jeśli przebywasz w Kato, to ja kilka lat temu chodziłam do szkoły językowej Three Lions. To jest szkoła prowadzona przez nativE'ów, kursy (ja nie byłam na kursie do CAE tylko takim normalnym C1 ogólnym, niespecjalistycznym) i bardzo dobrze wspominam. Dużo mówienia, świetni nauczyciele i żywy angielski. Ja co prawda chodziłam tam, żeby dalej utrzymywać dobry poziom z angielskiego (studiowałam niejęzykowy kierunek), ale myślę, że warto. Jeśli już pakować się w szkołę językową, to moim zdaniem w taką, która da nam "namiastkę Anglii" w Polsce. Typowym szkołom językowym, które polegają tylko na przerabianiu standaryzowanych książek z polskim lektorom, ja osobiście mówię stanowcze NIE. Jeśli miałbyś jakieś pytania dotyczące tej szkoły (nie chcę za bardzo pisać na forum) to tu jest mój mail: [email]
Bardzo dziękuję za odpowiedź, zapoznam się z wszelkimi informacjami :)
Czy ktoś jeszcze chciałby coś dodać?
Znam bardzo dobrze Targeta - jestem nauczycielem angielskiego, przygotowuję do CAE. Moje doświadczenia są takie, że Target wydaje się być łatwiejszy od materiałów Cambridge. Poza tym czy nie lepiej uczyć się na materiałach wydawnictwa, które przeprowadza ten egzamin? Daje to pewność, że uczysz się "u źródła". Każde inne wydawnictwo jedynie odwzorowuje wymogi Cambridge w zakresie tego egzaminu poprzez naśladowanie, poruszanie się w podobnym zakresie tematycznym i merytorycznym. To nie znaczy, że nauka z Targeta jest bezsensowna - zapewne znajdziesz tam ciekawe zwroty, nowe słowa. Jednak jeśli chodzi o pewność co do formuły egzaminu to polecam zwłaszcza materiały Cambridge. Poza tym najbardziej rozwijające w zakresie części reading and use of English jest czytanie książek i prasy. Zresztą zadania na egzaminie to właśnie takie przeredagowane fragmenty artykułów prasowych i utworów literackich, często ze źródeł takich jak The Economist, The Guardian, Lonely Planet, Traveller itd.
egzamin przeprowadza wydawnictwo?
Nie wydawnictwo przeprowadza egzamin tylko University of Cambridge - z ramienia którego dziala takze wydawnictwo promujace materialy Cambridge. To byl skrot myslowy.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Szkoły językowe

 »

Nauczyciele angielskiego