Sezon ogorkowy

Temat przeniesiony do archwium.
Dzisiaj pierwszy raz w Sunday Mail przeczytalam, ze zblizamy sie do 'cucumber season'. Ciekawe okreslenie ktore przybylo z Europy.
no proszę, zapożyczenie do angielskiego
Dodam tutaj, bo dzisiaj przecyztalam cos ciekawego. W Krakowie sa problemy z korkami na ulicach. Ale zastanawiam sie czy zdania ponizej sa zrozumiale:
1. Budowy drog sa opoznione. ...Kazdy to zrozumie.
ale
2. Inwestycje blokuja protesty. Tutaj wg mnie powinno byc 'Protesty (mieszkancow) blokuja inwestycje' albo 'Inwestycje sa blokowane przez protesty'.
Zastanawia mnie dlaczego juz wszystko jest pisane tak, zeby tylko mlodzi ludzie wiedzieli o co chodzi, a starsi ludzie juz nie.
2. jest zupelnie zrozumiale - wczesniej na pewno byly opisywane te inwestycje.
2. jest zupelnie zrozumiale
mg, widze, ze nalezyc do tych mlodych ludzi....dla mnie wygladalo jakby te 'inwestycje jakos wyszly na ulice i blokowaty protesy mieszkancow.' No cos .. chyba inny tok myslenia..
Nigdy nie patrz na pojedyncze zdania. Tekst to tekst.
W języku polskim zwykle na końcu zdania umieszcza się nową informację.

"Inwestycje blokują protesty" odpowiada na pytanie "Co blokuje inwestycje?".
"Protesty blokują inwestycje" odpowiada na pytanie "Co blokują protesty?".
To mi przypomina sytuacje kiedy zaproszony do domu fachowiec ma dac cene za swoja usluge do czegos.
....Jak pytam ile to mniej wiecej bedzie, to dostaje
... no wie pani, musze kupic specjalny mlotek i srobki i nie wiem kiedy bede mogl przyjsc, bo jutro moja zona musi isc do kosmetyczki i ja mam dzieci ze szkoly odebrac, bo chociaz maja ponad 15 lat, to nie pozwalam im isc 500 metrow do domu ze szloly, bo cos sie moze im stac, to nie bede mogl przyjsc jutro, a pojutrze mam isc do tesciowej, bo ona zle sie poczula jak byla na imieninach u kogos, a dzien pozniej to jeszcze nie wiem, ale napewno cos innego mi sie trafi...
...no prosze pana, ale ile by tak mniej wiecej to kosztowalo, bo musze przygotowac pieniadze na to...
...no wie pani, moze byc chyba 200, a nie wiecej jak 250 zlotych, ale nic nie obiecuje.
...No i po 15 minutach dostaje cene....bo 'nowa informacja' jest na koncu...a nie na poczatku
Ha ha, tak jest Terri, też odbywałam takie rozmowy, i to nawet rozłożone na raty, za pierwszym podejściem się nie dowiesz.
samo życie :-)
jeszcze jeden powód na to, żeby w walce z inflacją więcej rzeczy robić grupowo, jak radzi pewien minister. Skoro można zjeść obiad u znajomych, to i czemu by i naczyń nie umyć?
dawno temu, jak woda w UK byla na premium, to zalecali zeby kapac sie czy brac prysznic w dwojke
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie