Sprawdzian kompetencji językowych do klasy pre-IB- PILNE!!!

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć!

Sorki że tak długo, ale chcę szzegółowo omówić temat.
W czerwcu skończyłem gimnazjum. Trwa rekrutacja (a tak dokładnie drugi nabór). W pierwszym nie dostałem się do wymarzonej klasy i postanowiłem spróbować jeszcze raz. Chodzi o klasę pre-IB. Otóż warunkiem ubiegania się o miejsce w tej klasie (jest to po prostu klasa z maturą międzynarodową) jest przystąpienie do tzw. sprawdzianu kompetencji językowych z języka angielskiego i uzyskanie z niego co najmniej 20/40 pkt., tj. 50%. Przy czym, co bardzo istotne, sprawdzian ten składa się z dwóch części - pierwszej - Odpowiadania pełnymi zdaniami na pytania do tekstu - ale w odpowiedziach nie można używać słówek i sformułowan z tekstu, wiec w praktyce trzeba pisac całkowicie własnymi słowami! Taki tekst może być na różne tematy - w ostatnich latach dotyczył zasady działania znaków drogowych na kierowców albo odkrywania egipskich piramid przez badaczy, często jest on zaczerpnięty z jakiegoś anglojęzycznego artykułu - np. BBC magazine itp. i dobieraniem- łączeniem synonimów- jest ułatwienie, bo część z tych słówek jest wytłuszczonych w tekście, więc można co nieco wyciągnąć z kontkestu (muszę zaznaczyć że jest to słownictwo na bardzo wysokim poziomie, niektóre słówka widziałem na oczy pierwszy raz w życiu), oraz drugiej - wypracowania/eseju na jeden, WYBRANY z trzech podanych tematów. Ja ostatnio wybrałem temat dotyczący tego, że TOLERANCJA jest podstawą każdej społeczności. Nie musi być to jakieś bardzo długie...

Za pozytywny wynik sprawdzianu uznaje się uzyskanie w każdej z tych części min. 50%, czyli min. 10/20 pkt.!!! Przy poprzednim podejściu nie udało mi się uzyskać z pierwszej części minimum pkt. i się nie dostałem, pomimo że wypracowanie poszło bardzo dobrze :(
W teście więc przydaje się ogólnie bardzo duży zasób słownictwa! Mam o tego egzaminu tydzień, a słownictwa nie ogarnę super w takim czasie... Na stronie szkoły widnieje informacja że sprawdzian ten jest na poziomie B2, ale wiele osób i nauczycieli uważa ze jest to co najmniej C1. Poziom podobny do maturalnego.... Test trwa 1,5 godz. Nie mam do dyspozycji żadnych pomocy naukowych.

Mój problem polega więc na tym JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ do tego testu, żeby mi coś te przygotowania dały. Jakiego rodzaju ćwiczenia robić żeby się podciągnąć? Nie mam żadnych wytycznych. Odpowiem na wszystkie pytania, proszę się dopytywać ;) A może ktoś z Was pisał taki egzamin i jest w klasie IB z maturą międzynarodową ? Piszcie i pomożcie,POZDRAWIAM serdecznie, zdesperowany dostaniem się do wymarzonej klasy 15- latek :)
jeżeli to jest test na poziomie matury rozszerzonej, to moze rozwiazesz kilka podobnych zadan z matur - jezeli znajdziesz wersje z kluczem?
dzięki

 »

Nauka języka