Łatwo, szybko, skutecznie - tylko marzenia?

Temat przeniesiony do archwium.
Ucze sie angielskiego (juz a moze dopiero) 2 lata. Chodze na kurs do EMPiKu, ucze sie sama w domu, probuje czytac ksiazki po ang., ucze sie slowek z prof. Henrym i mam dobra ksiazke do gramatyki. Co jeszcze moge zrobic aby nauczyc sie tego jezyka w przeciagu kilku lat? Jakie cwiczenia gramatyczne moge wykonywac, aby gramatyka nie uleciala mi z glowy (ksiazki przeciez tez sie kiedys koncza)?
Aha mam jeszcze jedno pytanie: ile lat trzeba miec, zeby zdac FCE?
Z gory dzieki za wszelkie odpowiedzi:-)
> Co jeszcze
> moge zrobic aby nauczyc sie tego jezyka w przeciagu kilku lat?
Ja zostałam właśnie gorącym orędownikiem Supermemo :). Poza tym, w zależności od tego, co lubisz robić i jakie umiejętności chcesz rozwijać: próbować słuchać po angielsku radia, oglądać telewizję, czytać np. \"World of English\" czy \"Angloramę\", słuchać anglojęzycznych piosenek, a potem czytać ich słowa, rozmawiać ze znajomymi po angielsku.

> Jakie cwiczenia gramatyczne moge wykonywac, aby gramatyka nie uleciala mi z glowy (ksiazki przeciez tez sie kiedys koncza)?
Zawsze można kupić następną :).

> ile lat trzeba miec, zeby zdac FCE?
Nie ma żadnych ograniczeń. Z tego co zaobserwowałam np. czytając forum, zwykle przystępują do niego licealiści, ew. gimnazjaliści, ale wiek nie odgrywa tu absolutnie ważnej roli! Liczy się ew. to, jak długo się uczysz języka, a przede wszystkim - ile wiesz :).
Dzienks za odp. ;-)
A czy to sluchanie radia czy ogladanie filmow przydaje sie nawet wtedy, kiedy wiekszosci dialogow sie nie rozumie, a wychwytuje sie tylko pojedyncze slowka/zwroty?
po jakimś czasie nie będą to już \'pojedyńcze\' słówka, sama zobaczysz:))
Na to wlasnie licze:D
A ile wy czasu dziennie poswiecacie na nauke jezyka?
Ja cały czas w to wierzę ;DDD. A poważniej: nastawiaj się na zrozumienie konkretnej wiadomości, np. słuchasz wiadomości o jakimś wypadku i próbujesz zrozumieć, czy były ofiary i ile, albo słyszysz, że jest jakaś konferencja międzynarodowa i chcesz się dowiedzieć, z jakich krajów byli uczestnicy. Poza tym warto oglądać filmy z napisami - ale angielskimi! bo przy polskich z reguły \"wyłącza się\" angielski.
>A ile wy czasu dziennie poswiecacie na nauke jezyka?
Ja - różnie. Niestety, nie jestem systematyczna, a i z ilością czasu wolnego bywa różnie. Od czasu jak kupiłam Supermemo jestem dużo bardziej systematyczna - wiem, że zawsze muszę znaleźć tyle a tyle czasu i zrobić tyle a tyle powtórek, nowych słówek itd. Poza tym staram się nie tracić kontaktu z językiem - sporo piszę po angielsku, czytam, oglądam BBC World. Rzecz jest o tyle trudna, że nie chodzę na żadne lekcje angielskiego, a \"szkolny\" system sprawdzianów, zadań domowych itd. zmusza człowieka do pracy. Z innymi językami jest u mnie gorzej, niestety często pracuję \"rzutem na taśmę\".
Tylko skad takie napisy wziasc? ;-)
oglądaj filmy dvd. W większości przypadków można wybrać angielską wersję napisów.
Jeśli oglądasz filmy w divx, to zwykle z Internetu. Namiarów nie podam, bo nie oglądam. Można za to kupić jakieś czasopismo z filmem DVD. Zdarza się, że masz tam do wyboru dwie wersje dźwiękowe - oryginalną i z lektorem i dwa typy napisów - polskie i angielskie. Niestety, mało który film jest wydany tak dobrze, a informacji o sposobie wydania próżno szukać na okładce :(. Byłam kiedyś na stronie internetowej, gdzie wydania \"gazetowe\" filmów były na bieżąco dokładnie opisywane - może ktoś też był i pamięta adres?
Zebym to ja miala :D Ale niestety bieda w kraju panuje;-)
DVD czy filmy? W tej chwili ceny nie są już astronomiczne, napęd DVD do komputera to jakieś 150 zł, film z gazetą może kosztować nawet 5-6 zł, kiedyś dołożyli nawet filmy DVD do \"Gazety Wyborczej\" (2,5 zł), ale nie pamiętam już, jak było z wersją językową.
Niestety ani tego ani tego:D A z kasa u mnie krucho ostatnio. Tawananna a powiedz ty mi od ilu lat ty sie anglika uczysz (tak z ciekawosci pytam).
no to popytaj znajomych czy mają jakies filmy pościągane z sieci i oglądaj. Po kilka razy i najlepiej te które znasz...
Jeżeli masz kablówkę to może masz też BBC Prime, niektóre programy nadawane są z podpisami polskimi, ale pod numerem 888 w telegazecie można włączyć angielskie podpisy. Polecam angielskie, bo polskie tłumaczenie jest słabe.
Jeżeli masz stałe łącze to polecam BBC, w dziale learning English oraz w polskiej sekcji jest sporo materiałów (wręcz mini kursów). Polecam.
Potwierdzam, BBC Prime jest świetne, można znaleźć tam sporo interesujących programów. Tym większa moja frustracja, że nie mam go ani na satelicie, ani w kablówce :(.
Co jeszcze
>moge zrobic aby nauczyc sie tego jezyka w przeciagu kilku lat?

przede wszystkim postaraj się skupić na tym co najbardziej Cię interesuje. Na pewno masz jakieś hobby. Zapamiętywanie słówek przychodzi łatwiej a nauka staje się przyjemniejsza kiedy czytasz lub oglądasz to co lubisz. Jeśli lubisz np filmy to wystarczy wpisać jakiś tytuł do wyszukiwarki.. polecam www.google.pl. i już masz mnóstwo ciekawych stron po angielsku do przeglądania. Jeśli zbyt dużo słów jest niezrozumiałych to polecam słownik internetowy na stronie www.ling.pl, który pozwala na łatwe i szybkie tłumaczenie wyrazów angielskich na stronach www jakie przeglądasz. W taki sposób możesz szybciej przyswoić zwroty, słówka i gramatykę bo masz wtedy większą motywacje do nauki.
\"Aha mam jeszcze jedno pytanie: ile lat trzeba miec, zeby zdac FCE\"

Na to nie ma reguły. Zgłaszają się ludzie od 14 do 60 lat i zdają.

Czytanie książek w języku jest jak najbardziej wskazane, ale język to przede wszystkim mowa, dlatego trzeba przede wszystkim słuchac i powtarzać, słuchać i powtarzać, słuchać i powtarzać, ...

Zanim jednak zaczniesz oglądanie filmów angielskojęzycznych z napisami angielskimi wejdź na stronę www.internetia.pl. Są tam 3 kursy BBC. Przerób English 2000. To 1[tel]miniutowych lekcji ze współczesnego angielskiego.
Później przerób Problem Words. Wtedy bedziesz miała podstawy językowe, które pozwolą Ci oglądać i rozumieć filmy angielskie. Oczywiście na początku nie będzie to łatwe. Niektore filmy będzisz musiała oglądać kilkakrotnie, niejednego nie zrozumiesz za pierwszym razem, ale za rok, dwa bedzie zrozumiały.

Jeśli chodzi o gramatykę zacznij używać programu Profesor Henry - Gramatyka i rozumienie ze słuchu. wykonaj wszystkie zawarte w nim ćwiczenia. Później będziesz mogła sięgnąć do podręczników angielskich.

Powodzenie, trzymam kciuki!
Dzieki za pomoc, nie wiem co bym bez was zrobila;-)
Zamecze was tylko jeszcze jednym pytankiem:
Jak najlepiej uczyc sie gramatyki? Tzn na kursie w EMPiKu przerobilam 5 czasow gramatycznych i chcialabym nauczyc sie szybciej kolejnych, ale sama w domu. Nie wiem czy nie lepiej poczekac az kolejne czasy zostana wprowadzone przez lektorke, a moze samemu tez warto sie ich nauczyc?
Spróbuj z programem Prof. Henry Gramatyka i rozumienie ze słuchu. Znajdziesz w nim ćwiczenia, z których w każdej chwili mozesz przejść do własciwego rozdziału dobrego podręcznika. Możesz też uczyć sie gramatyki angielskiej wspomagając się bazą English Grammar, która znajduje się na płytce Kursu SuperMemo Basic English. Nie ma przy niej interaktywnego podręcznika gramatyki ale ucząc się naćwiczeniach wiele możesz skorzystać.
Ja np. niedawno odkryłam tę stronę; znam dużo angielskich słówek i zwrotów, ale mam problem z ich używaniem, ponieważ łatwo wylatują mi z głowy. Tutaj, dzięki \"nauce słówek\", mogę łatwo przypomnieć sobie te które już znam oraz nauczyć się nowych. Spróbuj i ty, byle regularnie. Poza tym jak widzisz coś ciekawego, to staraj się to opisywać w myślach po angielsku. Np. jadąc autobusem opisuj jakąś interesującą osobę itp. Pomaga!
Temat przeniesiony do archwium.