Najtrudniejszy język?

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 51
poprzednia |
Ciekawi mnie jedna rzecz, której nie mogę niestety znaleźć na żadnej stronie w Internecie. Czy ktoś może wie, jakie są najtrudniejsze języki świata (poczynając od nr 1 ; najbardziej zależałoby mi na pierwszej 10)?
Byłabym wdzięczna za odpowiedź (:
Nie jest mozliwa jednoznaczna klasyfikacja. Bo co to znaczy \"najtrudniejszy\"?
\"najbardziej kłopotliwy do nauczenia\"?
dla kogo?
podobno węgierski :)
Z doswiadczenia, jako najbardziej aktywny uczestnik tego forum, wiem, że najtrudniejszy jest ojczysty. Dalszej kolejnosci określić się nie podejmę.
Jesli Cie interesuja rozwazania na ten temat to polecam: https://www.ang.pl/Ktory_obcy_jezyk_jest_najtrudniejszy_do_nauki_5417.html
Dzieki :)
Oczywiście nie ma najtrdniejszego języka, bo wszystkie naturalne żywe języki są banalnie proste - dla native speakerów ;-) A do konkursu \"najtrudniejszy do nauczenia się\" stawiam amerykański język Návajo. Tu sobie możecie o nim poczytać (po angielsku):

http://home.bluemarble.net/~langmin/miniatures/navajo.htm

..kiedy przeczytałem ten eseik zrozumiałem, skąd się wziął pomysł w \"Z archiwum X\", żeby tajne dokumenty rządowe pisać nie szyfrem, ale właśnie w języku indian Návajo.

A jaki jest najłatwiejszy naturalny język? Co powiecie na chiński? (oczywiście jeśli kogoś tony nie przerażają - chodzi mi o gramatykę).
jeżeli chodzi o najtrudniejszy - słyszałem wiele na temat języka baskijskiego (nikt nie wie, z jakimi innymi językami jest spokrewniony, i ma szczególnie perfidny system końcówke dodawanych do zaimków), a jednym z kandydatów do miana najłatwiejszego języka jest podobno indonezyjski (nie żebym znał).
Z tego, co mi wiadomo, chinski jest jezykiem praktycznie kompletnie analitycznym (czyli nie ma tam \"koncowek\") - cos takiego, do czego dazyl przez lata angielski (I can, you can, she can, we can, you can, they can). Dlatego dla wielu ludzi moze byc latwy - jesli poradza sobie z tonami, przy ktorych ja wysiadlem (nie powiem, zebym sie bardzo staral :)).

Latwe morfologiczne sa na przyklad jezyki aglutynacyjne (czyli w przyblizeniu: jedna koncowka dla jednej kategorii gramatycznej: jesli \"mianownik\" to \"-a\", a \"liczba mnoga\" to \"-n\", mianownik slowa \"lot\" to \"lota\", a mianownik liczby mnogiej to \"lotan\". Idac dalej, jesli dopelniacz to \"-e\", liczba mnoga w dopelniaczu to w takim jezyku bedzie \"loten\". Nie tak jak w polskim, gdzie trzeba sie osobno uczyc koncowek przypadkow dla roznych deklinacji i to do tego w liczbie mnogiej i pojedynczej -brr).

Ale trudnosci mozna napotkac na roznym poziomie: wymowa (chinskie tony, angielskie samogloski), pisownia (japonskie kanji, cyrlica), morfologia (polskie deklinacje, celtyckie zlewki przyimkow z rzeczownikami). Sa jeszcze - najwazniejsze - roznice \"pojeciowe\" (zrozumienie, co przedstawia gramatyka i slownictwo rozne od naszego \"rodzimego\") - dla mnie \"rozpracowywanie\" takich roznic to jedna z najfajniejszych rzeczy w poznawaniu jezyka obcego :-)
Na pewno Sanskryt - spróbuj się z nim zapoznać. Przestraszysz się
hm, chinski ma za to wielkie-niezglebione-tajemnicze-niesmiertelne "le"... ;)
jaki jest naktrudniejszy język świata??
Suahwili...
1.polski
2.chiński
Wedlug lingwistow, najtrudniejszy jezyk swiata to wegierski, drugi to polski, a dalej nie pamietam, ale tez jakies slowianskie.angielski jest jednym z latwiejszych, powiedzmy srednim, a wspomniany chinski, tak jak i japonski i reszta orintalna, wszystkie sa najlatwiejszymi...dlaczego?bo tam jest tylko po kilka tysiecy slow, prawie 0 gramatyki titp itd:)rnpozdrawiam
Tak, tez czytalam, ze wegierski jest uwazany jako najtrudniejszy.
a ja słyszałem, że baskijski
mg,
Nie ma co zwlekac - musze sie kiedys wziasc za siebie i nauczyc sie obydwuch.
jestem pewna, że chiński oraz japoński należą do iednych z najtrudniejszych:)
a może także arabski? języki słowiańskie? fiński? węgierski?
i`ve studied arabic a bit and i really consider it as not-so-difficult one. well, i think it all depends on motivation
Na świecie jest ponad 2000 jezyków. Z ostatniej relacji wiadomości na temat wypowiedzi papieża w jezyku polskim, stwierdzono, ze polski nalezy do pierwszej 10 najtrudniejszych jezykow swiata i to że stara sie w nim mowić to wielkie wyzwanie i oznaka szacunku. Zadnen jezyk nie jest trudny jezeli tylko mamy dobrego nauczyciela.
>nie jest trudny jezeli tylko mamy dobrego nauczyciela.

nie zgadzam się.
Ja słyszałem że chiński jest najtrudniejszy, z powodu wymowy. A jeśli idzie o najprostszy to moim zdaniem jest to esperanto. Mimo że jest on językiem sztucznym, jest też wyjątkowo naturalny. Jego gramatyka, wymowa i słownictwo pozwalaja na nauczenie się go w stopniu podstawowym w trzy miesiące.
najtrudniejszy to pewnie jakiś amerindiański, ale też francuski, arabski, chiński i polski. (arabski i chiński przez pismo i dlatego że istnieje tyle innych odmian chińskiego, a arabski się różni od kraju do kraju)
Znajome Wegierki przekonywaly mnie, ze wegierski jest bardzo prosty:-)
Dorcia009 napisała:rn1.polskirn2.chińskirnrnNie zgadzam się z tym powinno być:rn1.chińskirn2.polskirnchiński jest trudniejszy od polskiego, ponieważ niektóre słowa wymawia się tak samo tylko innym tonem(wysaokim lub niskim), a wpolskim tego nie ma.
to zalezy od narodowosci i... ludzi. dla niektorych niemiecki jest baardzo trudny, dla innych to banał. Dla Holendrow niemiecki jest prosty - bardzo podobny... wiec nie ma jednoznacznej odpowiedzi;)
podobno w pierwszej piątce najtrudniejszych języków świata jest język polski, mamy prawdopodobnie najtrudniejszą gramatykę.
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 51
poprzednia |

 »

Studia językowe