Samodzielna nauka do CPE

Temat przeniesiony do archwium.
Zaczynam samodzielną naukę do CPE. Mam serię książek Upstream Student's book. Companion, Workbook oraz mnóstwo materiałów dzwiękowych na poziomie CPE.
Nie bardzo wiem jak korzystać z ksiązek tzn, od której zacząć. Czy robić wszystkie razem unit po unicie.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Naturalnie byłoby zacząć od przerabiania poszczególnych rozdziałów w książce ucznia, a dla utrwalenia rozwiązywać odpowiednie ćwiczenia w ćwiczeniówce. Upstream Proficiency nie jest kursem przygotowującym do CPE. Przeznaczony jest dla zaawansowanych uczniów, więc może okazać się przydatny dla osób podchodzących do CPE, jednak ani nie pomaga radzić sobie zadaniami egzaminacyjnymi, ani nie odpowiada poziomem trudności autentycznym testom CPE (jest łatwiejszy).
To w sumie tłumaczy, dlaczego tak łatwo mi szło:P A mówiąc już poważniej, to co polecasz do CPE, tak, żeby idąc na egzamin czuć się pewnym (przynamniej w jakimś stopniu :) )?
Przed egzaminem najlepiej jest robić testy z poprzednich lat. Zobaczysz sobie jaki jest poziom trudności i na jakim poziomie Ty się znajdujesz. Ja tak zrobiłem przed CAE i zdałem bez problemu.
Czy wiecie gdzie w sieci można znaleźć materiały dźwiękowe to "upstreama" tzn płyty cd w formacie mp3 albo podcasty.
Jaki jest więc poziom tego podręcznika?
Tu powinienieś znaleźć nagrania ---> http://www.uz-translations.net/?category=engaudvid-english&altname=upstream_collection
Wg informacji w księgarniach językowych Upstream Proficiency jest na poziomie C2, ja dałbym mu góra C1.

Dobrych książek przygotowujących do nowego CPE jest sporo. Wybierz zbiór testów z poprzednich lat i/lub Testbuildera. A po podręcznik wybierz się do księgarni i zdecyduj sama, który najlepiej Ci pasuje.
Jaką pozycję polecacie do kolokacji? Bo mówiąc szczerze, że to moja najsłabsza strona i przydałoby się coś w tej sferze popracować.
Za pomoc serdecznie dziękuję
Cytat: rita8
Jaką pozycję polecacie do kolokacji? Bo mówiąc szczerze, że to moja najsłabsza strona i przydałoby się coś w tej sferze popracować.
Za pomoc serdecznie dziękuję

Mcmillan Collocation Dictionary + Maciej Matasek "Advanced Vocabulary and Structure Practice" + English Collocations in Use
Cytat: Lagerkvist
Naturalnie byłoby zacząć od przerabiania poszczególnych rozdziałów w książce ucznia, a dla utrwalenia rozwiązywać odpowiednie ćwiczenia w ćwiczeniówce. Upstream Proficiency nie jest kursem przygotowującym do CPE. Przeznaczony jest dla zaawansowanych uczniów, więc może okazać się przydatny dla osób podchodzących do CPE, jednak ani nie pomaga radzić sobie zadaniami egzaminacyjnymi, ani nie odpowiada poziomem trudności autentycznym testom CPE (jest łatwiejszy).

A ja po dwu semestrach skrupulatnego przerobienia wszystkich komponentów Upstream Proficiency (SB, WB, Companion, test booklet) zdałem egzamin Cambridge English: Proficiency. Oczywiście pobieżne przejrzenie podręcznika może stworzyć złudne wrażenie, że jest łatwiejszy, ale to tylko na początku książki. To nie jest zbiór testów do CPE, ale spełnia swoją rolę jako przygotowanie do CPE (CE:P). Komuś kto ma ambicje ocen B lub A polecałbym jeszcze Objective: Proficiency i Proficiency Masterclass.
Woooow! I compliment you on passing CPE, Dario! :) A na jaką ocenę zdałeś, jeśli możesz powiedzieć?
Czyli sumienne przerobienie serii Upstream, Objective i Proficiency Masterclass teoretycznie powinno wystarczyć, by pozytywnie zdać CPE? Sama posiadam pokaźne zbiory materiałów do CPE (i wersji ksiązkowej, jak i elektronicznej) i szczerze mówiąc, odnoszę wrażenie, że zagoniłam się w kozi róg tzn. staram się korzystać ze wszystkiego naraz, ale jeszcze niczego nie przerobiłam do końca porządnie (jak widać, to nie najlepszy sposób...).
Niemniej, fajnie, że udało Ci się zdać. ja póki co, muszę się jeszcze trochę nauczyć.
Cytat: rita8
Woooow! I compliment you on passing CPE, Dario! :) A na jaką ocenę zdałeś, jeśli możesz powiedzieć?
Czyli sumienne przerobienie serii Upstream, Objective i Proficiency Masterclass teoretycznie powinno wystarczyć, by pozytywnie zdać CPE? Sama posiadam pokaźne zbiory materiałów do CPE (i wersji ksiązkowej, jak i elektronicznej) i szczerze mówiąc, odnoszę wrażenie, że zagoniłam się w kozi róg tzn. staram się korzystać ze wszystkiego naraz, ale jeszcze niczego nie przerobiłam do końca porządnie (jak widać, to nie najlepszy sposób...).
Niemniej, fajnie, że udało Ci się zdać. ja póki co, muszę się jeszcze trochę nauczyć.


I got "C". My strongest point was writing, then speaking and the rest of skills accordingly: UoE, Listening, Reading. Quite a strange profile (productive skills exceeding receptive ones) but that is my case. It was in December 2009, my employer last chance of refund prompted my actions. I will probably retake the exam soon, besides I am going to take CELTA course.

I would also recommend other textbooks like: "100 trios" by Krzysztof Kiljan, 'CPE Use of English' by Virginia Evans and several others - especially for writing ( I got "B" for writing).


plytki z nagraniami do upstreama sa na stronie englishtips.org

testy z poprzednich lat pomagaja najlepiej, bo pozwalaja oswoic sie ze specyfika kazdej czesci, uczysz sie jak organizowac sobie dostepny czas i widzisz z czym masz najwieksze problemy.
Mi osobiscie najabrdziej pomoglo czytanie ksiazek i wszystkiego co wpadlo mi w rece (Ok fakt mieszkania w Londynie tez). Przy uzupelnianiu testow z lukami (pisalam CPE tydzien temu) nie pomogly mi setki testow rozwiazanych w trakcie przygotowan ale wlasnie ksiazki, odpowiedzi pojawialy sie automatycznie bo podobne wyrazenie juz wczesniej spotkalam.

z ksiazek polecilabym Virginie Evans - use of english, chyba najlepiej wyjasniona gramatyka, do pisania seria new proficiency longmana, chociaz sekcja writing w Upstream jest dosc ciekawie rozbudowana. artykuly z gazet.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie