Jak dojść do CPE ze słabym poziomem CAE?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, mam nadzieję, że znajdą się tutaj jacyś miłosierni ludzie i mi troszkę pomogą:) Planuję zdać CPE w przyszłym roku (czerwiec) i chciałabym się porządnie przyszykować. Jestem samoukiem i obecnie jestem na poziomie CAE (jeszcze dosyć słabym, ale nie chcę go zdawać,bo jednak 560zł. nie chodzi piechotą...Bo potem i tak chciałabym zdać CPE.). Jestem jednak osobą pracowitą i codziennie dużo czasu poświęcam angielskiemu. Czy znacie jakieś porządne książki, które pozwolą mi przejść wyżej? Zależy mi przede wszystkim na słownictwie, ale chciałabym też poznać dobrą książkę do gramatyki (choć to moja najmocniejsza strona, to jednak warto ciągle się dokształcać:) Obecnie kończe Graver'a no i nie wiem co dalej. Naturalnie, słucham codziennie BBC po kilka godzin i gadam do siebie (w październiku będę chodzić na lekcje z native'm). Za jakąkolwiek pomoc serdecznie dziękuję.
Witam

Od razu mowie, ze w rok bedzie ci bardzo ciezko przeskoczyc ze slabego CAE (czyli pewnie ocena C) na CPE. W normalnym trybie nauki (na kursie, 2x w tyg po 1,5 godz zegarowej + praca w domu) przejscie od CAE do CPE zajmuje w wiekszosci szkol 3 lata. Pytanie czy naprawde jest ci potrzebne CPE? Juz z CAE mozesz uczyc w panstwowych szkolach j angielskiego. Wiec moze lepiej zdac CAE a potem spokojnie uczyc sie do CPE (ktore nie daje zadnych nowych uprawnien)?

Jezeli jednak uwazasz, ze dasz rade to na poczatek:

Kompendia wiedzy:
M. Vince - Advanced Language Practise (jest gramatyka i slownictwo)
Side & Wellman - Grammar and Vocabulary for Cambridge Advanced and Proficiency (jest gramatyka i slownictwo)

Podreczniki kursowe:
New Proficiency Gold (ksiazka + cwiczenia) - dobre na poczatek, pomimo napisu CPE jest to cos pomiedzy CAE a CPE

Objective Proficiency - wersja self study - trudna ksiazka, b dobra na CPE
Oprocz tego dobra jest seria dostepna na jezykiobce.pl - nazywa sie World Today (caly pakiet kosztuje 50 zl). Link na koncu posta. Seria ta jest fajna zarowno do listeningu w ramach relaxu jak i speakingu - tematy z CD czesto pokrywaja sie z tematami egzaminu, wiec mozna podlapac slowka czy zwroty.

Link: http://www.jezykiobce.pl/pakiet_wt.php
Przeogromne dziękuję, dysiek!:) Nawet nie wiesz jak mi pomogłeś:)
Nie ma za co, czyli mierzysz w CPE?
tak;) zmierzę się z tym wyzwaniem:) pozdrawiam
na stronie Cambridge ESOL znajdziesz testy z 2004 roku wraz z nagraniami i odpowiedziami

http://www.cambridgeesol.org/exams/general-english/cpe.html
Ja doszedłem do wniosku, że nie będę kupować specjalnych podręczników do CPE, tylko będę korzystał z lit. naukowej w j. angielskim. Mam braki z biologiczno-geograficznego słownictwa - dorwałem "Handbook of Nature Study", na razie niestety elektronicznie. Jestem też w trakcie szukania czegoś związanego z anatomią i psychologią (to ostatnie bardziej dla siebie).
Polecam też np. amerykański "Newsweek" - masa tu zaawansowanego (i obecnie używanego) słownictwa z różnych dziedzin.
Chcialabym sie tylko dowiedziec czy zdawanie egzaminu CPE sie oplaca bo poziom trudności jest napewno wyzszy niż CAE a nie daje żadnych innych uprawnień no a zawsze można nie zdać i jak długo taki egzamin jest ważny czy trzeba go pozniej powtarzać dzieki za jakiekilwiek newsy może sie zmierze z tym w tej sesji(grudzień)ale musze to dobrze przemysleć żeby kaski nie tracić wiec pomozcie mi prosze
Certyfikat CPE jest ważny bezterminowo. Jesli zastanawiasz sie, czy zdawac w grudniu, zostalo ci juz niewiele czasu do namyslu
http://www.britishcouncil.org/2010_exams_dates_for_individuals.pdf
Poziom trudnosci CPE jest moim zdaniem duzo wyzszy niz CAE (szczegolnie gramatyka). Jezeli nie wiazesz przyszlosci z j ang, a jest ci on potrzebny jedynie od czasu do czasu w pracy to CAE bedzie lepsze. Jezeli uzywasz ang czesto, chesz uczyc innych to przydaloby sie CPE. Oba sa wazne bezterminowo.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

English only