Distributive number: individual entities

Temat przeniesiony do archwium.
Cytat: Quirk et al
The distributive plural is used in a plural noun phrase to refer to a set of entities matched individually with individual entities in another set:
> Have you all brought your cameras? [‘Each has a camera.’]
> Hand in your papers next Monday. [‘Each has to hand in one paper.’]

Czy zawsze odnosi się to do 'individual entities'? Czy podane przykłady nie mogą oznaczać, że każda z osób może mieć jeden lub więcej aparatów czy prac?
edytowany przez labtes: 16 sty 2019
trudno powiedzieć. Mnie też isę wydaje, że ktoś mógłby mieć dwa aparaty, ale nie jestem native'em. Po polsku 'czy wszyscy przyniesli aparaty?' nie wyklucza mozliwosci, ze ktos mogl przyniesc dwa - ale kazdy przyniosl przynajmniej jeden
Spróbuję zapytać jakiegoś native'a, ale cienko to widzę bo moje rozmowy z nimi na tematy językowe kończą się konsternacją i niezrozumieniem :)
bo pytasz po prezentacji produktów :-)
Cytat:
Czy zawsze odnosi się to do 'individual entities'? Czy podane przykłady nie mogą oznaczać, że każda z osób może mieć jeden lub więcej aparatów czy prac?

No tak, ale po co ci dwa aparaty? W szkole też oddaje się zwykle jedną pracę za jednym razem. Dlatego moim zdaniem racjonalne jest wybranie najbardziej logicznego rozumienia w kontekście, który mamy do dyspozycji.
@mg
Hmm, możliwe że masz rację :)

@zielonosiwy
Zgoda, ale to byłoby za proste. Nie po to tworzę sobie problemy gramatyczne, żeby iść na łatwiznę :)
mam wrażenie, że gdyby każdy miał przynieść po 2 aparaty, pytanie wygladaloby tak samo (a '2' byłoby w domyśle).
Cytat: mg
ale nie jestem native'em

What took you so long to come out? :-)
Actually, I thought my Ochota accent gave me away a long time ago.
Is that a posh accent?
It's a li accent
po-li-sh :-)
Cytat: mg
Actually, I thought my Ochota accent gave me away a long time ago.

Heh, chłopak z Ochoty.
Służew pozdrawia. :-)
na Służewiu się pracuje
ja w tamte okolice chodzę na WZ i do Sokratesa na małe co nieco
Cytat: labtes
Czy zawsze odnosi się to do 'individual entities'? Czy podane przykłady nie mogą oznaczać, że każda z osób może mieć jeden lub więcej aparatów czy prac?

A tiger has a tail.
Tigers have a tail.
Tigers have tails. (Really?)
Tigers have four legs and a tail.
There are four hundred tigers on the island. All of them have four legs and a tail.
All of them have 1600 legs and 400 tails. (?)

Predicates following a plural subject can be distributive or collective, or vaguely in-between.
Every time, pragmatics has it.
edytowany przez Janski: 18 sty 2019
Thank you, Janski.
Cytat: labtes
Thank you, Janski.

...and this small act of kindness made Janski renounce his Scroogy ways and discover anew what it meant to be human. After that, he was never the same again and lived happily ever after.
that was so low down and shallow, man
Now Janski tell the man something about this type of structure:

You are both _ a tall man.
vs
You are both _ tall men.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie