CPE czy tak naprawdę warto

Temat przeniesiony do archwium.
Hej,
Posiadam już CAE, mam pytanie odnośnie CPE.
Czy opłaca się go zdawać? Mogę z pewnością stwierdzic, że mój kierunek wymaga ode mnie znajomości języków i to na jak najlepszym poziomie. Nie bałabym też się wyjechac za granicę do pracy gdyby taka możliwosc się pojawiła.

Ile zajmuje przygotowanie się? Wiem, że poza kursami rocznymi do CPE są też tzw. pre-CPE. Ja osobiście bez kursu nie dam rady, bo nie mam takiego samozaparcia.

Czy jest większa różnica miedzy CAE i CPE niż była między FCE a CAE ;)
Wszelkie odpowiedzi mile widziane :)
CPE to taki CAE plus pro. Obecny (od grudnia 2008) format CAE jest bardziej zbliżony do CPE, ale poziom trudności jest porażający. Kruczki, niuanse gramatyczne, słownictwo jakiego nie zna wielu natives, fixed expressions, idioms, phrasal verbs.

Ja CAE zdałem w 2000 (stare), od 2004 do 2008 chodziłem na kursy w pracy do CAE (tak dla przypomnienia), potem CPE (ale jeden rok to była naprawdę porządny kurs), reszta to takie nie wiadomo co (niby trochę się robiło z podręcznika do CPE, ale tak na odwal się). Jesienią 2008 zapisałem się do dobrej szkoły językowej. Chodziłem tam dwa semestry. Ponieważ ten lektor już więcej nie prowadzi zajęć zmieniłem szkole i w połowie semestru w tej innej szkole (grudzień 2009) zdałem CPE. Na rynku kursy do CPE trwają 2 lata, a 1,5 roku do CAE. Ponieważ zdałem na C -wracam do tej szkoły bo tam był wycisk, żeby poprawić na lepszą ocenę.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia