nowy egzamin CPE - marzec 2013

Temat przeniesiony do archwium.
widzieliście?
będą 4 części zamiast dotychczasowych 5.
znika Use of English.
writingi będą krótsze, ale też mniej czasu.
reading ma więcej zadań, a czasu tyle samo.

jak myślicie, to lepiej dla zdających? łatwiej? trudniej?....
a co poza czytaniem i pisaniem? i co zamiast uoe? w ogóle, czy są to sprawdzone informacje?
tu są biuletyny Cambridge ze szczegółami: http://www.cambridgeesol.org/exams/cpe/index.html

speaking i listening bez większych zmian.
główna zmiana polega na braku UoE, czyli zamiast 5 części będą 4, z każdej będzie można zdobyć 25% punktów.

tu jest dokładny i obrazkowy opis zmian w CPE
http://teflgeek.net/2011/10/31/changes-to-cpe-in-2013/
I jak myślicie, lepiej zdawać teraz, czy poczekać aż wejdzie nowy format?
Emjotka, dzięki za link. Bardzo ładnie opisane zmiany.

Czy lepiej? To zależy, jak zwykle. Przede wszystkim od tego jakie są twoje mocne. Mnie reading średnio pasował w starej formie (gapped sentences - strasznie wyczerpujące psychicznie ćwiczenie), więc dla mnie teraz będzie lepiej. No i 2h krótszy egzamin - ogromna zmiana na plus!

Izaolszak, musisz sam zdecydować. Ja gdybym chodził na kurs albo sam się intensywnie przygotowywał do np. marca 2012, to nie czekałbym na nową formułę egzaminu.
Ostatnio sam zastanawiałem się nad przygotowaniem do CPE i myślałem o tym czy lepiej będzie zaczekać do wiosny 2013, a tym samym zdawać ten egzamin w nowej wersji, czy też podejść do niego jeszcze w 2012 w sesji zimowej i zdawać go po staremu. Nowy egzamin z pewnością będzie mniej wyczerpujący fizycznie i psychicznie, ale minusem może być mniejsza ilość dostępnych materiałów pomocnych w przygotowaniu do jego nowej formy, ponieważ każdy z komponentów zawiera jakieś zmiany. Poza tym Use of English wcale nie znika tylko zostanie wymieszany z Readingiem, dlatego też przygotowanie się do tych komponentów z dotychczasowych książek i testów jest w zasadzie wykluczone.

Miesiąc temu zdawałem BEC Higher, więc chyba jednak pójdę za ciosem i w 2012 roku spróbuję podejść do kolejnego biznesowego egzaminu, czyli LCCI EFB level 4, tym bardziej, że już zacząłem kompletować do niego materiały i informacje, natomiast CPE zostawię sobie na przyszły rok.
Temat przeniesiony do archwium.