Zasady nostryfikacji.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam Forumowiczów. Chyba nie było wcześniej podobnego pytania, więc dodałem je do "innych". Do rzeczy!

Otóż dokładnie od 3 lat (i 3 miesięcy) mieszkam w Stanach (przedmieścia San Diego) i od 3 lat i 3 miesięcy uczę się w High School :) (tak, pierwszy raz przyjechałem 30 sierpnia 2012 i od razu do szkoły). Prawdopodobnie tu zostanę na college, ale myślałem też o powrocie do Polski (gdzie mam już w razie czego mieszkanie z bajecznie niskim czynszem, więc swoje studenckie gniazdko mam ;) na studia.
Zapoznałem się mniej więcej ze wszystkimi przepisami: na pewno nie muszę matury w Polsce pisać (hura!) i CHYBA na pewno będę musiał zgłosić wniosek o nostryfikację High School Diploma do wojewódzkiego kuratorium.
Wszystko fajnie, tylko, mimo żmudnego szukania po necie, nie znalazłem odpowiedzi na pytanie jak kuratorium tłumaczy amerykańskie oceny z HSD na punkty procentowe na polskich studiach. Mam dwie prośby do Forumowiczów.

1. O utwierdzenie mnie w przekonaniu że to HSD jest tym dokumentem, co podlega nostryfikacji jako amerykański "odpowiednik" polskiej matury i odpowiedzenie na to pytanie o tłumaczenie ocen na procenty :)
2. O poprawienie mnie: bo może coś przeoczyłem w przepisach i nostryfikacji podlega jednak SAT. Jeśli tak jest, to też proszę o odpowiedź jak kuratorium to tłumaczy.

Z góry dziękuję i proszę o niepouczanie mnie, że na głowę upadłem i chcę do Polski-państwa teoretycznego wracać, gdyż ja tylko to rozważam i chciałbym wiedzieć po prostu pewne rzeczy :D

PS. O! I co z językiem polskim? Ani na HSD ani na SAT-cie mieć go raczej nie będę :) A szkoda by było mieć z niego 0 punktów bo pewnego poziomu polszczyzny się trzymam ;D
szukałem trochę + mam doświadczenie z pracy w komisji rekrutacyjnej

Informacje potwierdzające, że HSD wystarcza, ale - chyba - musi być potwierdzony przez kuratorium znajdziesz tutaj:
http://rekrutacja.uw.edu.pl/index.php/obcokrajowcy/legalizacja-i-uznanie-rownowaznosci-swiadectwa-dyplomu
http://www.poradniksukces.com/jmainp/index.php?option=com_content&task=view&id=395&Itemid=67 (sprzed 5 lat)
https://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2013_10/d2e3bc6bed725e9ce497e19baff66ff1.pdf (szukaj na stronie 'diplo')

Źródła różnią się w ocenie, czy konieczne jest potwierdzenie przez kuratorium w Polsce, czy uznanie jest automatyczne na podstawie tzw. apostille (opisane w jednym ze źródeł). Najpewniejsze informacje uzyskasz w konsultacie RP najbliższym Twojego miejsca zamieszkania. Napisz tam mejla.
Jeżeli chodzi o brak j. polskiego: dla kandydatów obcokrajowców są organizowane egzaminy z j. polskiego, oceniające poziom znajomości tegoż oraz ortientację w zakresie historii, kultury, literatury itp. Język mas zdany :-), a do historii itp. powinna wystarczyć ugruntowana wiedza na poziomie gimnazjum itp. Na tej podstawie uzyskasz ocene z j. polskiego, która będzie się liczyła w procesie rekrutacyjnym.