Nauka "słuchania"

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
Jest jakiś sposób na efektywną naukę "słuchania" po angielsku? 10lat uczę się angielskiego ale nadal mam dosyć duże problemy ze zrozumieniem tekstu w np.: filmach, muzyce. Na tle innych umiejętności - mówienie, gramatyka słuchanie wyapda u mnie naprawdę słabo. polecacie coś?

Pozdrawiam
Nie wsłuchiwać się w każde wypowiadane słowo - łapać "całość".
Próbowałem, lecz czasem jest jakieś 4-5 wyrazowe zdanie bardzo ważne, wszyscy się śmieją (bo było śmieszne) a ja nie rozumiem... Potrzebuję czegoś więcej
Ale nie wiesz dlaczego bylo smieszne. Moze to jakis zart kulturowy albo gra slow czy odnosnik do czegos co wszyscy w Stanach czy Anglii (zalezy skad program) znaja, a Ty nie, no bo jak? Jesli sie nie wychowales w tej kulturze, to trudno ci to bedzie zrozumiec nawet jesli jezyk opanujesz perfekcyjnie.
nie chodzi mi o to że ja nie wiem czemu było śmieszne, tylko nie zrozumiałem co to były za słowa. Chodzi mi o jakiś sposób na umiejętne wychwytywanie zdań i rozumienie słów mówionych.
Tu chyba nie ma jakiegoś sposobu na skróty, po prostu trzeba dużo słuchać.

Piszesz "nie zrozumiałem co to były za słowa". A gdy to samo widzisz na papierze, rozumiesz wszystkie słowa? Bo może po prostu ich nie znasz, wtedy nic dziwnego, ze się zlewają, i trzeba popracować nad słownictwem.

Jeśli znasz słowa, ale i tak ich nie wychwytujesz, proponuję może _przez jakiś czas _ skoncentrować się na jednej wersji angielskiego, np. jeśli wybierzesz amerykańską odmianę, słuchaj tylko CNN (nie BBC), oglądaj filmy amerykańskie (ale nie o raperach), słuchaj amerykańskich lekcji i audiobuków itp. Wydaje mi się, że to powinno ułatwić naukę.
Ja miałem taką metodę, że najpierw słuchałem ładnych nagrań na płytach (nagrania lektorów itd), BBC, CNN i takich innych, gdzie ładnie anglojęzyczni mówili. Moje obecne ćwiczenia polegają na wyszukiwaniu piosenek, gdzie śpiewają/recytują dość szybko i niewyraźnie. Najpierw staram się wyłapać sam słowa/zdania, a potem zestawiam z tekstem i na koniec słucham piosenki patrząc się na tekst. Czy męczące? Owszem, trochę tak, ale za to potem słucham nagrań na płytach i się zachwycam, jak to oni wyraźnie i poprawnie wszystko wymawiają. :P
Myślałem nad radiem BBC, CNN, ale nie wiem gdzie mogę znaleźć taką stację na np.: radiu w mp3. Nie da się prawda? Mama mi mówiła, że za komuny odbierała BBC w Polsce.
Polska sekcja BBC została zlikwidowana w ramach restrukturyzacji.
Spróbuj, może są na stronie bbc.co.uk jakieś podcasty.
BBC ma mnóstwo podcastów (także specjalnych do nauki angielskiego), oraz:
http://www.bbc.co.uk/radio/aod/mainframe.shtml?http://www.bbc.co.uk/radio/aod/
Radio BBC jest bardzo dobrze dostępne w intenecie, ale jak ktoś jest twardzielem i ma radio (najlepiej stare lampowe), to może wieczorami i nocą złapac BBC4 na 198 kHz z Droitwich, oraz BBC World Service na krótkich i średnich. Ale i tak najprościej to się łapie Radio China International, oczywiście po angielsku.

Co do recepty na słuchanie: Po prostu słuchać więcej i więcej...
Tak, kazdy to mowi, ze najlepszym sposobem jest sluchanie ale jak sluchac gdy malo co rozumie sie i nie wiadomo o co chodzi. Czlowiek zniecheca sie wtedy;(
Może słuchasz tekstów, w których jest zbyt wiele słówek/wyrażeń/gramatyki, które masz nie do końca opanowane? Poza tym co innego nauczyć się słówek/wyrażeń osobno, a co innego wychwycić je w zdaniach.
Ja ze wszystkim daje sobie rade tylko te sluchanie;( Nawet w liceum Pan od ang. mowil mi, ze najgorzej mi idzie slushanie i sama czuje to. Wlasnie, co innego sluchac a co innego czytac. Nie mam klopotow z gramatyka. Moze troszke jest wina w slownictwie, to wtedy wina po mojej stronie. Ale gdy nie moge czegos uslyszec a potem pani od listeningu nam to powie to normalnie porazka;( (Ja zrozumiem, a nagrania nie - a przeciez ta sama tresc). Moze za szybko? Nie wiem.
Być może się mylę ale myślę że czas uczenia sie choćby 10 lat języka angielskiego nie jest wykładnią do tego by porównywać że się powinno rozumieć filmy czy słuchać tekstów muzyki.
Ja dopiero "raczkuję" z ang i na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć tak: jeśli się nie zna słówek, zwrotów i wyrażeń angielskich trudno zroumieć cokolwiek.
Może sie uczyć całe życie i nic nie umieć. Dlatego moja rada na tę chwillę jest taka słuchaj tekstów które sa na Twoim poziomie. Nie będzie nic w tym złego jeśli zaczniesz od naprawdę prostych ale dla Ciebie jasnych. Jeśli zaczynasz oglądać filmy z których ni w ząb nic nie umiesz i siedzisz jak "na tureckim kazaniu" to możesz oglądać drugie dziesięciolecie bez rezultatów. Określ swój poziom j. ang i słuchaj swego poziomu. Czasami porywamy sie z motyką na księżyc a to nie tak.
Proponuję codzienną dawkkę słuchania czegokolwiek na swoim poziomie niech to będą choćby proste teksty i próbuj uczyć się słówek codziennie.
Innej rady nie ma samo nie przyjdzie.
Pozdrawiam i życzę radości z nauki tego świetnego języka.
Ps/ a może przeczytałbyś też codziennie jakiś tekst ang???!
Ojeju, a od kiedy jestem chlopakiem?;) Doskonale rozumiem, ze nic nie wchodzi do glowy samo. Ucze sie angielskiego dziewiaty rok i nie zaluje tego:) Mam radosc z tego, a zwlaszcza uwielbiam gramatyke:)Lubie czytac po angielsku, ale nie ksiazki pelne archaizmow:)Jeszcze ich nie znam niestety:( Widocznie podczas mojej nauki w podstawowce,gimnazjum,liceum nie sluchalismy zbyt duzo tekstow i dopiero gdy na studiach mamy te wszystkie umiejetnosci oddzielnie wyszedl moj nie rowny poziom. Ale ja jestem ambitna osobka wiec tak tego nie zostawie:) W dodatku very hard-working:) Tobie tez zycze powodzenia w nauce tego pieknego i ciekawego jezyka:) A przede wszystkim systematycznosci:)
hej, witam wszystkich :)

Ja rowniez chce sie podciagnac z rozumienia tekstow sluchanych. Szukam strony na ktorej mozna pobrac nagrania lektorow i zapisac na dysku twardym. Dzieki temu bedzie mozna je nagrac na odtwarzacz mp3 i sluchac np w autobusie. Jesli ktos zna taka strone to bardzo prosze o linka.

pozdrawiam:
Piotrek
Wpisz w wyszukiwarkę tego forum słowo podcast.
Moim zdaniem sporo można odczytać z gestykulacji, wyrazu twarzy aktora. Już nie raz było tak że nie miałam pojęcia co ktoś powiedział, ale po jego minie można odczytać łatwo, że się nie zgadza.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Business English

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie