CZY TO DOBRZE JEST NAPISANE ?

Temat przeniesiony do archwium.
Hello!
I'm a actor. I'm started in 2007. First I'm worked in Poland.

Now I live in Holywood and I'm very famous. The best thing is that I travel all the world and meet a lot of people. I'm very busy, but I love it!

My husband is a actor too. We are very rich. But moneys isn't the most important things in my job. I spend my free time with my husband. We go out a lot!

I know that I'm lucky and I earn a lot of money, but I workvery hard!
Po mojemu to powinno wyglądać mniej więcej tak:
Hello! I'm AN actor. I'VE started in 2007. AT first, I worked in Poland. Now I live in Holywood and I'm very famous. (To następne zdanie trochę takie dziwne jest, ja bym jakoś zmieniła, za bardzo "po polsku"). My husband is AN actor too. We are very rich, but MONEY isn't the most important in my WORK (wydaje mi się , ze work tu lepiej pasuje, ale mogę się mylić:P). Reszta chyba dobrze juz jest:P
Mam nadzieję, że coś pomogłam, chociaż sama nie wiem czy ja się gdzieś nie pomyliłam:)) Uważaj na zaimki, używanie "a" i "an". Niektóre rzeczowniki nie mają liczby mnogiej!!! Pzdr:)
Jeszcze jedno - jeśli piszesz to jako dziewczyna, kobieta ( co wynika ze zdanie My husband... - bo chyba facet nie ma męża...:PP) to zamiast I'm an ACTOR, będzie I'm an ACTRESS.
cos malenkiego
-Hollywood
-a co do kobiet, to teraz tez mowi sie 'actor' np. Dame Helen Mirren is an actor (chociaz wczesniej mowilismy actress- ale chcielismy rownosci to mamy)
dopiero co zauwazylam:
...I'm AN actor. 'I'VE' (Nie, lepiej 'I started' - dlatego, ze 'I have started' in 2007' nie jest popr).
ooo dzieki jestescie kochani ;* pozdrofki x]
Tego to nie wiedziałam:D:D:D
A czemu I've started in 2007 jest źle?
bo okolicznik czasu (kiedy? in 2007) wymusza uzycie Simple Past.
Temat przeniesiony do archwium.