Który język podobny do polskiego

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie!!
Mam pytanie: który język - czeski czy słowacki jest podobny do języka polskiego??
Na Słowacji byłam bardzo dawno temu, więc nie pamiętam. W Czechach w większości można się dogadać po polsku, ale są tematy, w których słówka są inne. Ciężko np. było mi się dogadać jak pytałam za ile będzie obiad, bo za pół godziny miałam wychodzić. Problem był także w McDonaldzie, kiedy to połowa kolejki przede mną kupiła Ice Tea zamiast zwykłej herbaty ;-) Mi się udało kupić zwykłą, bo powiedziałam po angielsku i pokazał mi kilka herbat do wyboru. Nie wiem jak się pisze, ale czyta się "czaj" (herbata), a "horke czaj" to chyba właśnie "gorąca herbata". Przez takie różnice można się czasem pomylić w sklepie, np. zamawiając lody (zmarzlina) "jahodowe" dostajesz bodajże truskawkowe. Już nie pamiętam tych słówek, ale ogólnie dogadać można się dość łatwo ;-)

ps. Wydaje mi się, że czeski i słowacki niewiele się od siebie różnią.
Zdecydowanie bardzie podobny do naszego jest slowacki:)
oloolo, może bys przybliżył/ła czemu tak uważasz??
Czy ktoś mi jeszcze odpowie na moje pytanie??
najbardziej do polskiego podobny jest wlasnie slowacki, dalej czeski. slyszalem jednak, ze w jeszcze blizszym zwiazku z naszym jezykiem pozostaje dolnoluzycki, tyle ze jest juz prawie na wymarciu.
Dziękuję bardzo za wpisy i pozdrawiam!!
Jestem facetem:)
A co do jezyka, to po prostu mialem stycznosc ze Slowakami-oni po swojemu, a ja po polsku i sie naprawde rozumielismy. Z czeskim nie ma juz az tak latwo:)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa