Jak uczyć się słówek?

Temat przeniesiony do archwium.
Wiem, że słówek których się nie używa, zapomina się po czasie. Ale w tekstach czy słuchaniach nie rozumiem bardzo wielu słówek. Jestem w drugiej klasie liceum, podręcznik na poziomie B2+, za wysoki dla mnie, ale w takiej jestem grupie. Listeningów w ogóle nie rozumiem, nigdy nie mam nawet połowy odpowiedzi prawidłowych. Na filmy po angielsku za wcześnie dla mnie, bo bym nic nie zrozumiał, a z polskimi napisami lepiej nie oglądać (tak mówi Arlena Witt), może to z braku słownictwa. Dlatego właśnie pytam - jak uczyć się słówek, żeby ich nie zapomnieć?
Dużo zależy od tego co lubisz robić, nie da się nauczyć języka bez aktywnej nauki, lub sam proces będzie bardzo wydłużony, ważne jest jednak by się z nim osłuchać. Masz dużo serwisów np. netflix gdzie możesz oglądać seriale po angielsku z angielskimi napisami dzięki czemu po pewnym czasie będziesz w stanie rozumieć o dużo więcej. Taka forma nauki ma kilka zalet, przede wszystkim w typowym serialu pewne zwroty bardzo często się powtarzają dzięki czemu masz czas na ich utrwalenie, przyzwyczajasz się do głosu danych bohaterów i możesz ich łatwiej zrozumieć po pewnym czasie. Nie zalecałbym notowania każdego słówka, nie ma to za bardzo sensu, a jedynie te, które powtarzają się w miarę często i uczyć się ich z kontekstu. Najważniejsza w nauce języka jest systematyczność, pół godziny każdego dnia będzie o dużo lepsze niż 4h podczas weekendu, dojście do poziomu b2+ zajmuje nawet do 2 lat regularnej nauki, miej jednak na uwadze, że podręczniki czy nauka w szkolę bardzo często nie odzwierciedla rzeczywistości jeśli chodzi o skale rady europejskiej.

Możesz czytać artykułu dostosowane do swojego poziomu np. ze strony https://engoo.com/app/materials/en nie są one bardzo trudne, nawet na wyższych poziomach, ale pozwolą Ci szybko podnieść poziom ponieważ nie ma tam wyszukanego słownictwa, więc wszystko czego się nauczysz będzie raczej użyteczne

Dostosuj sobie poziom materiałów do swojego aktualnego poziomu językowego, dużo więcej nauczysz się oglądając bajki niż serial historyczny. Bardzo dużo osób ogląda świnkę peppe, mnie by to osobiście zanudziło, ale na pewno jest to bardziej efektywne :) Jak nie chcesz oglądać bajek to mogą to być sitcomy jak friends, how I met your mother, gossip girl, sex and the city i wiele innych. Ważne by Cię to interesowało, jeśli sprawisz, że nauka będzie Ci sprawiać radość to efekty przyjdą w miarę szybko

Dużo osób się tu ze mną nie zgodzi, ale nie polecam nauki gramatyki do poziomu B2, jeśli już ma się solidne podstawy w danym języku nauka gramatyki przebiega bardzo sprawnie bo tak na prawdę podświadomie znamy już te zasady, albo przynajmniej widzieliśmy już zdania użyte w taki sposób więc mamy odniesienie, na początku nauki gramatyka jak dla mnie za bardzo miesza i dużo lepiej skupić się na mówieniu i rozumieniu języka. Komunikacja jest najważniejsza :)

Co do efektywnych metod, pamiętaj że wszelkie listy słówek są uważane za bardzo nieefektywne działa to mniej więcej w tej kolejności Listy słówek-słuchanie=czytanie-pisanie-mówienie-tworzenie własnych materiałów.

Do gramatyki polecam książki murphy'ego, są one w języku angielskim jednak gramatyka wytłumaczona jest w bardzo fajny sposób i jest to tak na prawdę tylko zaleta.

Dodatkowo kilka materiałów https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Lwt5Az7C9yd7nvIAdcnV5IsuVeMMHRYF9BieALTGX18/edit?fbclid=IwAR3xQASGCmf7_Aqs92RFqHg9dVXMIvsDymvgnx73AD9zpPuR-x_EToARJRg#gid=1896[tel]Jest to z kursu lingoda, może znajdziesz tu coś użytecznego :) Tematy są podzielone poziomami

Italki.com - Na tej stronie możesz znaleźć native speakera do rozmowy, strona ma dodatkowo bardzo dużą zaletę dzięki społeczności. Jeśli napiszesz coś w notatniku istnieje duże prawdopodobieństwo (Myślę, że około 50%), że jakaś osoba poprawi twój writing. Przy odrobinie wysiłku będziesz w stanie znaleźć również kogoś do wymiany językowej, jest to ciężkie, ale wykonalne :) Ja tego nie robię z uwagi, że mało który native uczy się polskiego, a rozmawiając z kimś kto się dopiero uczy języka ma niski poziom powielasz tylko błędy to już inna historia.

https://forum.language-learners.org- Chyba największe forum językowe, w całości po angielsku można znaleźć tutaj dużo inspiracji i metod nauki języka :) Polecam branie udział w wyzwaniach językowych, zawsze dodatkowa motywacja, która chyba jest najważniejsza. Bez powodu do nauki, ciężko trwać w postanowieniu. U mnie to był wyjazd do Australii, każdy miał swój powód prawdopodobnie.

https://esldiscussions.com/ - Tematy do rozmów :) Jak i wypracowań, osobiście korzystałem z tego żeby podszkolić writing razem z Italki.
edytowany przez arthadel: 20 maj 2019
Bardzo dziękuję za tyle źródeł do nauki
Popieram!
Netflix jest świetny do nauki angielskiego! Ogólnie filmy z angielskimi napisami. Jest kilka portali, które udostepniają filmy z napisami angielskimi za darmo, choć niezbyt legalnie. np. http://www.europix.org/
Cytat: arthadel
Dostosuj sobie poziom materiałów do swojego aktualnego poziomu językowego, dużo więcej nauczysz się oglądając bajki niż serial historyczny. Bardzo dużo osób ogląda świnkę peppe, mnie by to osobiście zanudziło, ale na pewno jest to bardziej efektywne :) .

W bajkach jest dobre to, że są krótkie, cala historia zamyka się w kilku minutach, można sobie obejrzeć szybko w przerwie między innymi zajęciami lub dokładnie przeanalizować kilka razy. Często jest pokazywane na ekranie dokładnie to o czym jest właśnie mowa. Peppa jest dobra bo mówią tak wyraźnie. Znalazłam jeszcze inną fajną bajkę do nauki języka, nazywa się Peep and the Big Wide World. Są na Youtube odcinki z napisami.

Bardziej ambitnie: kanał TED-Ed - krótkie odcinki, napisy, wyraźna wymowa, wybór różnych tematów.
Krótkie historie z życia wzięte, niektóre z napisami: ACTUALLY HAPPENED, storybooth.
Specjalnie do nauki angielskiego: Learn English With TV Series.
Jest też fajna aplikacja na telefon Khan Academy Kids. Przeznaczona jest dla małych dzieci, ale można poznać dosyć zaawansowane słownictwo dotyczące zwierzątek i pojazdów, poćwiczyć czytanie na głos, rozumienie krótkich poleceń ze słuchu.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie