New Progress to Proficiency vs. Upstream

Temat przeniesiony do archwium.
Co wg Was jest bardziej wartościową książką do nauki (self-study) - New Progress to Proficiency czy Upstream Advanced?
Obecnie uczę się słownictwa z programu SuperMemo Speedup! i kończę podręcznik Upstream Advanced. Z tej książki jestem b. zadowolona, wysoki poziom, ciekawe słówka - i zastanawiam się, jaki podręcznik byłby najlepszy do CPE. Waham się właśnie pomiędzy tymi dwoma.
Z góry wielkie dzięki za pomoc :)
Bardzo przepraszam za pomyłkę - oczywiście chodziło mi o porównanie książek New Progress to Proficiency i Upstream PROFICIENCY.
New Progress to Prificiency ma wersję self-study, natomiast nie jest to książka zbyt wymagająca. Nie ma zbyt dużo słownictwa a i ćwiczenia ze słuchu są dość proste. Mnie się bardzo dobrze pracuje z Upstream Proficiency (niestety nie mam klucza ale mam słownik :p) oraz Proficiency Masterclass.
Dzięki za odpowiedź, ja do Upstream Advanced też nie mam klucza, co niestety utrudnia czasami pracę z podręcznikiem :(
A, i co do Proficiency Masterclass - nigdy nie miałam w rękach tego podręcznika, a opinie słyszałam bardzo różne.
Niektórzy twierdzą, że poziom i materiał w porządku, a niektórzy, że ucząc się z nim można się zanudzić na śmierć, więc sama nie wiem, co sądzić.
A z Upstream mam dobre doświadczenia, na szczęście ;)
Bo Upstream w ogóle jest ciekawą serią (moim skromnym zdaniem) mimo, że sama jestem staroświecka i na niższych poziomach wolę Enterprise'a. Jeśli chodzi o Masterclass, jeszcze nie zdążyłam się zanudzić, natomiast poziom jest w porządku. Jedynie listeningi są na trochę niższym poziomie niż powinny (mimo, że lepsze niż New Progress to Proficiency), ale przecież można słuchać BBC i sobie poradzić. Ja jeszcze korzystam z CPE Examination Papers (taka czarna książka z past papers) ale niestety nie mam kaset. Książka ma jednak klucz (:
Uczyłam się z Masterclassa i powiem tak: może nie jest nudny, za to naprawdę zawiera mało słownictwa, gramatyka nie jest w nim trudna, więc jeżeli Master to koniecznie testy, testy, testy :)
Ja jeszcze do słownictwa przeglądam Advanced Vocabulary in Use wraz z kluczem. A przede wszystkim past papers, to dla mnie podstawa. Jest też taka fioletowa książka z testami, 'Practice Tests' o ile się nie mylę - niektóre testy z niej są naprawdę dość tricky.
Jeszcze raz wielkie dzieki.
A ja mam jeszcze inne pytanie: w co lepiej zainwestować, w CPE Use of English czy Upstream Proficiency?
Która książka ma wyższy poziom/jest bardziej urozmaicona?
A może warto jako podstawowy podręcznik przerabiać Upstream, a w celu wzbogacenia słownictwa i uczenia się pod kątem Use'a, korzystać również z CPE Use of English?
Czy bardzo bym straciła korzystając tylko z jednej z tych książek, czy materiał się w dużej mierze powtarza?
BARDZO proszę o odpowiedź.
A czy ma ktoś klucz do New Progress to Proficiency? Pilnie potrzebuję. Mój e-mail: [email] Dziękuje!
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Programy do nauki języków