Uprawnienia laureatów Olimpiady J.A.

Temat przeniesiony do archwium.
Chciałabym się dowiedzieć gdzie się mogę dowiedzieć co mi właściewie daje ten tytuł i co za różnica czy miejsce pierwsze czy trzynaste? Miałam się dowiedzieć rok temu, ale jakieś niekompletne informacje, a poza tym stwierdziłam, że to sie wszystko jeszcze pięć razy zmieni...ale teraz zaczynam myśleć poważniej o rzeczach typu..Uniwersytet Carski itd ;)

Więc....wiecie? Jakie kierunki zwalniają z egzaminów itd? Ale tak...*ahem* aktualnie, bo ja wiem, że gdzieniegdzie jest napisane, że w ogóle nie musisz nic robić tylko wchodzisz i jesteś! :o
No nie, obudźcie się!
Tytuł laureata, podobnie jak tytuł finalisty, daje szóstkę na koniec danego roku i maxa z matury i więcej uprawnień odnośnie zwolnień na uczelniach.
To ostatnie jednak zależy od konkretnej uczelni i konkretnego kierunku, który Cię interesuje, czasem im wystarczy finalista (niektóre anglistyki), czasem laureat, niezależnie od miejsca (dawniej np. anglistyka lub zwolnienie z egzaminu z ang. na lingwistykę stosowaną na Uniw. Warszawskim, nie wiem, jak jest teraz), czasem laureaci punktowanych miejsc (np. MISH na UW - miejsca 1-6);
w każdym razie trzeba to sprawdzać konkretnie, bo sama uczelnia sobie ustala, co i jak uznaje.