rozumienie ze słuchu-big problem

Temat przeniesiony do archwium.
hej
Jakie macie sposoby na to, aby nauczyć sie rozumieć ze słuchu. Mam z tym duży problem, bo dopóki widzę tekst po angielsku, rozumiem go, ale jeśli ten sam tekst usłyszę z kasety czy płyty, wtedy dostaję całkowitej głupawki. Nie rozumiem zupełnie nic, może jakieś pojedyncze wrazy, ale sensu całości wypowiedzi nie potrafie odtworzyć. Próbuję oglądać filmy po angielsku, ale z tym jest jeszcze gorzej, jeden wielki bełkot, z któego nic nie rozumiem (uczę się angielskiego kilka lat, z mniejszą lub większą systematycznością, teksty pisane tłumaczę bez poblemu).Czy to kwestia obsłuchania się z językiem? Czekam na Wasze opinie
Też mam ten sam problem i dlatego boję się zdawać FCE. Na egzaminie dochodzi jeszcze stres więc mam małe szanse żeby zaliczyć tę część egzaminu.
mozna powiedziec ze mialem podobny problem jak ty. Jedyna recepta: duzo sluchac. ogladac film bez napisów i starac sie zrozumiec generalnie o co chodzi a nie kazde słowo po kolei. Po trzecie: sluchaj radia brytyjskiego(najpopularniejsze i najłatwiejsze w odbiorze to bbc, najlepiej 4 intellignet speech). Ważne jest zeby sluchac jak najczesciej, aby sie osluchać. Jak masz czas to polecam również CNN BBC world i inne programy angielskie. Pzdr
Radkowy słusznie prawi ale dodam jeszcze coś od siebie.

po 1 wypożycz książke (tak jak ja to zrobiłem) Cambridge do FCE do listening i speaking dostaniesz 2 kasety i 2 książki. (podrecznik i książkę dla nauczyciela) zrób wszystkie lekcje starając i przykładając się. Jeśli nie rozumiesz dialogów itp. to słuchaj w kółko notując co usłyszałaś ( to bardzo dobre ćwiczenie) jeśli juz naprawdę nie zrozumiałaś to w książce dla nauczyciela masz odpowiedzi i napisane dialogi więc możesz skonfrontować to co usłyszałaś ze stanem faktycznym.

po 2 (nie zrozum nie źle. Chcę pomóc) twój mówiony angielski może być do bani... przepraszam jeśli to brzydko zabrzmiało ale mam podejżenie że wychodzą teraz błędy z przeszłości. Mam na myśli złą wymowę (pronunciation)
wynikającą z braku znajomości znaków wymowy to co masz w nawiasach w słowniku. Miałem szczęście bo już od podstawówki w szkole uczyła mnie nauczycielka z pasją i szczególny nacisk kładła na wypowiadane słowa i uczyliśmy sie tych znaków wymowy na pacierz. Nawiązując do twojego problemu myśle że chodzi np. o to:

słowo "saw" prawidłowo [so] wymawiasz np jako [soł] przykład może do bani ale myśle że główną myśl przekazałem...

i teraz masz po prostu źle zakodowane słowa pod względem wymowy i nie mozesz ich rozpoznać ze słuchu bo wydaje ci się ze to zupełnie coś innego...

to moja prywatna teoria ale może po części prawdziwa. ;]

postaraj sie zrobić to co mówił przedmówca plus moje załozenia i myślę że to duzo pomoże.

oo jeszcze rób sobie dyktanda ;] tzn puszczaj kasetę i pauzuj po zdaniu i staraj sie napisać co było mówione (po ang. oczywiście) puść kilka razy aż się upewnisz i zobacz do książki dla nauczyciela dla dodatkowej pewności.
Nie dość że poprawisz rozumienie ze słuchu to i pisownię ;]

jeśli masz dobre łącze internetowe to ściągaj z neta to co lubisz w oryginale:

np. ja libię family guy`a , przyjaciele, rodzina simpsonów itp... czyli kreskówki i seriale ;] zgodnie z doktryna Oświecenia: Bawiąc uczyć...

pozdrawiam i mam nadzieję że pomogłem ...


(za formę żeńską przepraszam bo nie pamiętam kto pisał :) )
aha jeszcze jedno:
książkę wypożyczyłem w british library Wrocław kuźnicza 22 tam gdzie sie zapisuje na FCE...

myślę że w innych też dostaniesz bibliotekach ale szukaj głównie w językowych.... bo w innyc hjest zawsze problem z kasetami

pzdr
>bbc, najlepiej 4 intellignet speech). Ważne jest zeby sluchac jak
>najczesciej, aby sie osluchać. Jak masz czas to polecam również CNN
>BBC world i inne programy angielskie.

Na jakiej częstotliwości?
http://bbc.co.uk/radio
Niestety samo słuchanie filmów bez napisów nie jest najskuteczniejsze, bo ćwiczy tylko bierną znajomość języka, a nie czynną. Najlepiej jest dodatkowo wykonywać ćwiczenia, podobne do tych co na egzaminach. Na przykład takie (dość proste):

http://kochamangielski.pl/2009/10/cwiczenie-1-do-lekcji-z-jacksonem-i-obama/

lub cała lekcja:

http://kochamangielski.pl/2009/10/obama-czy-jackson-kto-cie-dzis-lepiej-nauczy/

Ja się nauczyłam rozumieć ze słuchu z angielskich... piosenek! :) Na tym samym serwisie (KochamAngielski.pl) można przerobić bardzo ciekawą piosenkę z Queen:

http://kochamangielski.pl/2009/10/music-lesson-no-1-queen/
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa