gorąca prośba-nietypowy przypadek, jak się uczyć?

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie

Mam prośbę - może ktoś z Was pomoże mi rozwiązać mój - dosyć nietypowy jak sądzę - problem.

Angielskiego nauczyłem się w dzieciństwie praktycznie wyłącznie z filmów, telewizji etc. Oczywiście była to wyłącznie "znajomość" rozumienia, bo w owym czasie na co dzień styczności z językiem mówionym nie miałem.
Słówka, rozumienie języka nigdy nie stanowiły problemu - do dziś nie wiem w jaki sposób nauczyłem się, co dane słowo oznacza z samych filmów (bez polskich napisów etc.)

Generalnie uważam (i nie tylko ja) się za osobę, która ma talent do języków - jednak moim problemem jest to, że nigdy nie przykładałem się do nauki gramatyki. Nie potrafię bowiem siedzieć przy książce i wykuwać regułek, czasów etc.

Wszystkie egzaminy w życiu zdawałem "na czuja" zazwyczaj nie osiągałem maksymalnych ilości punktów, ale zawsze było to w granicach 80-90% poprawnych odpowiedzi...

Na dzień dzisiejszy uważam, że rozumiem niemal 100% z tego, co ktoś do mnie mówi, gorzej jest z PŁYNNYM mówieniem (i gramatyką).

Ostatnio mam coraz więcej kontaktów z osobami anglojęzycznymi i postanowiłem jednak coś ze sobą zrobić. Co możecie poradzić komuś takiemu, jak ja?

Czy są jakieś niestandardowe metody nauczania tak, żebym był w stanie ogarnąć (głównie gramatyka + płynne mówienie) bez konieczności kucia na pamięć?

A może polecicie mi jakąś przystępnie napisaną książkę / kurs dla osób takich, jak ja? Mam zapał do pracy i chęć nauki, ze względu na prace nieco mniej czasu, ale obiecuje go znaleźć, bo cel jest dla mnie priorytetowy.

dziękuje za wszelkie sugestie.

pozdrawiam
Bartek
Płynne mówienie zapewni Ci tylko mówienie, to świetnie, że masz kontakt z anglojezycznymi osobami, ćwicz mowe z nimi. Pmiętaj najważniejsze jest to, że się dogadujesz...:)
Ja znam około 20 czasów, ale generalnie używam trzech podstawowych. Może warto pomyśleć o osobie, która by Ci dała kilka lekcji z gramatyki. Teraz ceny nie są wysokie, choć ngielski jak narazie jest najdroższy:(

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa