Present perfect continuous - kiedy uzywac?

Temat przeniesiony do archwium.
Uczy sie mnie, ze tego czasu uzywa sie:
\"for continuous actions beginning in the past and CONTINUING up to the present\"
\"for actions that may be unfinished or finished\"

2 pytania:
1. Ta druga zasade mam rozumiec jako czynnosci, ktore moga byc W PRZYSZLOSCI skonczone lub nie?
2. Mialem pewien przyklad:
\"John is asleep on the sofa. TV is on...\"
oraz zdanie do tego:
\"He\'s been watching TV\", a przeciez mowi to o czynnosci skonczonej wczesniej. Moglby mi to ktos wyjasnic?

TIA
O to troche info o tym czasie:
* czasu tego uzywa sie zarowno gdy mowa o czynnosci wykonywanej bez przerwy od jakiegos momentu jak i o takiej ktora sie w tym okresie powtarzala. He has been coming here every afternoon for a week.
* uzywa sie rowniez do okreslenie czynnosci niedkonczonej I have been repairing the car.
* jest uzywany do podkreslenia wykonywania jakies czynnosci - bez wzgledu na to czy byla zakonczona czy nie, nie podkresla rowniez skutku.
Tak wiec w przypadku Johna ktory ogladal tv ale zasnal wazna jest informacja ze ogladal przez jakis czas tv.
Czynnosc moze byc dokonczona w przyszlosci ale jak pisalam wyzej nie interesuje nas czas skonczenia - wazna jest czynnosc wykonywana od jakiegos czasu i jej wykonywanie jest wazne.
Mam nadzieje ze Ci to troche pomoglo
Pozdrawiam Kasiooleck
*czynnosc nie zostala dokonczona
*czynnosc powtarzajaca ,ktora dalej bedzie trwac
*by zasegurowac ze czynnosc jest tymczasowa.....
*gdy efekty uboczne (niechciane) widac
*wyrazic gniew , irytacje ... itp.
*z czasem p.prf. cont jest zazwyczaj odpowiedz na pytanie \"How long?\"
*mozna tez czesto spotkac w zdaniu z \"all\" \"since\" \"for\"
...... i to by tak w skrucie....wyladalo
Dzieki za odpowiedzi - wczoraj na zajeciach dokladnie meczylismy pr. per. cont. , bo widzial lektor po oczach, ze nie czaimy :) Dzieki wielkie

« 

Szkoły językowe