PLAN NAUKI - proszę o pomoc

Temat przeniesiony do archwium.
Drodzy forumowicze zwracam się do Was z ogromną prośbą. Jestem osobą po 30-tce, która uczyła się już kiedyś języka angielskiego. W tej chwili muszę go się nauczyć, tak aby móc w miarę swobodnie funkcjonować w anglojęzycznym środowisku. Myślę,że przydałaby się nauka od początku (dawno nie miałam kontaktu z angielskim). Chciałabym się uczyć samodzielnie. Posiadam dużą bazę własnych materiałów oraz możliwość zdobycia innych. Proszę bardzo serdecznie o ułożenie intensywnego (bardzo intensywnego) planu nauki z następujących materiałów. Nie mam nikogo do kogo mogłabym się zwrócić. Oto te materiały:
SŁOWNICTWO:
M. Cieślak “Repetytorium maturalne 1 i 2 + 5 CD” Wagros 2006r.
S. Redman „English Vocabulary in Use pre-intermediate & intermediate +CD” Cambridge 2007r.
Słownik angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim „Oxford Wordpower z CD” 2004r.
GRAMATYKA:
L.L. Szkutnik „Gramatyka języka angielskiego” PWN 2005r.
B. Jasińska, J. Jaślan, M. Woytowicz-Neyman „ Język angielski. Repetytorium gramatyki z ćwiczeniami” PWN 1996r.
A. Prejbisz, B. Jasińska, St. Kryński „Gramatyka angielska w ćwiczeniach” PWN 1989r.
R. Murphy „English Grammar in Use-intermediate with answers + CD” Cambridge 2006r.
J. Dooley, V. EvansGrammarway 4 with answers” Express Publishing 2006r.
Donata Olejnik “Repetytorium gramatyczne”
MULTIMEDIA:
Profesor Henry: Słownictwo 1&2 3&4; Gramatyka; Rozumienie ze słuchu
EuroPlus Angielski z Cambridge,
Rozmówki angielskie z Supermemo + książeczka
SAMOUCZKI:
Audiokurs „English for you” wydawnictwa http://www.edgard.com.pl/
Henryk Krzyżanowski “Angielski w 3 miesiące dla początkujących” z CD + Supermemo – wydawnictwo www.pons.pl
„Współczesny kurs dla początkujących” z CD wydawnictwa Langenscheidt
„Angielski. No problem! dla początkujących” z nagranymi słówkami i czytankami w mp3, ale bez supermemo
Irena Dobrzycka, Bronisław Kopczyński „Język angielski dla początkujących”
z CD – wydawnictwo Wiedza Powszechna
Oczywiście nie posiadam wszystkich tych programów, ale jestem w stanie je zdobyć(pożyczyć oraz kupić - nie bedzie z tym problemu). Ale jak ułożyć palan nauki, miotam się. POMOCY!
Czy ktoś pomoże?
Wiesia, to ty powinnaś wiedzieć na co masz zwrócić uwagę, czy na mówienie, czy na pisanie, i jakie inne sprawności podszkolić. Zależy jeszcze na jakiej zasadzie chcesz się posługiwać. Najlepiej idź do jakiegoś native'a lub nauczyciela ang, niech Cię sprawdzi , i on Ci powie, bo tak to trudno ułożyć. Większość książek masz z gramatyki, do tego przydało by CI się jakieś książki na rozumienie ze słuchu .
Ale jak znaleźć kogoś dobrego w Gdyni, zupełnie nie mam pojęcia, a na ogłoszeniach nie bardzo można polegać
Na początek może zaznaczę, że nie zajmuję się raczej nauczaniem języka. To poniżej to uwagi może nie laika, ale kogoś, kto ma na temat nauczania tylko trochę wiedzy.

> Chciałabym się uczyć samodzielnie.

O ile nabycie umiejętności związanych z rozumieniem jest do zrobienia samodzielnie, o tyle wypowiadanie się w obcym języku to już inna bajka (a do funkcjonowania w anglojęzycznym środowisku jest to właściwie niezbędne). Choćby dlatego, że trudno samemu ze sobą rozmawiać – sami sobie raczej nie zadamy żadnego naprawdę zaskakującego pytania ani nie będziemy się w stanie nie zrozumieć. :-) Podobnie trudno jest się nauczyć pisania. Wyobrażam sobie, że ktoś się rozwija przy niewielkiej pomocy innych, ale to zajęłoby prawdopodobnie masę czasu. Kurs intensywny robiony samotnie mógłby się może powieść w przypadku osoby o kosmicznych zdolnościach językowych, ale to jest moim zdaniem wyjątek od reguły.

Co do planu nauki – mam wrażenie, że pewnym problemem jest cel jaki sobie założyłaś. On nic nie mówi o tym, czego będziesz potrzebować. Bo co to znaczy „w miarę swobodnie funkcjonować w anglojęzycznym środowisku”? Warto ustalić konkretnie – co powinnaś umieć powiedzieć, co napisać, co zrozumieć ze słuchu, a co przeczytać (i co nie jest Ci wcale potrzebne). W osiągnięciu takiej większej jasności też może pomóc rozmowa z drugim człowiekiem.

Druga sprawa – podejrzewam, że najlepiej plan nauki ustala się w cztery oczy, mając jakąś możliwość wyczucia ile umiesz, co sprawia Ci większą, a co mniejszą trudność. Ile masz czasu, w jakim tempie się uczysz i tak dalej. Jest dużo indywidualnych cech, które mogą wpłynąć na tok nauki, a które raczej trudno będzie komukolwiek przewidzieć na podstawie tak lakonicznych informacji, jakie podałaś. A nawet tak ustalony plan, może przecież podlegać poważnym korektom w trakcie nauki, czego jednorazowa porada przez Internet zupełnie nie jest w stanie objąć.

Podsumowując – wydaje mi się, że najrozsądniejszym sposobem nauki byłoby robienie tego pod czyimś „nadzorem” – uczyciel może wtedy na bieżąco pilnować co i jak, pomagać Ci i reagować na powstające w trakcie nauki potrzeby. W dużo krótszym poście do tego samego wniosku doszedł Łukciu. :-)

PS. Jeżeli nie chcesz polegać na ogłoszeniach, to może dowiedz się, czy Twoi znajomi lub bliscy mogą kogoś fajnego polecić? Gdynia to przecież nie jest miejsce, w którym wrony zawracają – powinno tam być sporo dobrych fachowców. :-)

Pozdrawiam i życzę powodzenia
J.
Jeśli uczyłaś się już angielskiego kilka lat temu i teraz pragniesz wrócić do nauki polecam Ci pozycję z Wydawnictwa Edgard "Angielski dla wiecznie początkujących, składa się na nią podręcznik, 7 płyt CD, w tym jedna z programem do nauki słówek "Vocabulary trainer". Przerobienie tego materiału pozwoli Ci zrobić plan nauki na dalszy okres. Teoretycznie, przynajmniej w/g autorów, jest to materiał na 6 tygodni nauki, ale jeśli zastosujesz wolniejsze tempo i poświęcisz na to pół roku, będziesz lepiej przygotowana do dalszej nauki.

Na temat nauki płynnego mówienia pisałem dziś w innym wątku.

Życzę sukcesu.
Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy zechcieli mi pomóc. Szczególne podziękowania dla Pana Bejotki. Pozdrawiam
[wpis usunięty]
Zgadzam się z opinią, że nauka języka tylko z podręczników może byc nudna, ale jest konieczna. Warto jednak po osiągnięciu pewnego poziomu zaawansowania sięgnąć po książki. W tym celu proponuję zacząć do książek wymienionych na stronie

https://www.ang.pl/Ksiazki_po_angielsku_FCE_74718.html

Szczególnie polecam te, których (współ)autorem jest Dr Jemielniek.
Pomaga ogladanie filmow z polskim lektorem z napisami angielskimi, lub angielskich filmow z napisami angielskimi. Bedziesz ciekawa co sie dzieje i zarazisz sie nauka jezyka. Pozatym, spotkalem sie na tym forum ze slowem FISZKI, ze masz na jednej stronie karteczki slowo angielskie a na drugiej polskie znaczenie, to jest jakas gra, nie gralem w nia, moze ktos na forum wie cos na temat tej gry i wyjasni.
Bardzo dziękuję za cenne podpowiedzi.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa