Kiedy Tak sie pisze????

Temat przeniesiony do archwium.
mam pytanie: w jakich przypadkach po slowkach typu *love,enjoy,like,hate etc.* uzywa sie "to+bezokolicznik".
ja zawsze myslalem ze po tych slowkach jest tylko "-ing form" a tu sie okazuje ze nie koniecznie. Wiec prosze o pomoc z wytlumaczeniem.
Thanks in advance :)
a wiec : I like swimming in the sea ( tak w ogole)
I like to swim in the sea (wyjatkowa sytacja np. when I am abroad )
analogiczna sytuacja jest z czasownikami : can't bear/stand, hate, like, love, prefer (mysle, ze enjoy tez mozna pod to podciagnac:))
W dużym skrocie - różnica jest taka: I like to go to the dentist from time to time (bo trzeba czasem spawdzić zęby) i I like going to the dentist (bo mój dentysta jest super facet/babka i lubię te wizyty). Inny przyklad: I hate to write essays (i nikt mnie nie zmusi) i I hate writing essays (nie znoszę pisania wypracowań ale, niestety, ciagle muszę coś pisać). Poza tym, w conditionalach też jest wymagana forma z 'to' - I would love to go with you (co jest raczej oczywiste), ale w zwiazku z tym skrocona odpowiedż na pytanie "Would you... ?" powinna być: I would love TO (go with you), a zdarza się, że to 'TO' gdzieś znika.
Hope t'was helpful :-)
Sieć mi padła i ktoś mnie uprzedził - ale teraz to masz cały słownik :-)
wielkie, wielkie i jeszcze raz wielkie dzieki. Roziazywalem testy do FCe i tam sie natknalem na cos takiego takze teraz bede wiedzial dzieki jeszcze raz