Mam doła. Pięc lat po studiach, a mój poziom językowy jest nijaki.

Temat przeniesiony do archwium.
Jestem pięc lat po studiach filologicznych. Mam doła. Pracuje 6 lat w podstawówce. Praca, dom, korepetycje dla maluchów spowodowały, że mój angielski z poziomu CAE/CPE spadł na poziom FCE lub i niżej :(((( Nie wiem jak wrócić do tego co było, nie mam nawet motywacji ;( bo wiem, że jak nie bede używała to za chwile zapomne ;(((

Jestem załamana i swoim podejściem, i tym co w mojej głowie jest i ogólnie .. ;(

To po filologii można tak nisko upaść? :( Czytaj po angielsku,oglądaj filmy po angielsku itd. Albo na wyspy jedź:)
A foreign language is like sex: if you don't use it, you lose it.
Cytat: eva74
A foreign language is like sex: if you don't use it, you lose it.

…and the more the better. That goes for both activities.
Cytat: savagerhino
Cytat: eva74
A foreign language is like sex: if you don't use it, you lose it.

…and the more the better. That goes for both activities.

I second that
It's quite like sex. You have tried this once ,and still can;t get enough but I'm gonna tell you the one : It is often better trust your brain and do not let falling in love with anyone so easily. I've learnt my lesson and ,as I suppose I will not let anyone stealing my heart again so easily , My ex has just made me " get a grip and grow up ')
edytowany przez Robbertoxx: 14 sie 2013
Porównanie z seksem jest dowcipne, ale nie pomoże autorce tego wątku. Chyba, że zdecyduje się na sex z Anglikiem ;).

Leon Leszek Szkutnik powiedział kiedyś, że o znajomości angielskiego można powiedzieć dopiero po przeczytaniu 200 powieści. Dlatego proponuję tej dziewczynie, by zaczęła uczyć się z jakiegoś podręcznika/kursu dla średniozaawansowanych czytając równocześnie jedną z książek/podręczników Profesora Jemielniaka dostępnych na stronie www.telbit.pl.
edytowany przez bejotka: 15 sie 2013
>>>>>Porównanie z seksem jest dowcipne, ale nie pomoże autorce tego wątku. Chyba, że zdecyduje się na sex z Anglikiem ;).

Niekiedy do nauki jezyka angielskiego trzeba sie poswiecic....:-)
Bejotka, jaki podręcznik proponujesz. Moze z tym FCE to przeadziłam. Czuje sie na FCE ale kiedy zaczynam sobie odswiezac wiedze, widze ze ja mam tylko gdzies uleciała w zapomnienie. Trzeba ja po prostu odswiezyc. Nie wiem jaki podrecznik do tego wybrac. Co radzicie'?
Jeśli chodzi o podręcznik, to proponuję zacząć od pozycji Wydawnictwa Edgard "Język angielski dla wiecznie początkujących" Zakładam, że kończyłaś filologię polską lub klasyczną, jeśli angielską to zapytaj MG.

Jeśli chodzi o powieści zacznij od pozycji:
Sherlock Holmes i pies Baskervilleów... z angielskim - dział: Nauka języków
Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim! - dział: Nauka języków
Przygody Hucka Finna... z angielskim! - dział: Nauka języków
Wojna światów... z angielskim! - dział: Nauka języków
Trzech panów w łódce... z angielskim! - dział: Nauka języków

Jaka szkoda, że nie ma "Przygód Tomka Sawyera z Angielskim", ale po przeczytaniu Hucka "The Adventures of Tom Sawyer" pójdzie jak po maśle.

Do powtórzenia gramatyki polecam:
Język angielski - VADEMECUM - dział: Nauka języków
edytowany przez bejotka: 15 sie 2013
Cytat: savagerhino
Cytat: eva74
A foreign language is like sex: if you don't use it, you lose it.

…and the more the better. That goes for both activities.




Can you say that again ? :)
Cytat: terri
>>>>>Porównanie z seksem jest dowcipne, ale nie pomoże autorce tego wątku. Chyba, że zdecyduje się na sex z Anglikiem ;).

Niekiedy do nauki jezyka angielskiego trzeba sie poswiecic....:-)

Ja wiem czy aż tak ???hmmm. Ale jedno jest pewne, ze ( ewentualnie) i przyszle pociechy by już miały wrodzoną zdolność do nauki Eng.
Kończyłaś filologię angielską?

O ile tego teraz nie robisz, zacznij po prostu od przyjemności po angielsku - filmy/seriale w wersji oryginalnej (może z angielskimi napisami), wszelkie książki, na jakie masz ochotę, z czytadłami, na które szkoda byłoby Ci czasu włącznie, podcasty, prasa, Internet - wszystko, na co masz ochotę. Twój angielski gdzieś tam jest, czas go wydobyć :), i w ten sposób będzie Ci łatwiej. Ja MUSZĘ używać angielskiego (nawet jak nie muszę ;), i jak mi się nie chce), no bo miałabym zrezygnować z mojego ulubionego serialu czy książki, którą chciałabym przeczytać? :))

Z kolejnym krokiem poczekałabym trochę, aż "wciągniesz się" w angielski - żeby Twoje resztki motywacji nie znikły natychmiast. Zaczęłabym od wykopania podręczników i notatek z okresu studiów - możliwe, że w ten sposób będzie Ci łatwiej sobie wiele przypomnieć. Jeśli to nie okaże się odpowiednią metodą, celowałabym w podręczniki z poziomu CAE, może nawet CPE - z tymi od FCE, nawet jeśli znajdziesz w nich rzeczy, których nie znasz/nie pamiętasz, zanudzisz się śmiertelnie i resztki motywacji wyparują.

No, i rozglądaj się za możliwościami pogadania po angielsku.
>>Twój angielski gdzieś tam jest, czas go wydobyć :)

klania sie ( tak sie mowi prawda) "Second-language attrition" :)

Moze jak zacznie od przeczytania na spokojnie tego to zrozumie dlaczego..
po filologii chyba da rade to przeczytac

http://en.wikipedia.org/wiki/Second-language_attrition
@pampelune

useful tips on reading to put your 'mindset' on the right track, ok:

Whenever you read something, and I mean literally 'anything', never try to learn or remember everything. If you do that, you will learn or again, remember nothing.
Try to remember important things and UNDERSTAND what you read, no matter what it is there you read. Then, once you read something, you will understand it, and once you understand it, you will NEVER NEVER forget it.

Nawet spamować trzeba z pomyślunkiem. Jak to ma pomóc osobie na poziomie między B2 a C2? No, niby poradnik jest "Dla czytelników z różnym stopniem znajomości języka angielskiego" - odważne stwierdzenie, i praktycznie żadnych konkretnych informacji na temat poradnika, kosztującego całkiem pokaźną sumę jak na taką elektroniczną, anonimową publikację.

Ja znam dwa sposoby na "niezapomnienie" języka, dobre też do jego nauki;p
1. Kindle (lub cokolwiek innego z wbudowanym słownikiem) --> Amazon.com (i alternatywy w zależności od czytnika) --> eBook
2. Seriale/filmy bez napisów bądź też z napisami w tym samym języku (w tym wypadku angielskim).

Ciekawe rozwiązaniem są też programy w których nauka nigdy się nie kończy (ciągłe powtórki) ale to zależy od tego jak bardzo chcesz:)
Temat przeniesiony do archwium.