CAE, CPE i ich potencjalna zdawalność przez "native speakers"

Temat przeniesiony do archwium
Wielokrotnie spotkałem się na tym forum z rozważaniami odnośnie szans zdania egazaminu CAE czy CPE przez rdzennych mieszkańców anglojęzycznych krajów, oczywiście gdyby dana im była możliwość zdawania takich testów. Jak często bywa w tego typu tamatach, można się spotkać z mnóstwem subiektywnych opinii lub zasłyszanych plotek, które praktycznie nigdy nie są poparte żadnymi faktami czy danymi. Zdecydowałem się więc na poświęcenie kilku godzin na poszukiwanie odpowiedzi i wydaje mi się, że ją uzyskałem.

Ostatecznie, wybrałem kilka źródeł, które wydają się najbardziej precyzyjnie ukazywać jaką znajomością, bądź też wyczuciem, języka angielskiego muszą wykazać się osoby zdające CAE czy CPE w porównaniu do "native speakers". Wyniki mogą być niemałym zaskoczeniem dla wielu osób.

Okazuje się, że egzamin CAE jest do zdania przez 44% native speakers, a CPE przez zaledwie 10%, podczas gdy ocenę A z CPE byłby w stanie uzyskać jedynie 1%.
Skąd te wyniki?

Zacznijmy od informacji Cambridge University:
Na każdym "Statement of Results" możemy znaleźć informację na jakim poziomie UK NQF (National Qualifications Framework) dany egzamin się znajduje. I tak np. CPE to 3 poziom NQF, CAE poziom 2. Przykład: http://exams-catalunya.com/uploads/images/StatementOfResult1.jpg
Tutaj można zobaczyć podsumowującą tabelę: http://cambridgeesolsoutheasteurope.files.wordpress.com/2013/05/nqf-table.jpg

Wiemy więc już jaki poziom reprezentują zdający egzaminy CAE i CPE. Co z "natives"? Pomiędzy czerwcem 2002, a majem 2003 w GB przeprowadzono badanie "The Skills for Life" na 8730 przypadkowo wybranych Brytyjczykach w wieku 16-65 lat. Badanie to miało określić poziom NQF w odniesieniu do umiejętności czytania i rozumienia tekstu, zdolności numerycznych i obsługi komputera. Nas oczywiście interesuje ta pierwsza umiejętność. Wyniki: http://webarchive.nationalarchives.gov.uk/2[tel]/https://www.education.gov.uk/publications/eOrderingDownload/RR490.pdf - strona 28, punkt 3.2. Okazuje się, że jedynie 44% Brytyjczyków znajduje się na poziomie 2 lub wyżej NQF. Czyli jest to odsetek, który mógłby zdać CAE.

Odnośnie CPE, nie ma już tak dobitnych i przejrzystych danych. Jednak wnioski pewne poczynić można.
Zainteresowanych odsyłam do tabel:
1 http://www.asianust.ac.th/_download/Score%20Comparisons%20English%20Exams%20by%20Don%20Hobbs.pdf
2 http://media.collegeboard.com/digitalServices/pdf/research/SAT-Percentile-Ranks-2013.pdf
Tym razem są to porównania egzaminów ESOL Cambridge z amerykańskim SAT (Scholastic Assessment Test).


Na koniec nie pozostaje mi nic innego niż tylko serdecznie pogratulować tym, którzy zdali CAE czy CPE gdyż musieli się wykazać znajomością języka znacznie przewyższającą znajomość przeciętnego "native speakera"!
Mnie sie od zawsze zdawalo, ze CPE jest chyba najtrudniejszym egzaminem z jezyka angielskiego (ogolnodostepnym etc.) i zdecydowanie przekracza np. poziom Olimpiady Jezyka Angielskiego (która po rozebraniu z sztucznie trudnych zadan jest na poziomie B2 moze slabe C1).

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Mógłby ktoś przetłumaczyć proszę