problem ze strona bierna

Temat przeniesiony do archwium.
people believe that smith left england last week
smith is believed to have left england last week

dlaczego tak tu jest? zdanie jest w past simple skad sie wzielo present perfect?

heeelp...mam test i nie bardzo rozumiem tego motywu:(((

przyklad z ksiazki advanced language practice by m. vince
może wyjaśnię ci to na przykładzie. :) jakbyś miała takie zdanie: "He left the room.", to strona bierna wyglądałaby tak: "The room was left (by him)". Wtedy używasz "was left" bo chcesz tu powiedzieć, że to pokój BYŁ opuszczony (ktoś go opuścił) W twoim przykładzie chcesz powiedzieć, że to smith opuścił Anglię, a nie że Anglia została opuszczona, stąd to "to have left" :)Zresztą stroną bierną działasz tylko na czasownik "believe" i jak widzisz w obydwóch zdaniach przy tym czasowniku jest czas present simple : believe - is believed. Mam nadzieję że rozjaśniłam :)
mi generalnie chodzi o poznanie zasade zastosowania tego a nie innego czasu.inny przykład:

people thought sue had paid too much--->sue was thought to have paid too much.

rozumiem ze zrobilismy strone bierna z 1 czesci zdania ale czemu akurat w 2 bedzie znow present perfect...
To jest taka konstrukcja pewnej odmiany strony biernej.Podam przyklady.They say he is rich.-He is said to be rich.Ale jesli druga czesc zdania dot. czasu przeszlego to wtedy po 'to' /bo w tej konstrukcji ma byc bezokolicznik z 'to'/trzeba zastosowac forme perfect,bo po 'to'nie moze byc przeszly czas.
tak wiec- They say he was rich- przetworzymy tak- he is said to have been rich.W ten sposob zaznaczamy odniesienie do przeszlosci. i taka sama jest sytuacja jesli w zdaniu podrzednym jest czas past perfect-infinitive po 'to' przybiera postac present perfect. Tak wiec -konstrukcja -he is/was believed to do sth -dot. terazniejszosci,a he is/was believed/thought/said to have done sth- dot.przeszlosci.
ok dzieki troche sie jasniej zrobilo w tym temacie :P

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Programy do nauki języków