CPE-listening

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich. Mam dość konkretne pytanie o listening CPE. Moje pytanie brzmi :"Czy jeśli rozumiem z programów na BBC World jakieś 85-90% gdy mówią anglicy i jakieś 80% gdy weźmiemy pod uwagę mnogosć akcentów to to wystarczy aby przejść listening CPE? Bo np. gdy włączam "gangsta rap z usa" to rozumiem moze 10% co mnie troche przeraza.Nie wiem co o tym myslec ucze sie sam i ciężko mi się zorientować po jakichś książkach czy też kasetach.Dlatego chciałbym zasięgnąć cennych opinii doświadczonych już w tej kwestii adeptów. :)
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
lol jak ty to wyliczyles;p? a nie latwiej zrobic po prostu jeden przykladowy test?
A ja go rozumiem. Też uczę się sama, oczywiście certyfikat ważną rzeczą jest, ale bardziej mnie interesuje faktyczna znajomość języka. I czasem jestem przerażona ile mi jeszcze brakuje, żeby pośmiać się z głupich komedii angielskich albo zrozumieć film od początku do końca.
Pozdrawiam
Dobre pytanie... Ponowię je do tych, którzy już zdali: Jak trudny jest listening?

Są pewnie 4 części, jak wyglądało to kiedy zdawaliście? Ile z nich było w jakichś dziwnych akcentach, a ile po prostu czysty angielski z trudniejszymi słowkami?

dzięki za ew. odpowiedzi;)
z tego co się orientuje w tamtym roku listening był redenderowany przes szkota
więc chyba cięzko było go zrozumieć:d

ogólnie to nie jest źle - ja jeszcze się do CPE nie przymierzam może za rok jak wrócę z ang jednak tez nie rozumiem tych głupich (fajnych) komedii z BBC4 lub niektórych bardzo suspensing and greeping opowieści z BB7.

uczę się nie długo ale staram się słuchać BBC jak tylko mogę najwięcej.
Również uważam że taki certyfikat nie oddaje znajomości i rozumienia języka.
żeby naprawde mówić jak niektórzy kolesie z BBc to jeszcze długo mi to zajmie

ale practise makes perfect:d

Pozdrawiam wszystkich I keep my fingers crossed for you:d
Mój ulubiony program z BBC 4 to: quote...unquote z Nigel Rees, tyle że czasem rozumiem jakieś 10 proc. Może wkrótce będzie dostępny jako MP3 i będzie jeszcze fajniej.
A z kompa można też poglądać Show Jona Stewarda - pyszna zabawa.
Tak naprawde na egzminie listinig to nie tylko ogolne zrozumienie tekstu. Listenig ma kilka czesci i kazda sprawdza co innego. Czasem bywa tak, ze wydaje sie, ze wszystko sie rozumie a potem kiedy nagle trzeba uzupelnic test okazuje sie ze nie jest to juz takie proste. Dlatego zgadzam sie z przedmowca, ktory twierdzil, ze najlepiej zrobic KILKA listinigow z testu i to da mniej wiecej wiarygodny obraz.
Czy ktoś zdaje listening przed 10 czerwca? Jeśli tak to podrzucilibyście kilka pytań z odpowiedziami. Ja w zeszłym roku nie zdałam tylko tego egzaminu i teraz muszę wszystkie zdawać od nowa.
Ja zdaje dopiero 15, takze bylbym wdzieczny za wskazowki nawet od tych zdajacych 10tego.

Tylko prosze nie piszcie jedynie, ze mieliscie ABCCD w jednej czesci ale tez jakis kontekst. ABCCD jest ok, ale tak mozna tylko sprawdzic czy sie mialo to samo, a nie zdecydowac jaka odpowiedz wybrac.

Z gory wielkie dzieki
Jestem już po listeningu.Miałam grupę A.Podaję odpowiedzi do części 2-giej: cargo, rope, a map of the site, spray water, fresh air, academics.
Byłam tutaj zgodna z koleżanką. Nie zgodziłyśmy się w przypadku rodzaju materiału- ona miała iron, a ja metal.Tekst dotyczył wraków statków wyciąganych przez płetwonurków.
Pamiętam jeszcze trochę z części 3-ciej. Wypowiadał się śpiewak operowy.
Myślę, że na początku kariery bał się, bo tęsknił za domem. Niepowodzenia jego zespołu wynikały z tego, że reżyser nie słuchał "views of the singers",
w roli solowej w "Don Giovannim" chciał się sprawdzić i wreszcie w ostatnim pytaniu uważał, że opera mówi sama za siebie i nie trzeba na siłę jej reklamować.
część pierwsza to była dla nas porażka, więć czekam na głosy innych. Np. co mówił reżyser o swoim filmie: czy chciał zachęcić do przeczytania książki?
Czy ekranizacja odbiegała od oryginału?
Czy program o ziołach ma pomóc w zachowaniu informacji o nich ( w odpowiedzi było information)? Czy ma pomóc w leczeniu różnych chorób, a nie tylko konkretnych wymienionych wcześniej ?

Proszę napiszcie coś na ten temat bo bardzo sie niepokoję.Podobnie w ostatnim zadaniu. Co powinno się wybrać, jeśli facet mówi, że zgadza się, ale to wcale nie jest ważne. Czy powinno się napisać, że tak czy nie?
Hej!
Ja też miałem drugą część i odpowiedzi też miałem cargo (albo load) bo to to samo, rope, map, fresh air, spray water, tyle że jeśli chodzi o materiał to strzeliłem wood, ale zero pewności.
Z trzeciej części - zgadzam się, że gość tęsknił za domem, że opera mówi sama za siebie, że reżyser i producer nie słuchają śpiewaków, no i że rola w don giovannim dała mu cośtam self...
jeśli idzie o zioła - to mowa była o jakiejś database - więc chcieli zgromadzić informacje, a to drugie - nie pamiętam. 4 część była bardzo dziwna.

no nic - whatever will be, will be.

pozdrawiam!
Hej, ja też miałem wersję A - odpowiedzi mam podobne do tych co podajecie, w drugiej czesci gdzies wpisalem laboratory. Pierwsze i ostatnie zadanie to prawie loteria :)) W part 4, pamietam ze zaznaczylem L,B,B,S,S,S - napiszcie czy ktos mial choc troche podobnie.
Ja zdawałam, miałam grupę A.rnTak szczerze to wcale nie poszło mi super, większość zgodnie przyznała ze listening był trudny...Boje się, że moge nawet nie zdać :\rnCo do odpowiedzi, to prawie nic nie pamiętam, a w ostatnim to mam inaczej niestety co zapewne oznacza, że Ty masz dobrze (;rnUzupełnianie wyrazów było tak głupie, temat po prostu, o nieee!!!rnPart 1 - było jeszcze w miarę, ale...Tak ze 3 z Part 2 to strzeliłam po prostu. Part 3 - zrozumiałam co mówi jednak ciężko mi było wymyśleć odpowiedź, Part 4 bez komentarza, nie dość że gadali szybko to jeszcze niewyraźnie i wogóle na nic :\rnZdawalam w Lublinie, było 13 osób...
Ja tez przyznaje ze listening byl troche przesadzony. Nie widze tego rozowo. Part 4 ja mam rowniez inaczej :/ Widac ze chlopaki z Cambridge troche nad nim posiedzieli, zeby byl jak najtrudniejszy.
Żadna odpowiedz sie nie pokrywa??? To ze macie inaczej part 4, nie znaczy ze ja mam dobrze, bylo tak odjechane, ze niekiedy musialem zgadywac.
Zdawałam trzy egzaminy FCE, CAE i wreszcie CPE w zeszłym roku. Nie jestem nie wiadomo jakim geniuszem w dziedzinie języka angielskiego, ale zdałam wszystkie. To, że umiesz świetnie angielski niestety nie znaczy, że świetnie zdasz. Trzeba się jeszcze nauczyć zdawać egzamin. Polecam specjalne kursy przygotowawcze. Nic się na nich nie robi tylko rąbie testy egzaminacyjne. Po trzech miesiącach (tyle trwa kurs) ma się sieczkę z mózgu, ale naprawdę lepiej jest zdawać.
Dla mnie tez listening wersja A to byla masakra. W pierwszej czesci nie moglam sie w ogole skoncentrowac i nie starczalo mi czasu zeby przeczytac dokladnie pyt. i odpowiedzi. Nie jestem pewna jaki byl powod 'boy's misbehaviour' ja zaznaczylam odp A czyli ze chciał w ten sposób wyrazic samego siebie ale zastanawialam sie czy to nie bedzie odp ze to wina szkoly i zlej edukacji albo bledu w wychowaniu??? Zupelnie nie jestem pewna kolejnej syt. gdzie babka opowiadala o ksiazce i czy jej zle doswiadczenia osobiste mialy jakis wplyw na to co napisala? W 2 czesci mam podobne odp. jak sie pojawily wyzej i to jest raczej ok a propo materialu z jakiego byl statek wykonany to wpisalam 'iron'. W 3 czesci tez mam mniej wiecej jak wyzej a co do 4 czesci to wydawalo mi sie ze nawet rozumiem o co im tam chodzi i zaznaczylam taka kolejnosc BSLSSL ale nic nie wiadomo... Jesli ktos jest w miare pewny 1 czesci to wielka prosba niech napicze cos niecos
Witam!

Też miałam listening z wersji A.
Z Part 1 pamietam tylko, że do ziółek trzeba mieć 'respect' i rzeczywiście oni zbierali informacji do tej książki. Part 2: cargo, ropes, map of the site, fresh air, iron, laboratory, spray of water, academics - to chyba wszystko. Part 3 prawie w ogóle nie pamietam, a w Part 4 miałam: BSBSLL ale to też loteria :-/
tez mialam 10:) i byl bardzo dziwny, w drugiej czesci pamietam-do tego co juz jest napisane- temperature w przedostatnim chyba; w 4 czesci mialam B,L,B,L,S,B- albo cos kolo tego. problem tego listeningu polegal na tym, ze wszystko mozna z latwoscia zerozumiec-bo nie ma jakiegos skomplikwanego slownictwa albo niewyraznei mowiacych lektorow,tylko trudno potem dopasowac to co sie slyszalo do odpowiedzi. powodzenia zycze:)
Mial ktos moze grupe B?
Na profie sa tylko 2 grupy, A i B?
A jak słuchasz polskiego rapu to wszystko rozumiesz ?
bo ja tak niekoniecznie pozdrawiam
ja też niekoniecznie
zresztą ja nawet pop polski nie zawsze rozumiem - no niby słowa znam, ale o co im chodzi?????????????
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa