wymowa "the" - wyjątki

Temat przeniesiony do archwium.
Zwykle jezeli wyraz zaczyna sie na samogloske to przedimek okreslony czytamy jako "di" , a jezeli pierwszą literą jest spolgloska to jako "de". Sa jedanak wyjatki np. w "the United States" , "the universe" , "the university". Te wyrazy w wymowie podobno zaczynaja sie na "non-vowel sound". Co to sa "non-vowel sounds"?
spolgloski

te wyrazy zaczynaja sie na /j/. wymow je i uslysz to sama.
Nie kieruj sie pisowqnia tylko wymowa
Jak zawsze znajdzie się wyjątki :)

"However we use THE -
(...)
* when we want to emphasise that the person we are referring to is the most famous person with that name. Used this way, THE is stressed and pronounced /ði:/

- Do they mean the Ronald Reagan, or someone else?"

Martin Hewings, "Advanced Grammar in Use", 2nd edition, Unit 46, strona 92, punkt B
Nie powiedziałbym, że jest to jakiś szczególny wyjątek. W tym wypadku wymawiamy 'the' jako '/ði:/', gdyż akcentując jakiś wyraz, musimy użyć jego formy mocnej. A formą mocną 'the' jest właśnie '/ði:/'.
Nie jestem do końca przekonany, ale myślę, że warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Po wymowie długiego 'i:' przed samogłoskami zachodzi konieczność wtrącenia łącznika 'j', więc chyba automatycznie w połączeniu z innymi wyrazami stworzy się zlepka '/ði:j/' ze skróconą o połowę wymową długiego 'i:'.
Specjalistą w dziedzinie fonetyki nie jestem, aczkolwiek wydaje mi się, że jest dokładnie tak, jak napisałem.
tak jest ^^

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie