rozwiązanie konkursu wiedzy o USA i UK

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 70
poprzednia |
Kilka słów o konkursie

Zakończyliśmy nasz pierwszy 'pionierski' konkurs. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć w nim udział (ponad 700 osób!!!). Znacie już swoje wyniki. My też. ;-) Potrzebujemy jeszcze kilku dni żeby po raz ostatni przejrzeć Wasze odpowiedzi i przeprowadzić losowanie wśród tych z Was, którzy zebrali największą liczbę punktów.

Jak w każdym konkursie musieliśmy przyjąć kryteria poprawności odpowiedzi. Uznaliśmy, że zasada uznawania odpowiedzi według pojawiających się w nich 'key words' będzie najrozsądniejsza. Wasze wpisy jednak nas zaskoczyły.

Udawało Wam się 'wyszperać' takie informacje, że w niektórych pytaniach trzeba było rozszerzyć zakres odpowiedzi uznawanych za poprawne, np. lokalne nazwy Mt. McKinley, mniej lub bardziej dokładny adres na Pudding Lane, czy chyba wszystkie możliwe określenia na londyńskie City.

Na kilka pytań odpowiadaliście opisowo, chociaż wydawało nam się, że można to 'załatwić' jednym, dwoma słowami. Rekordzistą tutaj okazało się pytanie o Yellow Kid i MI6. Wywiad Jej Królewskiej Mości okazał się zresztą skutecznie zakamuflowany samą nazwą, bowiem owo 'I' kilkakrotnie zamieniło się w podstępną jedynkę i - jako eM-szesnaście (M16 Eagle Nebula - Mgławica Orzeł) - cały brytyjski secret service leciał w kosmos... James byłby pewnie wstrząśnięty... (ale nie zmieszany ;-) )

Spróbuję, pokrótce, wyjaśnić dlaczego NIE zaliczaliśmy niektórych odpowiedzi.


Q8 [USA]
Devil's Island, które pojawiało się w odpowiedziach dość często jest nazwą więzienia na Gujanie Francuskiej. Alcatraz czasem było nazywane America's Devil's Island lub Uncle Sam's Devil's Island jeśli chciano podkreślić wyjątkowy rygor tam panujący. Zaliczaliśmy odpowiedzi, w których była dodana informacja, że chodzi o amerykański odpowiednik.

Q11 [USA]
Pytanie o Waszyngton i rzekę. Nie pojawiła się w pytaniu bezpośrednia informacja czy chodzi nam o stan czy o stolicę, ale samo sformułowanie pytania powinno wyjaśnić tę kwestię. 'Nad jaką rzeką leży Waszyngton?' Stan jest trochę za duży, żeby mógł nad jakąś rzeką leżeć, rzeka może przepływać przez stan...

Q19 [USA]
Najbardziej wysunięte na południe miasto USA. Dużo odpowiedzi, różnych. Szkoda, że były zgodne z pytaniem tylko do połowy. Bo reszta pytania brzmiała: 90 mil od Kuby. A to raczej eliminowało miasta na Hawajach ;-) Są zdecydowanie dalej. Nie uznawane były też odpowiedzi Conch Republic czy Florida Keys - rejon się zgadzał ale chodziło o nazwę miasta.

Q23 [USA]
Podobny problem pojawił się w tym pytaniu - pytanie brzmiało 'jaki był termin utworzony od nazwiska' a nie 'jak brzmiało nazwisko senatora obsesyjnie tropiącego komunistów w USA'. Nie pytaliśmy ani o nazwisko ani o określenia tego okresu w historii USA - więc odpowiedzi 'McCarthy' czy 'red scare' nie były zaliczane.

Q32 [GB]
Za nieuznawanie odpowiedzi Hyde Park pewnie mogę się spodziewać małego linczu, ale postanowiłam być twarda ;-) Hyde Park i Kensington Gardens są całkiem oddzielnymi parkami (pomimo tego, że chodząc po jednym, można się nawet nie zorientować, że się właśnie przeszło do drugiego). Są 'liczone' jako oddzielne parki, mają osobne wejścia i żaden londyńczyk nie potraktuje ich jako 'jedno i to samo'. A Piotruś Pan na postumencie ze zwierzątkami stoi sobie właśnie w Kensington Gardens.

Q38 [GB]
Ha! Dwa imiona się pojawiały: Grendel i Beowulf. Oba mogą brzmieć równie strasznie ;-) ale potworem był jedynie Grendel. Co prawda ustaliliśmy w redakcji, że męska część społeczeństwa może być sklasyfikowana jako potwory ;-) ale tym razem jeszcze nie uznawaliśmy tej odpowiedzi. Beowulf był młodym, pięknym, silnym, dzielnym :-P wojownikiem, który uratował ludzi od nękającej ich krwiożerczej bestii (to właśnie Grendel) a Wy go od potworów...

Q39 [GB]
W tym pytaniu chodziło o określenie The Black Death. Nie zaliczaliśmy odpowiedzi The Great Plague dlatego, że tak określa się zarazę z lat 1665-6. Nie zaliczane były także odpowiedzi z których wynikało, że traktujecie te dwie nazwy jak synonimy. Podawaliście jedną nazwę, a w nawiasie lub po przecinku, drugą.


Poza tym:

Dużo odpowiedzi niestety przepadło przez spelling. Walnie przyczynił się to tego między innymi ów niesławny senator ;-) z wariacjami od nazwiska, ale także zwykłe, niedokładne wpisywanie haseł. Jeśli pojawił się błąd w 'słowie kluczu', to odpowiedź przepadała.

Nie zaliczaliśmy wpisów typu 'wybierzcie sobie' czyli takich, w których podane były na przykład trzy różne nazwy - jedna poprawna, dwie błędne. Jeśli zdarzało się, że wypisane były różne nazwy ale rzeczywiście będące synonimami, odpowiedź była uznawana.

Tyle mojego konkursowego komentarza. Mamy nadzieję, że przede wszystkim dobrze się bawiliście, że może się czegoś nauczyliście ;-) lub po prostu mogliście sobie pewne rzeczy przypomnieć.

Wielkie dzięki dla tych wszystkich osób, które w trakcie trwania konkursu zgłaszały swoje uwagi do pytań - była to nieoceniona pomoc w 'wyprostowaniu' tych pytań, które mogły zabrzmieć niejasno, a na które sami nie zwróciliśmy uwagi.

Wszelkie pytania czy reklamacje proszę kierować pod adres [email] Ostateczny termin rozpatrywania reklamacji to niedziela, 17 października.

Ewa
Tak z czystej ciekawości....
ilu osobom udało się odpowiedzieć w 100% bezbłędnie?
:)
ja mogę powiedzieć, że wyrżnęłam się na takiej głupocie, że yyhhh :}
no i 97 proc. :)
zawsze się człowiek wyrżnie na głupocie prawda?
czasami na niejednej:PPP

chociaż w jednym przypadku moja 'ślepota' mnie rozwaliła... chyba przeczytałam w pytanie 'when', a było 'where'.......
podam statystyki konkursu za kilka dni, po przerobieniu Waszych 30 000 odpowiedzi ;)
Spoko, też pomyliły mi się rejony Am. Płn. - alaska z kalifornią - drobiazg :))
Bardzo jestem ciekawa ogólnych wyników... I w sumie się cieszę, bo biorąc pod uwagę moją nieuwagę i dość zamierzchłe kontakty z historią/kulturą US/GB, nie poszło najgorzej :)
a ja naiwna myślałam, ze macie jakis super system, co to przemieli i wypluje gotowe :)
ooo...widzę, że naiwnych więcej;))
i tak jest, ale musimy odczekac na ewentualne reklamacje itp :)
Amused, chyba już wiem, dlaczego masz problemy ze wstawaniem przed 9.00 :P
:)))

ehhh, wiesz...na imprezie byłam.
jutro (znaczy się dzisiaj) to ja dopiero będę miała problemy po tej mieszance ginowo-baileysowo-absolutowo-martin(iowej;).

A konkurs był fajny prawda?
Ja reklamować nie będę bo się ze wszystkim zgadzam. Również z tym, że jak sie czasami jest gapą....no to trudno:)))

A konkurs był bardzo symptyczny:)))
Prawda! Nawet się kilku ciekawych rzeczy dowiedziałam :o
Np. że Bruce Springsteen to 'The Boss'? Dziwne...
Więcej takich konkursów :) Idealna sprawa na odświeżenie wiedzy, sprawdzenie swoich informacji i poszperanie w poszukiwaniu odpowiedzi :) Pozdriawiam serdecznie i czekam na werdykty ;)
ja się wyrżnąłem na tym nieszczęsnym piotrusiu panie :P no i za bossa uznałem prezydenta usa. ale 97% mam.
ja mam po 97% o Anglii i USA. Piotruś Pan i rodzina Mormonsów zrobili mi figla :P
Ja też się świetnie bawiłam, ale oczywiście popełniłam głupie błędy... :)
Sprawdzałam chyba 1000 razy, a i tak tych błędów nie zauważyłam :)

W Wielkiej Brytanii, miałam 3 błędne odpoweidzi, w tym dwie! :( to były literówki, bo normalnie byłyby poprawne... Bu... co za pech... :( Ale co tam, to jednak czegoś uczy :)
Ale z tą trzecią odpowiedzią to niestety pech przy wybieraniu. Nie wiedziałam czy 'the owner of the first English printing press' to William Caxton czy William Clowes. Tak sobie strzeliłam na drugiego... I oczywiście to był pechowy strzał :) Noi w ten sposób mając 3 błędne odpowiedzi z Wielkiej Brytanii mam 90% :(... hihi :)
No ale z USA poszło mi naprawdę dobrze... 100% :) To mi poprawia humor :)

Życzę wszystkim powodzenia i szczęścia przy losowaniu nagród :)
I pozdrawiam wszystkich, którzy jak ja świetnie się bawili biorąc udział w tym naprawdę ambitnym konkursie :)
Powiedzcie mi jak sprawdzacie, ile macie dobrych odpowiedzi - zapisaliscie sobie na kartce i porownujecie, czy tez to wyskakuje na stronie konkursowej, np. na czerwono? Bo ja mam wszystko niebieskie i nie wiem, czy powinnam sie cieszyc...
mam takie małe pytanko: czy obok poprawnych odpowiedzi powinny pojawić się też moje? Bo ja widze tylko poprawne odp więc trudno mi je skonfrontować z własnymi odp. bo niedokońca pamiętam co tam powpisywałam.

Naprade świetny konkurs. Oby więcej takich.
niestety, byłam kurczę pewna ze to M16 a nie jakieś MI6 (co za róźnica w końcu :) i napisałam że to gun albo jakaś NEbula. Cieniutko..
ODPOWIEDŹ DO SMOKE I DO UŚMIECHNIĘTEGO GOŚCIA :)

Musicie nieuważnie patrzeć. Jak jak się zalogowałam, to normalnie w ramkach tak jak wcześniej miałam swoje odpowiedzi czarnym druczkiem, a zawsze u góry większą czcionką na niebiesko to prawidłowa odpowiedź. Natomisat na samym dole w danej ramce pod spodem pisze małymi literkami czy odpowiedź została zaliczona czy też nie. Jeśli nie to pisze to kolorem czerwonym.
Na samym dole pisze ile procent macie dobrze i podana jest liczba odpowiedzi poprawnych na wszystkie możliwe :)

Mam nadzieję, że zrozumieliście co napisałam... :) A jak nie to przejrzyjcie dokładnie stronkę z konkursem :)

Pozdrowionka :)
prosze sie zalogowac :-)
ooo to ciekawe ja nie widze nic oprócz poprawnych odp.
Już wystosowałam odpowiednie pismo (czytaj:mail0 do redakcji z zapytaniem: O co chodzi?. Mam nadzieje, że wszystko się wyjaśni.
Z pytań o UK to wydaje mi się ze wszystko mam dobrze ale z USA doprawdy nie pamiętam.
Pomimo wszystko konkurs był naprawde ciekawy i dużo nowych info nabyłam.
zaloguj się - wtedy wszystko widać lepiej :o
jestem zalogowana i nadal nie ma moich odp.
Oj, to przepraszam! W takim razie dziwna sprawa...
Smoke, może faktycznie WSZYSTKO masz dobrze? ...i dlatego tylko poprawne odpowiedzi widzisz.
:)))
nie, napewno nie. Z USA mam wątpliwości co do kilku pytań (7,10,25).
ach, coś mi się wydaję że będą problemy, ja raczej nie mam szczęścia co do konkursów i tym podobnych. ale trudno. grunt, że była dobra zabawa.
Mozesz jeszcze sprobować sil w Trainspottingu - wynik jest zawsze tego samego dnia :)

A na Twojej stronie konkursu powinno być widać pytanie, poprawną odpowiedź na niebiesko, Twoją odpowiedź w polu (tak jak wpisywaliśmy) oraz formułkę "Twoja odpowiedź została zaliczona". Albo w wersji pesymistycznej "Twoja odpowiedź NIE została zaliczona".
o widze, że również podróżujesz pociągiem po Anglii.
fajny konkurs, podoba mi się formuła.
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 70
poprzednia |

« 

CAE - sesja letnia 2004