nauka j. polskiego obcokrajowca- od czego zaczac?

Temat przeniesiony do archwium.
Ostatnio nawiazałam znajomość z przesympatyczna "nowojorczynka", native speakerką. Miałam umawiac sie z nia na konwersacje, ale ona wpadla na pomysl, abym uczyla ja polskiego w zamian za angielski. Jestem po fililogii angielskiej, wiec mam doswiadczenie w nauczaniu, ale nie języka polskiego... Mam swiadomosc, ze ona do czerwca, nie opanuje zawiłej grakatyki języka polskiego, dlatego chcialabym koncentrować sie na wymowie i nauce zwrotow ułatwiajacych codzienne funkcjonowanie w polsce. Mam juz troche pomyslow na ciekawe lekcje, ale licze na Wasza pomoć. Może ktos ma juz takie doświadczenia, może jakieś linki...:) Pozdrawiam!
Zajrzyj na forum o nauczaniu polskiego dla obcokrajowców, jest na gazeta.pl: fora prywatne: edukacja: języki. Ja sama nie mam takich doświadczeń, poza, że tak powiem, obserwowaniem z boku;), jak cudzoziemcy uczą się polskiego :).

Myślę, że nie ma sensu przez prawie rok uczyć się tylko mechanicznie zwrotów - jeśli nie zaryzykujesz choć odrobiny gramatyki, polskiego się nie nauczy. A, wbrew pozorom, gramatyka polska nie jest taka zła i da się ją wytłumaczyć (w miarę) logicznie. Jeśli masz trochę czasu i zapału, spróbuj sięgnąć po któryś z podręczników do gramatyki dla studentów filologii polskiej - bez żadnej wiedzy na ten temat poza własnym doświadczeniem "native'a" nie dasz rady.

A jeśli zdecydujesz się na uczenie polskiego "całościowo" to obcokrajowcy mają bodaj największy problem z aspektem czasownika.
Wielkie dzięki, to juz coś. Pomyszkowałam troszkę w wyszukiwarce google i okazuje sie ze sa specjalne książki do nauki obcokrajowców przeznaczone dla nich wlasnie. Musze poszukac w ksiegarniach językowych. A może ktoś zna tytuły?

« 

Pomoc językowa

 »

FCE - sesja zimowa 2004