jak nauczyć się intuicyjnie używać conditionali?

Temat przeniesiony do archwium.
Jak nauczyć się intuicyjnie używać conditionali?

Kiedy mówię po angielsku, nie tłumaczę w głowie zdań z polskiego, tylko mówię co myślę względnie szybko i poprawnie, ale conditionale to dla mnie męka. Kiedy próbuję mówić bez zastanawiania się nad odpowiednimi czasami w conditionalu, zawsze popełnię błąd i nie wiadomo, o co dokładnie mi chodzi. Tak więc teraz przy takim zdaniu zatrzymuję się, zastanawiam, jakiego conditionala użyć, przypominam sobie regułkę i dopiero stosuję do zdania. Zajmuje to mnóstwo czasu, mnóstwo "eeee" i "ummm" w rozmowie i mnóstwo wysiłku mentalnego dla mnie, bo myślę nad regułkami zamiast po prostu mówić.

Czy jest jakiś sposób, jak można nauczyć się używać tego intuicyjnie? Czy Wy też macie z taki problem z conditionalami, czy jestem wyjątkiem? Oglądam tv po angielsku, czytam książki, rozmawiam z ludźmi i nie mam problemu z innymi zdaniami niż warunkowe. Ratunku, czy jest dla mnie nadzieja, czy nigdy się tego nie nauczę?
edytowany przez abcc: 19 paź 2013
kwestia wprawy, nie nauczysz sie tego w trzy miesiace
najwazniejsze to zdac sobie sprawe z bardzo jasnych regul na ktorych owe tryby sie opieraja np third conditional tylko przeszlość, druga sprawa to praktyka - bez wielu cwiczen sie nie obejdzie
Ja też się z tym jeszcze morduje. Jak widać, to trzeba chyba wykuć na blachę i zrobić 1000 ćwiczeń, żeby "weszło na rdzeń". :)
fakt, jezeli nie uzywasz to mozesz zapomniec o tym, ze je w koncu pojmiesz
Ja się gramatyki uczę tak: tłumaczę zdania z polskiego na angielski. Sprawdzam czy dobrze i dlaczego nie ;-) Oczywiście zdania zwykle zawierają jakieś tam perfecty, conditionale i dzikie węże. Polecam. Aha i używam do tego anki (program, nie osoba).
Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Ja z angielskim mam tak jak z matematyką. Muszę przerobić bardzo dużą ilośc zadań, żeby zrozumieć w pełni na czym to polega. Samo wykucie na blachę nic nie da, bo zawsze znajdzie się jakiś wyjątek. Dlatego trzeba ćwiczyć jak najwięcej.
Warto zapamiętać po jednym zdaniu dla każdego conditionala, najlepiej tworząc przykłady z własnego życia. Warto również zapamiętać, o co chodzi w danym conditionalu (4 proste zdania według schematu: http://englander.pl/conditionals-teoria1.pdf.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie