Prawie 10 euro za godzinę

Temat przeniesiony do archwium.
RLANDIA - Firmy ochroniarskie, a zarazem ochroniarze są dosłownie wszędzie. Place budów, sklepy, fabryki, biurowce, uczelnie oraz wiele innych miejsc jest pod stałym nadzorem. W ochronie można dostać pracę w zasadzie od ręki.

Praca w ochronie

Kandydaci muszą jednak spełniać pewne wymagania (różne, w zależności od firmy i tego, jaki obiekt jest chroniony) i dopełnić kilku formalności.

Niezbędny język

Pierwszym miejscem gdzie sprawdzane będą umiejętności językowe jest rozmowa kwalifikacyjna. Podczas standardowego interview trzeba poradzić sobie z powiedzeniem kilku logicznych zdań o sobie, a szczególnie o swojej dotychczasowej karierze zawodowej. Bądź przygotowany na streszczenie ostatnich 10 lat pracy. Wynika to z faktu, że firmy z branży ochroniarskiej w większości przypadków sprawdzają co kandydat robił przez minione 10 lat.

Poza mówieniem i rozumieniem dobrze jest jeszcze trochę pisać i czytać. Może się bowiem zdarzyć, że będziesz musiał pisać kilkuzdaniowe raporty w dzienniku służby. Nie trzeba jednak wpadać w panikę, jeśli czujesz, że twój angielski nie jest idealny. Nikt nie zdyskwalifikuje kandydata ze względu na obcy akcent (nawet bardzo mocny), błędy w wymowie czy słabą gramatykę.

Szukamy pracy

Pierwszym miejscem, gdzie koniecznie trzeba zajrzeć jest "fas" (www.fas.ie). Oferty pojawiające się w tym irlandzkim odpowiedniku polskiego urzędu pracy, prawie natychmiast publikowane są na stronie internetowej. Jest wśród nich wiele (prawie codziennie coś nowego) ofert dla ochroniarzy. Jest to zatem bardzo dobra droga do zdobycia namiarów na firmy, które aktualnie potrzebują kogoś do pracy.

Kolejnym sposobem jest bezpośrednie kontaktowanie się z firmami. Adresy do prawie wszystkich znajdują się w książkach telefonicznych (www.goldenpages.ie). Wpisz hasło - Security Services". Prócz adresu pocztowego i numeru telefonu, znajdziesz też odsyłacz do jego strony internetowej. Warto z tego skorzystać, ponieważ najczęściej tam dostępne są szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji, jakie obowiązują w danej firmie (zakładki: - Recruitment, Employment, Careers, Job). Zwykle za pośrednictwem strony internetowej można od razu przesłać aplikację on-line. Oczywiście możesz też wysłać swoje CV tradycyjną pocztą lub zanieść je osobiście.

Zarobki

Zarobki, tak jak w każdej branży zależą od wielu czynników. Niemniej warto wiedzieć, że obowiązuje tutaj stawka minimalna - 9,27 euro za godzinę. Dodatkowo istnieją ustawowe regulacje dotyczące wynagrodzenia za nadgodziny, pracę w nocy, niedzielę i święta. Tabela ilustrująca stawki znajduje się pod internetowym adresem www.isia.ie/isia/Files/JLC_Euro_010107.pdf

System licencji

Zgodnie z regulacjami prawnymi, każdy pracownik ochrony musi posiadać odpowiednią licencję. Wiele firm gotowych jest jednak zatrudnić nową osobę, zanim jeszcze uzyska odpowiednie świadectwa, pod warunkiem, że zrobi to niezwłocznie po podjęciu zatrudnienia. W praktyce wygląda to tak, że pracodawca sam pilnuje, żebyśmy jak najszybciej wzięli udział w odpowiednim szkoleniu (czasem także za nie zapłaci, albo sam zorganizuje).

Istnieje kilka rodzajów licencji. Jest to uzależnione od specyfiki miejsca, w którym będziemy pełnili swoje obowiązki (np. ochrona sklepu, imprez masowych, obsługa monitoringu). Trzeba przy tym liczyć się z kosztami, które zaczynają się od 100 aż do kilkuset euro.

Od stawiających pierwsze kroki wymagane jest uzyskanie podstawowej licencji FETAC Level 4 Security Guard Training. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Irlandzkiego Stowarzyszenia Firm Ochroniarskich www.isia.ie oraz na stronie instytucji wydającej licencje www.psa.gov.ie.

Jacek Czarnecki, Dublin

Źródło informacji: Praca i nauka za granicą

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia