Nauka języka- od czego zacząć?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam
Jestem uczniem drugiej klasy technikum i mam problem z językami obcymi. Z poprzednich lat nauki mam spore zaległości ponieważ nigdy nie przykładem dużej uwagi do nauki języków obcych.
Uważam, że to nie była dobra decyzja i chciałbym nauczyć sie języka angielskiego w takim stopniu aby poradzić sobie z nim w szkole, maturze i w życiu.
Od czego zacząć nauke tego języka aby przynosiło to widoczne efekty, tak aby przygotować sie w bardzo dobrym stopniu do matury ale nie tylko żeby zdać ale i rozumieć ten język i umieć sie nim posługiwać w przyszłości?
Od podstaw. Zacznij od poczatku.
Zdecydowanie od podstaw ;)

Na przykład tu:
www.ellalanguage.com
Olej kursy bo szybko się zniechęcisz. W necie materiałów jest w opór i za darmo. Też stałem długi czas w miejscu i nie wiedziałem od czego zacząć.

1. Skupuj od ludzi wszelkie książki do angielskiego, różne wydania. Ludzie sprzedają to za czapkę jabłek. Dla mnie jest tam kopalnia wszelkich tekstów użytkowych, schematów wypowiedzi itp. Czyli masz podstawy podstaw. Jeżeli książka jest dobrze skomponowana to już będziesz umiał coś powiedzieć o sobie, o swoim hobby, jak spędzasz czas, co chcesz w życiu robić, opisać krajobraz itp. Czyli wszystko to, co będzie potrzebne do matury jak i w życiu. Ludzie popełniają wielki błąd, bo nikt się tych tekstów nie uczy na pamięć. Mimo że rozumiem angielski na poziomie B1/B2 to i tak przerabiam książkę z gimnazjum i cały czas odnajduję tam mnóstwo ciekawych tekstów. Ludzie podchodzą do matury, a czasami nie potrafią opisać swojego wyglądu, a to przecież jest na etapie szkoły podstawowej.
2. Dobrym wsparciem będzie słownik tematyczny. Ułatwi nieco naukę. Zwykły tekst, np. o rodzinie możesz rozszerzyć kilkukrotnie bawiąc się nowymi słówkami, dodać ciekawe zwroty.
3. Trzeba się zaopatrzyć w jakiś program do nauki słówek, ja używam Profesor Henry, lub tworzyć własne fiszki. 20-30 nowych słówek dziennie to podstawa.
4. Trzeba stale używać języka w rozmowie, tu polecam free4talk.com
5. Pisz własne teksty i daj do sprawdzenia nativom, polecam lang-8.com

Trzeba jeszcze sobie odpowiedzieć na pytanie do czego w sumie jest ci potrzebny ten język. Przynajmniej na etapie początkowym. Jeśli chodzi o zdanie matury to nie ma sensu zaśmiecać sobie głowy językiem potocznym, jakimiś finezyjnymi phrasalami, idiomami itp. Tutaj trzeba umieć ułożyć poprawne zdanie, zastosować odpowiedni czas, umieć napisać list, opisać krajobraz itd. Trzeba zwyczajnie umieć prowadzić konwersację. To wszystko jest w tych książkach. Potem przyjdzie czas na pogaduchy z nativami, którzy sami chyba nie wiedzą ile w sumie mają czasów i które formy gramatyczne są poprawne. Ale to nie ma wtedy większego znaczenia, liczy się znajomość właśnie mowy potocznej, skrótów, slangu itp. Na tym etapie warto oglądać, np. filmy angielskie i wyłapywać konkretne zwroty. Polecam również magazyn Learn Hot English. To jest niewyczerpalne źródło tekstów, które będziesz używał na co dzień.

Najważniejsze to wszystkiego uczyć się na pamięć. Tylko taka nauka pozwoli na czynne posługiwanie się językiem.
edytowany przez korelat: 11 cze 2018
Cytat:
Najważniejsze to wszystkiego uczyć się na pamięć. Tylko taka nauka pozwoli na czynne posługiwanie się językiem.

Naprawde?:))) A jak trzeba bedzie zbudowac zdanie, ktorego nie bylo w tych tekstach , to co wtedy?
wtedy cofasz sie do poziomu A1, tam tego uczyli
edytowany przez korelat: 11 cze 2018
To jakis Calan znowu?
tylko nie Calan, uczyłem się tą metodą i powtarzanie za lektorem na dłuższą metę funu nie robiło. A tym bardziej poważnej nauki. W końcu trafiłem do Pi School i tam się zacząłem na poważnie uczyć konkretów! strzał w 10!
Nauka języka - od tego od czego zaczniesz zależy jakie będziesz miał/a efekty w nauce

Zapraszam Cię do czytania mojego poniższego artykułu:

Jak uczyć się lepiej, łatwiej i szybciej języka angielskiego, odc. 1,
czyli: zacznij od 7 pytań, które warto sobie zadać przed rozpoczęciem nauki języka obcego,
gdyż redukują trudną i powolną naukę i przyśpieszają ją.

Starasz uczyć się języka angielskiego jak najlepiej. Jednak, okazuje się, że uczysz się coraz gorzej,
coraz trudniej i coraz wolniej. Dlaczego?

Gdybyś wiedział/a, że istnieje wiedza, której odkrycie spowoduje u Ciebie, że zaczniesz uczyć się języka angielskiego lepiej, łatwiej i szybciej to czy chciałbyś/abyś sięgnąć po tą wiedzę?

Gdybyś wiedział/a, że tą wiedzą mógłbyś/mogłabyś w każdej chwili zacząć uczyć się języka angielskiego
lepiej, łatwiej i szybciej to czy chciałbyś/abyś sięgnąć po tą wiedzę?

Ta wiedza jest tu i teraz w Tobie. Ty a nie ktoś inny. Ty i tylko Ty wiesz, jak lepiej, łatwiej i szybciej uczyć się języka angielskiego, gdy odpowiesz sobie przed nauką na następujące pytania. Lepsze, łatwiejsze i szybsze uczenie się języka angielskiego wymaga odkrycia tego co już wiesz.

Jak uczyłeś/aś się języka polskiego?
Czy nauczyłeś/aś się go słuchać, rozumieć i mówić nim od razu pełnymi zdaniami?
Czy nauczyłeś/aś się języka polskiego bez powtarzania na głos?
Gdy uczyłeś/aś się mówić, to mówiłeś od razu bez błędów?
Gdy zaczynałeś/aś mówić to czy rodzice, opiekunowie zniechęcali Cię do dalszego mówienia?
Czy podczas uczenia się języka polskiego rodzice, opiekunowie tłumaczyli Ci gramatykę polską?
Czy języka polskiego uczyłeś się dla samej nauki języka polskiego czy była połączona z zabawą?

Znajomość tego jak uczyłeś/aś się języka polskiego w dzieciństwie, już na starcie ułatwia i przyśpiesza naukę Twojego języka angielskiego. Dlaczego i jak znajomość uczenia się języka polskiego przyśpiesza
i ułatwia naukę języka angielskiego? Dlatego, że:

1. Język polski, zanim stał się twoim ojczystym i pierwszym językiem, był dla Ciebie obcym.
2. Języka polskiego uczyłeś/aś się od najprostszych konstrukcji językowych i powoli przechodziłeś/aś do trudniejszych, aż do swobodnego budowania pełnych zdań i ich mówienia.
3. Języka polskiego uczyłeś/aś się metodą polegającą na powtarzaniu na głos słów, później zdań.
4. Języka polskiego uczyłeś/aś się metodą prób i błędów łącznie z przejęzyczeniami i jąkaniem.
5. Języka polskiego uczyłeś/aś się w warunkach przyjaznych, sprzyjających i zachęcających do nauki.
6. Języka polskiego uczyłeś/aś się bez tłumaczenia gramatyki polskiej.
7. Języka polskiego uczyłeś/aś się w połączeniu z zabawą.

Jeżeli teraz, Twoja nauka języka angielskiego jest trudna i wolna to oznacza, że uczysz się go inaczej niż języka polskiego w dzieciństwie.

Gdy nauka języka angielskiego jest dla Ciebie teraz trudna i wolna to oznacza, że brakuje Ci słówek
w tym języku, że chcesz nauczyć się mówić od razu całymi zdaniami, że chcesz nauczyć się mówić bez powtarzania na głos, że chcesz nauczyć się mówić od razu bez prób i błędów i że przebywasz w środowisku, które utrudnia naukę, że uczysz się razem z gramatyką, i bez łączenia nauki z zabawą czyli nauka języka angielskiego jest dla Ciebie nudna i bez radości.

Co zrobić aby uczyć się lepiej, łatwiej i szybciej języka angielskiego? Po to, aby były lepsze efekty?

Wystarczy, że będziesz się uczył/a angielskiego tak jak nauczyłeś/aś się swój/swojego pierwszy/ego język/a, gdyż te sposoby jakimi nauczyłeś/aś się języka ojczystego utworzyły w Tobie rodzaj kalki lub matrycy pomocnej przy nauce kolejnych języków.

Jeżeli podczas uczenia się języka angielskiego zastosujesz 7 powyższych punktów to zaczniesz uczyć się nowego języka się lepiej, łatwiej, szybciej, skuteczniej, krócej, z radością i mniejszymi kosztami.

Jeżeli uczysz się z lektorem lub nauczycielem, to proszę przekaż mu ten artykuł, po to, aby lepiej nauczał a tym samym, abyś Ty lepiej uczył/a się.

Zapraszam Cię na moją próbną i płatną lekcję języka angielskiego, pt: Ucz się angielskiego,
jak nauczyłeś polskiego.

Jeżeli będziesz niezadowolony/a z lekcji to zwrócę Ci pieniądze.

ezerwacja (lekcja: Skype lub real) emailem na adres: [email]
lub [email] (numer telefonu podam w emailu).

Napisał lektor języka angielskiego Andrzej Milewski
Temat przeniesiony do archwium.