problem ze słuchaniem

Temat przeniesiony do archwium.
Znam około 3000 słów ale mam duże problemy ze zrozumieniem angielskich nagrań. Jak włączam napisy to wszystko rozumiem, i najgorsze że nie mogę wyłapać takich słów jak thing, sad. Nie wiem już co mam robić, chyba się nie nauczę tego angielskiego.
Może ci będzie łatwiej się oswoić z językiem ogladając łatwiejsze do zrozumienia filmy. Google lists several sites with such films. (easy to understand English films)
Nie martw się (a może martw haha) ja znam już wiele wiele więcej słówek, a i tak oglądam filmy z napisami. W telewizji jest bardzo różnie niektórych ludzi rozumiem wg mnie np. Donald Trump mówi bardzo wyraźnie, a innych mam problem zrozumieć czy nawet wychwycić słówka które na pewno znam.
Z gramatyką jestem już na poziomie B2 i chciałbym dobić do C1 czyli Advanced.
Uczę się sam i już zaczynam kolejny język ale tylko podstawy, to co mnie interesuje, i pojęcie o gramatyce. Może jak UK za parę dni wyjdzie z Unii Europejskiej to angielski straci trochę na znaczeniu i nie będzie „must have”. Tak się pocieszam. Bo chyba nigdy nie będę bezproblemowo wszystkich rozumiał.
Poszukaj sobie tematu, który cię interesuje na Youtube tak, żeby były również dostępne napisy dla lepszego zrozumienia nagrania. Filmik kilku minutowy. Oglądnij raz i przetłumacz nieznane słowa. Zrozum o co chodzi. Potem włącz pętlę "loop" prawym przyciskiem myszy i słuchaj tego samego nagrania wielokrotnie. Słuchaj w tle robiąc coś innego oraz świadomie zwracając uwagę co mówią np. leżysz na łóżku z zamkniętymi oczami i się wsłuchujesz. Na następny dzień przejdź do innego filmiku, ale w tym samym temacie, tylko może trochę inne spojrzenie na zagadnienie. Zbierz tak kilka filmów tematycznych na YT i wróć po kilku dniach do pierwszego filmu. Zobaczysz po czasie jak bardzo wzrośnie twoje zrozumienie angielskiego ze słuchu.
Mózg uczy się melodii języka, a nie oderwanych słówek. Do tego uczysz się głęboko na podświadomym poziomie.
Dodatkowo poznaj zagadnienie zawężonego słuchania. To jest ważne dla zrozumienia angielskiego i native speakerów.
https://angielskifluent.pl/blog/zawezone-sluchanie-po-angielsku/

PS. Angielski nie straci na znaczeniu w najbliższym czasie pomimo wyjścia UK z UE, bo angielski stał się językiem internetu, biznesu, przemysłu filmowego i muzyki.
Problem polega na tym, że prawie każde słowo wymawia sie w zdaniu inaczej niż samo. Dlatego należy uczyć się słów z kontekstem w zdaniach. Najlepszą pomocą do tego celu jest program Edgarda "Profesor Henry Słownictwo". Jeśli ktoś nie lubi korzystać z programów komputerowych, to powinien zajrzeć na stronę Preston Publishing. Znajdzie tam mnóstwo materiałów typu Język Angielski, Niemiecki, hiszpański ... w tłumaczeniach".

Można też skorzystać z podręczników beaty Pawlikowskiej "Blondynka na językach". W piwrwszej lekcji każdego z nich jest autorski opis jej metody.