Jak sie uczyc zeby sie nauczyc???

Temat przeniesiony do archwium.
czesc! Jakie macie sposoby na nauke? Bardzo chcialabym dojsc do waszego poziomu, ale wszystko wylatuje mi z glowy. Ile czasu nalezy poswiecac dziennie?Czy wszyscy z was spedzili duzo czasu zan granica?Jakie sa skuteczne sposoby wkucia slowek i pamietania ich pozniej? Jak mozecie odpowiadajcie na maila bo nie czesto tu zagladam [email]
Na słówka mój patent to rozklejanie kartek z nimi po całym domu(przy lustrze, na lodówce,nad łóżkiem etc). Minus tego jest taki że po jakim czasie zaczynasz instynktownie omijać te miejsca wzrokiem;p dlatego ja to stosuje tylko na specjalne okazje, w ramach powtórki.

A co do nauki do egzaminu jako takiego, no to testy, testy i jeszcze raz testy.

Jako "bonusy" seriale na bbc prime (bo przynajmniej ja kanałów informacyjnych na dłuższą metę wytrzymać nie mogę), książki, internet, prasa w orginale.

Oczywiście "bazą" do tego wszystkiego był dla mnie kurs, bo sama do stystematycznej nauki nie byłabym się w stanie zmobilizować.
Bardzo pomagaja w nauce słówek programy komputerowe. Jest ich sporo. Zajrzyj do działu "Programy" na tym forum.

Do nauki niewielkiej ilosci słówek np. podczas przygotowywanie sie do następnej lekcji lub przed kartkówką najlepszym programem jest eTeacher. Do systematycznej nauki np. do maturu lub certyfikatu Cambridge lepiej jest korzystać z programów Profesor Henry - Słownictwo i SuperMemo. Ja preferuję SuperMemo ponieważ umożliwia naukę własnych podzbiorów słów i wyrażeń.

Profesor Henry teoretycznie też ma tę mozliwość, ale tworzenie własnych zbiorów słowek jest tu o wiele bardziej skomplikowane.

Raczej nie radzę Ci metody naklejania karteczek. To dość efektowana, ale niepraktyczna metoda. Potwornie zaśmieca mieszkanie i niewiele uczy. Znacznie lepszą metoda są fiszki. Zajrzyj na stronę http://www.fiszki.pl/ . Tu tez jednak bardziej skuteczne są własne fiszki.
Sposobow na nauke jest wiele, trzeba jednak znalezc te, ktore sa skuteczne dla nas samych. Ile czasu poswiecasz na nauke naprawde zalezy od wielu czynnikow, trudno powiedziec. Oczywiscie, ze wyjazd za granice bardzo pomaga w nauce jezyka, wiec jak tylko masz mozliwosc to jedz. Ale jak nie to tez nie wszystko stracone. Jezeli ktos bardzo chce i wlozy w nauke duzo wysilku to i w Polsce mozna sie jezyka dobrze nauczyc. Przylaczam sie tu do porad Bejotki, programy komputerowe bardzo w tym pomagaja. No i fiszki, tez sa dobre, szczegolnie jak nie masz dostepu do komputera, np. w autobusie. Warto spedzic troche czasu i samemu je robic, juz podczas przepisywania duzo sie mozna nauczyc. Ja uzywam niewielkich kawalkow kartonu jednego rozmiaru i polskie wyrazy pisze normalnym pismem, a te w jezyku obcym literami drukowanymi. Latwiej mi wtedy zapamietac slowka, latwiej znalezc dane wyrazenie itd. Nie wazne jednak jakiej metody uzywasz, najwazniejsza jest cierpliwosc i powtorki. Co z tego, ze "nauczysz sie" 300 slowek w jeden dzien. Jak nie bedziesz ich powtarzac to po tygodniu bedzisz pamietac polowe, a po miesiacu moze kilkadziesiac. A wiec moze to i nudne i wydaje sie zbedne, ale jezeli chodzi o nauke jezykow to powtarzac, powtarzac i jeszcze raz powtarzac. Powodzenia i zycze wytrwalosci.
Dziekuje za poparcie. ;) Jest jeszcze jeden sposób nauki słowek, o którym rzadko tu sie mówi. Polega on na wykorzystaniu np. MP3 plajera. Jesli ktoś ma nagrane słowniczki w mp3 moze korzystać z nich w kazdej sytuacji. Np w autobusie, podczas spaceru, na przerwie w szkole i w wielu innych miejscach, gdy raczej marnujemy czas. Można też połączyć przyjemne z pożytecznym nagrać na przemian kawałek muzyczny - słowniczek, kawałek muzyczny slowniczek itp, itd

Taka nauka nie wymaga wysiłku, daje trochę przyjemnosci i przynosi efekty.
Na tym forum w ogóle nie mówi się o podcastach, czyli właśnie plikach audio w formacie mp3 dla uczących się języka - ESL/EFL Students.
Materiałów jest bardzo dużo.
Dla bardzo zaawansowanych - JustVocabulary by Jon from Cape Town. Każdy episod zawiera 2 słowka, wyjaśnienie i przykłady użycia. (Tego podcastu słuchają też natives w ramach rozwoju własnego zakresu słownictwa.)
Większość podcastów można znaleźć w iTunes, inne przyszukując stronę www.englishcaster.com
Wystarczy dobrać poziom, akcent (ja osobiście bardzo lubię Amerykańskie, standard American English jest najbardziej zrozumiały) oraz tematykę. Słówka są wyjaśniane, są przykłady użycia, fajne historyjki. Do tego idiomy i slang, czyli język, jakim posługują się dzisiaj natives. Do tego dużo różne akcenty, sporo informacji o kulturze, zwyczajach itd., nie mówiąc o fajnej zabawie.
Najbardziej na świecie popularny jest dr Jeff z LA - poziom intermediate (na frappr map ponad 2300 sluchaczy). Ideą podcastów (czyli plików audio lub audio-video jest możliwość słuchania lub oglądania tego co się chce, o dowolnie wybranej godzinie i gdzie się chce. Trzeba to tylko załadować do iPoda lub w ostateczności do odtwarzacza mp3. Podcasty są darmowe, choć mile widziane są donations, kilka dolarów miesięcznie. (iTunes to darmowy program na PC i Mac, taki ładowacz plików.)
Polecam również czynne używanie języka - chat, emails, skype - należy znaleźć friends w Internecie, i nie nastawiać się na natives, oni zazwyczaj biorą za to pieniądze. W ostateczności są podcasty, a raczej skypecasty dla uczących się, za niewielkie pieniądze można wykupić skypowanie z nativem, np. Brytyjczykiem mieszkającym w Nowej Zelandii. Generalnie też fajna zabawa.
Oczywiście podchodząc do egzaminu należy zakupić dobrą książkę z testami. No i słuchać i czytać w oryginale tv, radio, prasę i literaturę.
Jak ktoś będzie zainteresowany mogę podać parę innych stron z podcastami.
Pozdrawiam
ja jestem zainteresowana, wrzuc prosze pare linków :)
ok, podaję te najbardziej popularne lub moje ulubione.

http://eslpage.podomatic.com
http://www.englishcaster.com/idioms
http://www.englishcaster.com/bobrob
http://feeds.feedburner.com/justvocabulary
http://englishpod.com
http://eslpod.com

http://englishcaster.com na tej stronie są linki do wielu innych podcastów, pogrupowane są w różne kategorie.

Pozdrawiam
dziekuje, pozdrawiam :)
Jak się uczyć żeby się nauczyć???

Czy gdyby ktoś posiadał wspaniałą receptę na sukces, na efektywną naukę CZEGOKOLWIEK, dzieliłby się tym od tak na forum? albo w ogóle przysyłał to mailem?
Ot tak beztrosko poślę ten mój wspaniały pomysł? Może - Ja nie wiem.
Tzn. nie wiem czy
1) istnieje taki idealny, wspaniały, cudowny, skuteczny, efektywny sposób na naukę
ani
czy ktokolwiek byłby chętny żeby dzielić się swoim wspaniałym patentem
2) za darmo

( nie to że sam jestem taki interesowny )
po prostu patrzę na to realnie.

Bartek
Wytrwale, Bart, uczyć się nalezży wytrwale.
Jeśli chodzi o naukę języków, to jest taki sposób zalecany przez Berltza:

Ucz się 30 minut 3 razy dziennie, codziennie, 7 X w tygoniu, 53 tygodnie w roku, przez conajmniej 3 lata. A potem powtarzaj (codziennie, 7 X w tygodniu ...).
>Wytrwale, Bart, uczyć się nalezży wytrwale.

Popieram w 100%. To jedyny niezawodny sposob. I dajemy Ci go calkowicie bezinteresownie.
Mademoiselle,
mówi się, że najcenniejsze rzeczy są nam dane za darmo...
No, Bart..., widze, ze wrociles. Nie tylko fizycznie, ale takze, ze wrociles do siebie. Chyba w koncu zmeczenie Cie opuscilo.
Miło być tu ;)
Mysle ze o podcastach wiele osob po prostu nie wie, a sa na prawde swietne! Jeszcze raz dzieki za linki:) Mozna zgrac na mp3 i sobie sluchac gdziekolwiek sie jest:D Pozdro!
Zatem witam w klubie!
Wiem, że o podcastach ludziska zwyczajnie nie wiedzą, ale najgorsze, że nie chcą słuchać. Parę razy na tym Forum próbowałam i poddałam się. Polacy, iTunes - darmowy program Adobe, kojarzą tylko ze sklepem on-line, a to jest najlepszy program do "prenumerowania" ulubionych podcastów. Nie trzeba wchodzić na strony www i mozolnie zgrywać mp3 - zrobi to za ciebie program iTunes.
W tym programie jest zakładka podcast - i wiele kategorii tychże. Te do nauki angielskiego należą do kategorii edukacja, a tam jest kilkanaście chyba tysięcy innych. Można się uczyć innych języków albo innych rzeczy. Wiele amerykańskich uniwersytetów robi podcasty z np. historii, marketingu. To tylko wierzchołek lodowej góry :)

Polecam kategorię muzyka, a szczególnie podcast Celtic and Irish Music.
Do innych ulubionych przeze mnie należy program Definitely Not The Opera, czyli DNTO - półgodzinne audycje Kanadyjskiego radia w formie podcastu. Swoje podcasty ma teraz każdy szanujący się wydawca, np. CNN, The Times. Poza tym jest mnóstwo zapaleńców traktujących tworzenie podcastów jako hobby.

Na zakończenie: chyba nigdy nie nauczyłam się tak dużo, przy tak niewielkim nakładzie energii, a w dodatku mając taką frajdę. I to nie tylko słówek, ale całych zwrotów (np. sacks to be you ;) )
Inna frajda to mapy na frappr grupujące słuchaczy poszczególnych podcastów. Adres: www.frappr.com no i tam trzeba znaleźć czego się szuka lub spytać mnie, to podam adresy.
potrafilabys znalezc jakis podcast-blog ("takiego zapalenca") po francusku? szukalem wczoraj caly dzien i nic nie mam.. :| prosze, pomoz
Hej Jolu jakby ci sie chcialo to mozesz jednak napisac krok po kroku co czynic kiedy juz jestem na stronie www.eslpod.com aby w pelni wykorzystac mozliwosci :) Bo ja po prostu kliknelam na 'listen' i otworzyla mi sie sie jeszcze jedna strona z nagraniem, i wlasnie sposob w jaki jest nagrana ta audycja tak mi sie spodobal, ale chcialabym to sciagnac na kompa a nastepnie na mp3 ale nie wiem jak to zrobic, wiec jak mozesz krok po kroku dla laika :)rnrnPozdro!
Po wpisaniu w google wyrazów: French podcast
wyskakuje 18 milionów adresów.
Chyba między nimi coś się znajdzie?

Podcast.net - The Podcast Directory•Le son du jour - Couleur 3 - RSR Enfin des bonnes nouvelles-27 Juin 1956. June 27. •SBS French program Podcast. June 27. •Le son du jour - Couleur 3 - RSR ...
www.podcast.net/cat/95 - 188k - Kopia - Podobne strony


Podcast.net - The Podcast DirectoryThis SBS French podcast includes: an interview with John Ralston Saul who ... This premiere SBS French podcast includes: a feature on an organisation ...
www.podcast.net/show/75423 - 104k - Kopia - Podobne strony


The French Pod ClassYou have 15 days until the podcast 49 to play. The Game. Explain what that means, or what you think it mean (in English or French) and if an equivalent ...
www.frenchpodclass.com/ - 54k - Kopia - Podobne strony


DipBlog: Learn French PodcastLearn French Podcast. Salut Tout le Monde! Just found this great podcast (downloadable radio show). http://www.frenchpodclass.com ...
diplomablog.blogspot.com/ 2005/09/learn-french-podcast.html - 17k - Kopia - Podobne strony


Blogging from the Alley » Blog Archive » French Podcast Directory ...French Podcast Directory hits the Scene. “PodBlaster.net est le premier site en fran ais d di au podcasting. Nous souhaitons faire la promotion du ...
www.podcastalley.com/blog/?p=92 - 11k - Kopia - Podobne strony


Coach Fu: everything coaching in french (podcast)Format pliku: Nieznany - Wersja HTML
http://coachfu.podshow.com everything coaching in french (podcast) Tue, 30 May 2006 22:28:32 +0000 http://wordpress.org/?v=1.5.2 en Yes Coach Fu Show ...
feeds.feedburner.com/MxlPodcast - Podobne strony


Coach Fu: everything coaching in french (podcast)Format pliku: Nieznany - Wersja HTML
http://coachfu.podshow.com everything coaching in french (podcast) Tue, ... Coach Fu le podcast de eLAcentral agence de coaching de Montreal. ...
feeds.feedburner.com/coachfu - Podobne strony


cerebus's weblog at BlogMatrixLa deuxième baladodiffusion -- Second French podcast. Mieux2-8sept.mp3 · media (13.10 Mb) · torrent. Mieux vaut dehors que jamais—une 2e baladodiffusion ...
cerebus.blogmatrix.com/2005/09.14/0000/ - 17k - Kopia - Podobne strony


France PodcastToute l'actualité du Podcasting francophone, des conseils, des astuces...
francepodcast.viabloga.com/ - 38k - Kopia - Podobne strony


First French Woman in Podcasting - Meltingpod : the Queen of Rock ...Podcast N°20 ! Meltingpod invites you to jump in the Orient Express to an unknown ... Support the podcast, vote now for Meltingpod at pocastalley.com ...
meltingpod.free.fr/?p=43 - 28k - Kopia - Podobne strony
Mogą być takie?

http://www.buzzbazar.com/blog/2006/07/le_podcast_de_m.html

http://mag.jacklang.net/2006/06/loc_lemeur_podc.html

http://www.loiclemeur.com/france/2006/06/257_foot_mobuzz.html
Sorry, że tak późno odpowiadam, ale nie wiedziałam o tych wpisach. Pomogę po pracy, o ile pamiętam francuski podcast widziałam, ale w iTunsach. Jeśli chodzi o odsłuchanie to tam jest przycisk, zielona strzałeczka z lewej strony - otwiera małe okienko co nie trwa długo lub można klikną na download prawym przyciskiem i zgrać mp3 na dysk i potem odsłuchać. A w ogóle błagam ściągnijcie sobie iTunes, jest za darmo i odkryjecie cały nowy świat. Internet jest pełen różnych rzeczy, ale trzeba się przebić przez śmieci. Jak wrzucicie do googli hasło podcast to powinny się pojawić strony typu: yahoo, podcast alley - przepraszam, ale teraz nie mam czasu za bardzo.
Francuski podcast na 2. miejscu w iTunes: http://frenchpodclass.com/
Na razie, pracuję!
Sorry, ale pomyliłam podcasty. Żeby posłuchać dr Jeffa kliknij prawym klawiszem na Listen i wybierz opcję zapisz plik jako ? zapisujesz format mp3 i wrzucasz do programu do odsłuchania. Ale najlepiej mieć iTunes, naprawdę. iTunes sam ściąga nowe episody i w dodatku kataloguje podcasty. Reszta ew. potem. Jeśli ktoś ma pytania.

Jeszcze jeden francuski dla początkujących: http://frenchecole.libsyn.com/
poezja (chyba) http://www.learnfrenchinboston.com/
Pa
https://www.ang.pl/ciekawa_strona_30876.html
Mam pytanie na jakim poziomie sa mniej wiecej audycje na tej stronie http://eslpod.com ? Tzn na jakim poziomie musi byc uczen by je zrozumiec?
Pozdrawiam
Moim zdaniem mid-intermedate. Ale jako że każdy episod dostarczany jest również w postaci skryptów może z tego skorzystać mniej zaawansowany uczeń. Dla kogoś bardziej zaawansowanego dr. Jeff może być trochę za wolny i z lekka nudnawy, ale zawsze jest tam dużo slangowych i idiomatycznych wyrażeń, plus - to bardzo dobry sposób na osłuchanie się z językiem.
Ja zaczęłam od słuchania dr. Jeffa, ale teraz, po paru miesiącach słucham podcastów dla advanced listeners. :)
Pozdrawiam
Mam problem z zapisaniem tego na dysku... hmmm....

może ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć jak to zrobić.

Kiedy klikam na download na stronie eslpage, to podcast otwiera mi się w innym programie (quick Time) i mogę go jedynie słuchać.

czy tam sie trzeba jakoś logowac albo coś.

jeśli wiecie to będe wdzięczny
Nie trzeba się logować. Należy kliknąć na Listen prawym klawiszem myszki i zaczekać na pojawienie sie okna windows i wtedy wybrać opcję zapisz element docelowy jako.. Najnowszy plik ma nazwę: ESLPodVideo1.mp4 (sama oczom nie wierzę, hi hi)
Najlepiej jednak ściągnąć program iTunes - jest za darmo, waży jakieś 35 mb przed instalacją. Potem w iTunes znaleźć ulubione podcasty, zasubskrybować i już tylko klikać żeby odsłuchać. iTunes ściąga pliki na twardy dysk i kataloguje je. Ścieżka dostępu po najechaniu myszką na utwór. No i ściągnie też poprzednie epizody, nie trzeba tego robić ręcznie!!!!
Faktycznie dr Jeff wyprodukował tym razem video podcast. No, no.
Przy okazji, ludziska czego słuchacie w celu nauki angielskiego, może znacie coś fajnego? Podzielmy się wiedzą, podcastów i skypecastów jest dużo, czasem tylko przypadkiem można trafić na coś wartościowego.
Właśnie obejrzałam dr Jeffa na video, szczerze mówiąc byłam przekonana, że on ma około 70 lat. A to niespodzianka. Polecam innym.
Pozdrawiam
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia językowe