Bezokolicznik

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.
Chciałbym zapytać Drogich Forumowiczów dlaczego rozmawiając z kimś i np proponując mu żeby gdzies z nami poszedł w tej chwili mówimy Come with me a nie coming albo gdy mówimy do kogoś wait a minute dlaczego nie waiting a minute? Nie wiem czy zrozumiecie o co mi chodzi, ale zastanawia mnei to ponieważ w/w czynności dzieją się teraz a używamy ich w bezokoliczniku?Nie mam teraz w głowie innych przykładów, ale mam nadzieję, że zoruzmeicie o co mi chodzi. Pozdrawiam
come to nie tylko bezokolicznik:
- tryb rozkazujacy
- prawie caly czas simple present

forma z ing nie wystepuje sama.
bo tak się tworzy tryb rozkazujący i jest to bezokolicznik, tak jak w polskim
Może być jeszcze could you please come with me ? I wtedy już nie jest tryb rozkazujący :) Nie jest to froma z -ing dlatego, że nie jest to czynność ciągła. tylko w tej chwili. Na pewno będzie wyjaśnione gdzieś na stronie w różnicach między present continuous a simple.
Cytat: jogisrogi
Nie jest to froma z -ing dlatego, że nie jest to czynność ciągła. tylko w tej chwili

nic z tego nie rozumiem
Cytat: jogisrogi
Na pewno będzie wyjaśnione gdzieś na stronie w różnicach między present continuous a simple.

nie będzie
Cytat: terciuch
Come with me a nie coming albo gdy mówimy do kogoś wait a minute dlaczego nie waiting a minute? Nie wiem czy zrozumiecie o co mi chodzi, ale zastanawia mnei to ponieważ w/w czynności dzieją się teraz a używamy ich w bezokoliczniku?

Sama widzisz, jak już wspomniał MG, że mówisz o kilku różnych rzeczach na raz.
Gdy ktoś mówi coś w stylu:
Come with me. - Chodź ze mną.
Take it. - Weź to.
Shut up! - Zamknij się!
Open the door. - Otwórz drzwi.
tworzy w ten sposób ROZKAZ skierowany do kogoś. Rozkazy mają to do siebie, że:
1. Nie używa się w nich podmiotu, czyli NIE piszesz YOU come with me.
2. Są niezmienne względem czasu - czyli rozkazy są formowane obecnie (nikt nie wnika w to, czy to czas PresSImple czy inny, bo to nie ma sensu, i tak masz jedną formę rozkazu).

Forma coming, drinking, swimming to forma niezwiązana z rozkazami. Forma -ing, czyli Gerund ma wiele cech (jedną podał MG). Takie formy mogą być imiesłowami, przymiotnikami, rzeczownikami, albo tworzyć część czasownika w czasach o aspekcie Continuous.

Bezokolicznik to forma podstawowa czasownika poprzedzona wyrazem TO, np.:
to drink - pić
to eat - jeść
to swim - pływać
Bezokolicznik także ma swoje ciekawe aspekty użycia, ale to zagadnienie na inny wątek.
Trzeba dodać, że gramatycy uznają także formy podstawowe czasownika niepoprzedzone wyrazem TO także za bezokolicznik. Niekiedy mocno to gmatwa jakieś opracowania gramatyczne, ale da się pojąć. Przykładem takiego "bezokolicznika bez TO" jest użycie form bezokolicznikowych z czasownikami modalnymi:
I can swim. - Ja umiem pływać.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Praca za granicą