Jakiego radia (internetowego ) najlepiej słuchać ?

Temat przeniesiony do archwium.
Aby poprawić język? Mam poziom CAE? Słyszałem kiedyś, że bbc 4 jest bardzo dobre?
Może lepiej oglądać telewizję?
Czy są jakieś angielskie stacje radiowe które można odbierać w Polsce?( nie -internetowe)
Co sądzicie o metodzie nauki angielskiego, gdy oglądamy np serial, a pod spodem są napisy po angielsku..?
Pozdrawiam
Filos
>Co sądzicie o metodzie nauki angielskiego, gdy oglądamy np serial, a
>pod spodem są napisy po angielsku..?

Jesli jestes na poziome CAE, to zdecydowanie lepiej bez napisow. Nie musisz rozumiec kazdego slowa aby zrozumiec film.

A jesli chodzi o cwiczenie sluchania (dla siebie, nie pod jakis tam egzamin) to systematyczne ogladanie duzej liczby seriali jest dobra, a jednoczesnie przyjemna metoda.
Tylko wazna jest systematycznosc, moze byc 1 dziennie ale zeby to byl codziennie.
>Jesli jestes na poziome CAE, to zdecydowanie lepiej bez napisow. Nie
>musisz rozumiec kazdego slowa aby zrozumiec film.

podpisuję się pod Pakkiem, tylko najlepiej wybierz jakiś niezbyt trudny językowo serial. Dosyć proste są 'Desperate Housewives', 'the 4400' czy 'My name is Earl'. Lub cos innego co ci się podoba - chociaż nie za trudne językowo, bo wtedy dużo 'wypada'.

dodam jeszcze, że oglądanie seriali jest wg mnie lepsze od oglądania filmów (językowo:) - krótsze, odcinkowe - przez co się przyzwyczajamy do sposobu mówienia, znamy akcję, więc początkowo łatwiej się domyślić o co chodzi. Słownictwo się powtarza.

Lepiej bez napisów, bo napisy rozleniwiają.
La Belle a znasz moze troche bardziej zaawansowane (jezykowo) seriale/programy w odcinkach godne uwagi? Co myslisz o np. myth busters?
a więc znacie jakieś radio internetowe angielskie? żeby poćwiczyć sobie rozumienie ze słuchu?
Najlepiej posłuchaj BBC4:
rtsp://rmlive.bbc.co.uk/bbc-rbs/rmlive/ev7/live24/radio4/live/r4_dsat_g2.ra

Dobre jest także LBC:
http://www.lbc.co.uk/article.asp?id=306446

A jak ktoś lubi Jęz. Angielski w wersji szkockiej (wg mnie paskudny) - TALK107:
http://mediaserver.radiomonitor.com:8000/Talk107
Odpowiem tak:
W krajach skandynawskich w telewizji publicznej lecą filmy w oryginalnej wersji językowej (przeważnie angielskie) i napisami w ojczystym języku. Dzięki temu dogadasz się nawet z dzieckiem po angielski.

Proponuję, aby zrobić akcję, która miałaby na celu zwrócenie uwagi na zastosowanie takeigo rozwiązania w TVP.
Jezeli masz internet to zainstaluj sobie Screamer Radio - taki fajny programik do sluchania stacji internetowych i bedziesz mial okolo 90 stacji Brytyjskich. Program jest o tyle ciekawy, ze mozesz wybierac stacje regionalnie, dany kontynent, kraj itd, badz pod katem typu muzyki badz czestotliwosci radiowej. Dobry dla Polakow poza granicami - odbiera sporo stacji polskich, trojke, rfm fm niestety nie ma radia maryja ;)
W ogóle całe radio BBC (http://www.bbc.co.uk/radio/) jest fajne: masz dostęp do kilkudziesięciu stacji regionalnych i setek starych audycji - wybierasz sobie, czego chcesz słuchać i kiedy, na żywo czy z nagrania, a jak chcesz/potrzebujesz, zawsze możesz się cofnąć 10 sekund do tyłu. BBC Radio 4 rzeczywiście jest dobre ze względu na ilość ciekawych i bardzo zróżnicowanych tematycznie audycji (do moich ulubionych należy Woman's Hour), chociaż na przykład BBC World Service (niusy), BBC Five Live (mecze), BBC Radio 3 (kultura&sztuka) i BBC Radio 2 (taka brytyjska zetka...albo rmf) też nie są złe - zależy, czego szukasz.

Serial po polsku i napisy po angielsku? Moim zdaniem a) większość serialowych dialogów jest, niestety, poniżej poziomu CAE, b) tłumaczenia za często zawierają błędy albo są niedokładne, chociaż oczywiście w ten sposób też można przyswoić sobie słówko lub dwa. Przyznam, że jako wzrokowiec, mając do dyspozycji napisy i dźwięk, ZAWSZE skupiam się na tym pierwszym (bez względu na to, czy film jest po polsku, a napisy po angielsku, czy też na odwrót).

A rozstrzygnięcie kwestii RADIO VS. TV zależy przede wszystkim od tego, jak TOBIE jest najłatwiej przyswajać informacje. Ja osobiście wolę oglądać telewizję, ale odkąd UPC zerwało kontrakt z BBC i na puste miejsce dało telewizję MiniMini, poważnie rozważam opcję wyrzucenia telewizora przez okno.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Studia językowe