Olimpiada 2012/2013

Temat przeniesiony do archwium.
91-120 z 218
Ja zapewne w tym roku nie przejdę, za to już w te wakacje zaczę sobie o tej kulturze czytać systematycznie po trochę, bo kiedy się uczę teraz w dużych 'porcjach', wszystko się miesza i nie bardzo to wychodzi. W tej chwili rozwiązuję Testy Olimpiady Języka Angielskiego i uczę się odpowiedzi do pytań z kultury, bo zauważyłam, że często pojawiały się w poprzednich edycjach właśnie z tej książki z 1-2 albo więcej, a to zawsze trochę pkt więcej, które mogą zdecydować o kwalifikacji do ustnego. Chyba ogółem obiorę strategię rozwiązywania testów z kultury i uczenia się w ten sposób do niej. Najbardziej ubolewam, że książka Romana Ociepy, 'UK at a Glance', nie ma jeszcze odpowiednika USA. Tam jest wszystko i czyta się dosyć przyjemnie. I te testy po każdym rozdziale... Ktoś posiada?
EDIT: Właśnie znalazłam http://i.factmonster.com/images/pdf/quizzes/july4-trivia-adult.pdf i chyba aż idę to wydrukować, świetne imho!
edytowany przez symbolic1: 09 sty 2013
Przeszłam pierwszy i ostatni raz - klasa maturalna niestety.
Przeszłam z wynikiem całkiem ok. Tylko teraz trochę zaczynam panikować widząc, ile zrobiliście na II etap, nie mam pojęcia za co się zabrać. Lektury mam przerobione 3/5, bo biorę jeszcze wiersze, nie wiem jak się wziąć za kulturówkę. Macie jakieś strony prócz wikipedii, gdzie jest to wszystko opisane w miarę przystępny sposób?
Osobiście najbardziej się boję testu luk, nijak mi to nie chce iść.
Czy ktoś z tych bardziej zaprawionych w boju może powiedzieć jakie pytania dostaje się na ustnym? :)
Mi zadali trzy pytania: najpierw miałam powiedzieć coś o sobie, potem z moich lektur kobieta z komisji wybrała jedną i kazała mi po prostu o niej opowiedzieć, a na końcu miałam wymienić i/lub opisać jakieś dowolne duże miasta w USA. Wiem, że niektórzy mieli też pytania typu 'jaka jest różnica między Canadą angielsko i fracuskojęzyczną'.
To, co mogę poradzić, to opanowanie paniki:) Podejrzewam, że na większość pytań można poprawnie odpowiedzieć mając nawet najbardziej ogólną wiedzę. Oczywiście, dużo zależy od komisji. Ale jak dla mnie spokój jest kluczem:)
Dzięki :)
Nic, wracam do nauki, będę się starać ogarnąć jak najwięcej.
No i powodzenia wszystkim :)
Cytat: AlwaysCarryATowel
Osobiście najbardziej się boję testu luk, nijak mi to nie chce iść.

Mnie tak samo, ale z tego co wiem, nie chodzi o odtworzenie klucza, jeśli ma to sens, to uznają - przynajmniej tak pisze Krzyżanowski w jednej ze swoich książek. Ja przeżywam właśnie kryzys motywacyjny po wczorajszym wałkowaniu z nauczycielem budynków, 'sławnych' miejsc i stanów USA - chyba się załamał ;). Muszę jeszcze sobie przypomnieć wszystkie lektury, ale też niezbyt skora jestem do tego, bo wątpię, że przejdę pisemny.
Takie pytanie, właśnie do tych 'zaprawionych w boju': Czy pytania z lektur są bardzo szczegółowe, trzeba streszczać i wszystko pamiętać, czy raczej trzeba przekazać esencję, jakąś naukę, przekaz, który ta książka niesie?
Cytat: symbolic1
z tego co wiem, nie chodzi o odtworzenie klucza, jeśli ma to sens, to uznają - przynajmniej tak pisze Krzyżanowski w jednej ze swoich książek.

Teoria teorią, miejmy nadzieję, że się jednak sprawdzi. Jeśli nie, to mamy troszkę problem :)
Wie ktoś jak wygląda kwaterowanie? Mieszka się z ludźmi z różnych miast, czy dają pokoje mniej więcej regionami? Jadę jako jedyna ze szkoły, jeśli nie z miasta. W ogóle mnie to wszystko trochę przeraża...
Cześć, jakoś tak wyszło, że dopiero parę dni temu dowiedziałam się, że przeszłam. Jak na razie przeczytałam tylko dwie z tych podanych lektur, teraz pracuję nad historią UK i US. Powiedzcie mi, czy opłaca się w ogóle podchodzić do tego drugiego etapu? Boję się, że tydzień nie starczy mi na opracowanie tej całej części kulturowej. Czy na ustnym oni zadają jakieś szczegółowe pytania, czy bardziej ogólne?
Oczywiście, że warto podchodzić. To unikalna szansa.
To wszystko zależy od okręgu, w niektórych zadają mniej, w innych bardziej szczegółowe pytania. Jednak trzeba pamiętać, że bez gramatyki nie ma ustnego, tak więc na tym trzeba się ogromnie skupić. Jeśli nie masz z tym problemu, to dobrze, to na ustne tematy da się odpowiedzieć bez przygotowania, jeśli masz elementarną wiedzę i odrobinę szczęścia.
Witam wszystkich. Ja osobiście podszedłem do tej olimpiady raczej na luzie, znam swoje możliwości i wiem, że kulturówka najprawdopodobniej mnie rozwali, obali i dobije szpadlem. Mam jednak pewien problem. Otóż od paru tygodni robię sobie testy z gramatyki, ogólna taka powtórka, i na ten tydzień zaplanowałem sobie czytanie lektur. A tu zonk. Strona WSJO leży. I tu pojawia się moje zasadnicze pytanie: Czy ktoś z tu obecnych dysponuje może pełnym spisem lektur? Byłbym niezmiernie dźwięczny
Cytat: Badok
Strona WSJO leży. I tu pojawia się moje zasadnicze pytanie: Czy ktoś z tu obecnych dysponuje może pełnym spisem lektur? Byłbym niezmiernie dźwięczny

U mnie WSJO działa normalnie.
Literatura angielska

• Martin Amis London Fields (Pola Londynu)
• Sebastian Barry Secret scripture (Tajny dziennik)
• A.S. Byatt The Children’s Book
• Julian Barnes Arthur and George (Artur i George)
• Angela Carter Wise children (Mądre dzieci)
• J.M Coetzee Waiting for the Barbarians (Czekając na barbarzyńców) or Disgrace (Hańba)
• Wilkie Collins The Woman in White (Kobieta w bieli)
• Kiran Desai The Inheritance of Loss (Brzemię rzeczy utraconych)
• George Eliot Middlemarch ( Miasteczko Middlemarch)
• Ann Enright The Gathering (Tajemnica roku Hegartych)
• John Fowles The Magus (Mag)
• Elizabeth Gaskell Cranford (Panie z Cranford)
• Ted Hughes selected poems (not less than three)
• Kazuo Ishiguro Never let me go (Nie opuszczaj mnie)
• Hanif Kureishi The Buddha of Suburbia (Budda z Przedmieścia)
• Doris Lessing The Golden Notebook (Złoty notes)
• Daphne du Maurier My Cousin Rachel (Moja kuzynka Rachela) lub Rebecca (Rebeka)
• Iris Murdoch The Black Prince (Czarny książę)
• Ian McEwan On Chesil Beach (Na plaży w Chesil)
• Andrew Motion selected poems (not less than three)
• VS Naipaul A Bend in the River (Zakręt rzeki)
• Salman Rushdie The Enchantress of Florence (Czarodziejka z Florencji)
• Lionel Shriver We need to talk about Kevin (Musimy porozmawiać o Kevinie)
• Zadie Smith White Teeth (Białe zęby)
• Muriel Spark The Prime of Miss Jean Brodie (Pełnia życia panny Brodie)
• Colm Tóibín Brooklyn (Brooklyn)
• Derek Walcott selected poems (not less than three)
• Sarah Waters Night watch (Pod osłoną nocy) lub Fingersmith (Złodziejka)
• P.G. Wodehouse The Code of the Woosters (Dewiza Woosterów)
• Virginia Woolf A Room of One’s Own (Własny pokój)

Literatura amerykańska

• Paul Auster The New York Trilogy (Trylogia nowojorska)
• Willa Cather My Antonia (Moja Antonia)
• Kate Chopin The Awakening (Przebudzenie)
• e.e. cummings selected poems
• Don DeLillo Falling Man (Spadając)
• Junot Diaz The Brief Wondrous Life of Oscar Wao (Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao) lub Drown (Topiel)
• Emily Dickinson selected poems
• Jennifer Egan A Visit from the Goon Squad (Zanim dopadnie nas czas)
• Jeffrey Eugenides Middlesex (Middlesex)
• F. Scott Fitzgerald Tender is the night (Czuła jest noc)
• Jonathan Franzen The Corrections (Korekty)
• Henry James The Portrait of A Lady (Portert damy)
• Denis Johnson Tree of smoke (Drzewo dymu)
• Jack Kerouac The Dharma Bums (Włóczędzy dharmy)
• Jhumpa Lahiri Unaccustomed Earth (Nieoswojona ziemia)
• Harper Lee To Kill A Mockingbird (Zabić drozda)
• Cormac McCarthy The Road (Droga) or Blood Meridian (Krwawy południk)
• Claire Messud Emperor’s Children (Dzieci cesarza)
• Arthur Miller Death of A Salesman (Śmierć komiwojażera)
• Toni Morrison Beloved (Umiłowana) or A Mercy (Odruch serca)
• Annie E. Proulx The Shipping News (Kroniki portowe)
• Adrienne Rich Diving into the Wreck
• Philip Roth American Pastoral (Amerykańska sielanka)
• Richard Russo Empire Falls (Koniec Empire Falls)
• Carol Shields Stone Diaries (Kronika ryta w kamieniu)
• Elizabeth Strout Olive Kitteridge (Okruchy codzienności)
• Donna Tartt The Secret History (Tajemna historia)
• Alice Walker The Color Purple (Kolor purpury)
• Richard Yates Revolutionary Road (Droga do szczęścia)
Jak tam? Umiecie już wszystko? Ja jeszcze jestem w proszku.
Jak sie uczycie literatury?Jakies ogolne wiadomości z brytyjskiej i amerykanskiej? czy trzeba jakos bardziej szczegółowo?
Ja staram się ogarnąć wszystko ogólnie, na więcej i tak nie ma czasu :) Swoja drogą, jest tu może ktoś z okręgu krakowskiego, kto nocuje w hotelu?
Ja też jestem 'w proszku' :D Ten weekend będzie straszny... piszę w Ostrołęce, wyjazd w niedzielę, wszyscy inni ze szkoły, którzy przeszli, są z 3 kl., więc czuję się niepewnie :p Byleby pojechać, jakoś to znieść i wrócić :D
Kulturówka mnie zmiecie.
Dokładnie. Nie wiadomo jakie dadzą pytania bo z kulturówki może byc wszystko:-/. No nic ja się skupie na ogarnięciu ogólnych wiadomości bo i tak nie ma czasu na wiecej. Swoją drogą dziwi mnie, że 20 grudnia ogłosili wyniki a na 20 stycznia mamy niby byc przygotowani z całej historii, kultury, literatury itp USA i GB. Przecież to jest nie do zrobienia w miesiąc:-/
Właśnie. Jak przeglądałam kulturówkę z testów z poprzednich lat, to niektóre pytania po prostu abstrakcja. Zdecydowanie za mało czasu, szczególnie jak się jest pierwszy raz. Została mi jeszcze jedna książka do przeczytania z lit. amerykańskiej, miałam już sobie odpuścić, bo i tak się nie nastawiam na ustny ale na wszelki wypadek.. Co polecacie, jak najmożliwiej krótkiego?
"Topiel". Krótka, ale dość zryta ksiąka.
Ja uważam, że dla chcącego nic trudnego i wszystko się da zrobić :)
Zostały mi 2 lektury, ale jedną chyba sobie odpuszczę i się oczytam streszczeń i problematyki.
Na razie historia. Na koniec zostawiam największy syf, czyli rząd.
Będzie dobrze, zobaczycie :) wydaje mi się, że na pisemnej kulturówce trzeba się trochę wycwanić, bo pytania nie tyle, że są trudne, tylko podchwytliwe i jak się dobrze zastanowicie, to w większości złe odpowiedzi kompletnie nie mają sensu.
Jeszcze jedno pytanie do weteranów: orientuje się ktoś jak wygląda ocenianie na ustnym w Lublinie? Słyszałam, że komisje są kosmiczne i strasznie koszą na ustnych...
Ja też z tego okręgu i rzeczywiście wygląda na to, że bardzo mało przechodzi. Miejmy nadzieję, że może komisja się zmieni...
A czy ktoś orientuje się jakie sa komisje w Krk?
szkoda tylko, że na takiej olimpiadzie szanse nie są wyrównane. Startują ludzie ze szkół międzynarodowych, dzieci anglojęzycznych rodziców, ludzie z klas dwujęzycznych itp. U mnie w okolicy nikt chyba nie słyszał o czymś takim jak klasa dwujęzyczna, ja sama mam angielski podstawowy w szkole. No ale nic, trzeba się po prostu troszkę bardziej napracować :)
Więc dużo szczęścia wszystkim życzę, obyście nie trafili w komisji na wielkich panów doktorów, którzy wiedzą wszystko lepiej :)
A ja wyciągnęłam wszystkie swoje paperbacks i je przeglądam. Niektóre czytałam już z 2 miesiące temu (!), np. The Magus, więc boję się, że powiem sam ogół. Zastanawiam się, czy lepiej teraz jeszcze powtarzać kulturówkę, czy bardziej lektury - bo to wstyd przecież przejść do ustnego, a mieć zamroczenie dot. lektur ;p.
Gramatyki nie powtarzam w ciągu tych ostatnich dni, bo to wg mnie nie bardzo ma sens, zwłaszcza, że akurat ta część najlepiej mi idzie. Boję się o test luk (ten w tekście i ten słówek z wydzielonymi miejscami - nawet gdy znam słówko, bywa mi ciężko się domyślić), czytania.
A Wy w ostatnie dni co powtarzacie?
Ja już kompletnie nie wiem, co mam powtarzać. W każdym razie nie wszystko naraz, bo się okropnie miesza... Mam pytanie: opracowujecie general topics czy raczej liczycie, że wam podejdzie? Według mojego szacunku, tam jest jakieś 40 pytań do wylosowania i chyba wolę się skupić już na kulturze, bo w końcu na żywca da się pojechać praktycznie ze wszystkimi tematami.
Myśle ze nie ma sensu uczyć sie tych general topics. Jest ich za duzo a zawsze sie cos wymysli na żywca;-) Chciałam zapytac jak wam idą testy luk??? to jest straszne dla mnie.
straszne to mało powiedziane, najgorsza jest chyba ta świadomość, jak się sprawdza odpowiedzi i okazuje się, ze to było takie łatwe, tylko akurat nie przyszło do głowy :P Hangman tak samo. Ale i tak to jest dla mnie łatwiejsze niż gramatyka. Jednak okazuje się, że znać angielski a umieć angielski to różnica..
Cytat: emesx
Jednak okazuje się, że znać angielski a umieć angielski to różnica..

Eee tam, okazuje się co najwyżej, że pisemna olimpiada wymaga takich rzeczy, których żadna sytuacja życiowa nigdy od człowieka nie będzie wymagać;) Znam native'ów, którzy mieli problemy z rozwiązaniem zagadek pana K. A akurat native'om ciężko zarzucać, że nie znają własnego języka ojczystego.
Testy pana K to jakaś porażka. Moja znajoma po filologii i CPE nie była w stanie rozwiązać jego durnych ćwiczeń. A pytania z kulturowki- mozna siedziec i siedziec i wkuwać a wsadzi jakis rzadki cytat i wez powiedz z jakiej to książki pochodzi. Juz nie pierwsza osoba mowi, ze tak naprawde ta olimpiada to zaden wyzancznik umiejetnosci. odpadają naprawde mega zdolni ludzie.
Z jednej strony nie dziwię się poziomowi testów, w końcu mają wyłonić crème de la crème :) Test, przy dużym i długotrwałym nakładzie pracy jest w sumie do wykucia, tylko trzebaby zacząć się przygotowywać wcześniej i konkretnie temu poświęcić. Moim zdaniem znacznie lepiej znajomość angielskiego sprawdzałby sam ustny, no ale oczywiste jest, że komisji byłoby znacznie trudniej oceniać.
Tak, ale np. testy luk w których pan K wycina sobie fragment jakiejs książki i wycina przypadkowe słowka, które nie są częścia zadnych wyrazen tylko jest to np. imię. I zostawia luke, w którą pasuje tysiąc możliwosći i mozna zastanawiac sie nad tym godzinami ale trzeba sie wstrzelic w klucz. W kazdym razie życze Wam powodzenia i przede wszystkim dużego farta, bo niestety ale faktycznej wiedzy testy pana K absolutnie nie sprawdzają:-/
edytowany przez alaa17: 18 sty 2013
A jeżeli chodzi o kulturę na testach... bez komentarza. Jakby się tego uczyć przez całe życie to i tak wszystkiego się nie będzie wiedzieć.
Temat przeniesiony do archwium.
91-120 z 218