Nauka angielskiego, nauka słuchania, egzaminy... proszę o pomoc

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć, bardzo lubie angielski i sprawia mi przyjemnosc uczenie się tego języka. Obecnie jestem w 3 kl. gimnazjum wybieram liceum, dlatego wybór padł na liceum o profilu językowym jeżeli sie oczywiscie dostane, a pozniej na filologie angielską.
W związku z tym mam trochę pytań do was - był ktoś w takim liceum? Jest tam dużo "kucia" itp?
W tym jest rozszerzony angielski, polski i 3 wybrany przedmiot.
Dodatkowo normalne lekcje prowadzone sa w 50% języku angielskim. Obecnie mam 4 z angielskiego.

Chciałabym równiez się zapytac, jak moge sie przygotowac do egzaminu gimnazjalnego tak aby go napisac chociaż na 75-80 %... jakich słowek mam sie uczyć aby rozumiec teksty na egzaminie? Są może jakieś poradniki, specjalne strony itd... Niestety nie stać mnie na korepetytora...

Mam rowniez problem ze sluchaniem, ciężko mi zrozumiec nagrania kiedy oni tak szybko mówią, i jeszcze ten akcent...

A, i czy mógłby mi ktoś doradzić, jak czytać teksty? Ponieważ kiedy czytam jakiś tekst to od razu sobie szybko tłumaczę słówka w głowie na polski i dopiero staram się rozumieć.. i chyba powinno się to robic jakos inaczej, np zobacze zdanie "I lives in USA" - to ja tłumacze szybko "Ja mieszkam w USA" i dopiero rozumiem, a to zajmuje troche czasu, zamiast od razu wiedzieć o co chodzi... tok toś może poradzić jak czytać po angielsku ze zrozumieniem... ?

pozdrawiam
Dorota :)
poprawnie jest 'I live in the USA'