zmiana nazwiska

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,mam pytanie dotyczace zmiany nazwiska.A wiec doszedlem do wniosku iz chce zmienic moje nazwisko,moje obecne nazwisko robi wiele problemow poniewaz nie jest polskim nazwiskiem a po drugie nie podoba mi sie one samo w sobie.Chcialbym je zmienic na nazwisko o angielskim brzmieniu.I wlasnie wpadlem na pomysl by zmienic je na nazwisko rodowe mojej babci a jeszcze lepiej prababci.Moj ojciec nie pochodzi z Polski tylko z USA ,moje obecne nazwisko jest zangielszczona wersja polskiego nazwiska(moj pradziadek emigrowal do USA) jednak wygladem przypomina nazwisko serbskie/chorwackie co nie jest moim powodem do radosci.Ja sam prawdopodobnie wyjade do USA (posiadam USA obywatelstwo i mam tam rodzine) dlatego uznalem ze nie ma sensu zmiana na nazwisko polskie.I tera rodzi sie pytanie a nawet 2 czy moglbym zmienic moje nazwisko na takie jakie chce(prawdopodobnie po jakims moim przodku)i czy nie bedzie to robic zadnych problemow oraz czy bede musial rowniez skladac dokument w Konsulacie USA by zmienili mi paszport(i tak musze wymienic xd).Z gory dzieki .
Taka długa historia życia, a brak podstawowych informacji - gdzie będziesz nazwisko zmieniał, w Polsce czy USA? Jeśli w Polsce, to proszę się przejść do odpowiedniego urzędu i się wszystkiego dowiedzieć.
Jeśli w USA, to bardzo prawdopodobne, że różnie to jest w różnych stanach. Informacje uzyskasz już po przyjeździe w lokalnym court house.

zy bede musial rowniez skladac
>dokument w Konsulacie USA by zmienili mi paszport(i tak musze wymienic
>xd)

Najprawdopodobniej tak. A jak zmienisz nazwisko w USA nie w Polsce, to ci pewnie każą tę zmianę umiejscowić w Polsce, bo sądy polskie nie uznają żadnych procedur (małżeństwo/rozwód/urodziny/zmiana nazwiska) przeprowadzonych zagranicą i wszystko musi być również przeprowadzone w Polsce. Osobiście mam to gdzieś, ale ja do Polski nie jeżdże więc polskie dokumenty nie są mi potrzebne.
jezeli chodzi o Polske, poczytaj Ustawe o Zmianie Imienia i Nazwiska,
zmiana zalezy od kierownika USC wlasciwego miejscowo. jezeli nie jestes pelnoletni/a moze byc problem, wiele zalezy od rodzicow itd.
nazwisko mozesz przybrac praktycznie kazde, jezeli wystepowalo wczesniej w rodzinie. jezeli nie wystepowalo musisz sie pogodzic z pewnymi restrykcjami (nie mozna dobrowolnie przybierac szlacheckich).
wniosek wraz z uzasadnieniem, odpis aktu urodzenia, pewnie Oplata Skarbowa, odwolanie jakby cos to pewnie do wojewody,
jezeli jestes za granica cala procedura poprzez Konsula RP

w UK oprocz birth certificte tozsamosc w sensie obecnego nazwiska okresla tez Deed Change of Name, ktory overrides ten pierwszy. Uzasadnic jest jeszcze latwiej w zwiazku z glupia poprawnoscia polityczna, wiec procent odmow jest rowny zeru. podejrzewam, ze w USA jest podobnie.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia